Новини для українців всього свту

Friday, Dec. 4, 2020

До 25-ліття падіння Берлінського муру

Автор:

|

Листопад 13, 2014

|

Рубрика:

До 25-ліття падіння Берлінського муру

Святкування 25-ліття падіння Берлінського муру

Урочисті заходи, присвячені 25-й річниці падіння Берлінського муру, розпочалися 7 листопада у німецькій столиці. «Ніч з 9 на 10 листопада 1989 року є, на мій погляд, найвидатнішою в німецькій історії», — заявив Норберт Ламмерт, президент бундестагу, відкриваючи парламентське засідання, присвячене цій історичній даті. За його словами, падіння Берлінського муру було не «дивом», а наслідком безпрецедентної не лише в історії Німеччини мирної революції.

Спікер парламенту наголосив на тому, що ці зміни були би неможливими без активної діяльності борців за громадянські права у колишній Німецькій Демократичній Республіці (НДР).
Клаус Воверайт, бургомістр Берліна, відкрив увечері п’ятниці світлову інсталяцію, яка простягнулася на 15 км уздовж колишнього внутрішньоберлінського кордону й стала головним символом святкувань. Тут було встановлено 8 тис. своєрідних ліхтарів — світлових куль на спеціальних підставках. Горіли ці ліхтарі протягом трьох днів. У неділю,увечері, уздовж колишнього Берлінського муру люди утворили живий ланцюг і запустили світлові кулі в небо.
Під час центральних урочистостей біля Бранденбурзьких воріт першими це зробили Йоахім Гаук, президент Федеративної Республіки Німеччина (ФРН), та відомі правозахисники з колишньої НДР. На святкування також запросили Михайла Горбачова, першого й останнього президента СРСР, котрий, як вважається, спричинився до падіння Берлінського муру. Інші гелієві кулі запустили звичайні громадяни, кожен із котрих міг заздалегідь зареєструватися в Інтернеті.
Основні заходи з нагоди Дня падіння Берлінського муру відбулися 9 листопада за участі політиків і громадськості в центрі столиці на Бернауерштрассе, де збереглися залишки бетонної стіни та розташовані «Меморіал пам’яті» й «Каплиця примирення». Щороку цього дня тут запалюють свічки та кладуть квіти, поминаючи тих, хто загинув від рук тоталітарного режиму.
Спорудження Берлінського муру розпочалося у ніч проти 13 серпня 1961-го за рішенням керівництва НДР. До 1989 року бетонна стіна заввишки 4 м відгороджувала Західний Берлін, що належав капіталістичній ФРН, від соціалістичної східної частини міста та решти території НДР. Загальна довжина муру становила 160 км. Стіна повинна була закрити шлях для масової втечі східних німців у Західний Берлін. При спробі нелегально перетнути мур, за офіційними даними, загинули щонайменше 138 осіб.
Символічне падіння Берлінського муру відбулося 9 листопада 1989-го. Приводом до цього стала відповідь Гюнтера Шабовські, члена політбюро Центрального комітету «Соціалістичної єдиної партії Німеччини» на прес-конференції, коли він зачитував нові правила про вільний виїзд із НДР. На запитання іноземного журналіста про те, коли ці правила набудуть чинності, п. Шабовські після кількасекундного зволікання відповів: «Прямо зараз». Після прес-конференції, яка транслювалася в прямому ефірі, тисячі жителів Східного Берліна рушили до німецько-німецького кордону, і через кілька годин шлагбауми були відкриті. Це стало першим кроком на шляху до возз’єднання Німеччини, яке офіційно відбулося 3 жовтня 1990 року.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply