Новини для українців всього свту

Wednesday, Jan. 20, 2021

Британці оприлюднили інформацію про підозрюваних у замаху на Скрипалів

Автор:

|

Вересень 13, 2018

|

Рубрика:

Британці оприлюднили інформацію про підозрюваних у замаху на Скрипалів

Олександр Петров і Руслан Боширов

Британська поліція підозрює в замаху на екс-аґента російської розвідки Сергія Скрипаля та його доньку Юлію в Солсбері громадян Російської Федерації (РФ), котрі приїжджали до Об’єднаного Королівства на кілька днів у березні ц. р. під іменами Олександра Петрова та Руслана Боширова, оскільки зібрала й частково оприлюднила масу доказів, які б свідчили про те, що саме ці двоє чоловіків застосували речовину нервово-паралітичної дії (класу «Новачок») у Солсбері з метою отруєння Скрипалів.

Найбільш значущий
Повідомляючи це, Ніл Басу, керівник контртерористичного підрозділу Скотленд-Ярду, наголосив: «Сьогоднішній день знаменує найбільш значущий момент в одному з найскладніших і найнапруженіших розслідувань, які нам доводилося здійснювати в рамках контртерористичної діяльності поліції».
Незабаром після заяв поліції зі спеціальним зверненням до парламенту виступила Тереза Мей, прем’єр-міністр Великої Британії, котра заявила про те, що замах санкціонувала російська розвідка та «вищі особи» в РФ. «Це не була безконтрольна операція», — наголосила вона.
За даними британської поліції, підозрювані громадяни РФ Олександр Петров і Руслан Боширов прибули на лондонське летовище «Гетвік» 2 березня рейсом «Аерофлоту» з Москви за два дні до замаху. Вік обох чоловіків британські спецслужби оцінюють орієнтовно в 40 років, однак вважають, що їхні документи могли бути підробленими, а імена — вигаданими. У засобах масової інформації оприлюднили фото підозрюваних.
Очільник британського уряду повідомила, що обидва чоловіки є «офіцерами російської військової розвідки, відомої також як Головне розвідувальне управління». Таким чином, за її словами, підтверджуються березневі заяви влади Об’єднаного Королівства про відповідальність РФ за цей злочин.
Британські правоохоронці заявили також, що у них не бракує доказів для звинувачення Петрова і Боширова за чотирма пунктами — підготовці вбивства Скрипаля, в спробі вбивства екс-розвідника, його доньки Юлії Скрипаль і поліціянта Ніка Бейлі (він одним із перших контактував зі Скрипалями й обстежував їхній будинок), у використанні та зберіганні «Новачка» всупереч Закону про нерозповсюдження хімічної зброї, а також у завдаванні важких тілесних ушкоджень Юлії Скрипаль і Ніку Бейлі. Щоб встановити зв’язок росіян зі замахом на Скрипалів, британські спецслужби, як повідомляла раніше американська CNN, досліджували близько 5 тис. годин відеозаписів камер відеоспостереження з британських аеропортів і зі Солсбері, де були отруєні колишній російський розвідник і його донька.
Поліція використовувала зокрема технологію розпізнавання облич, а також, за інформацією Sky News, залучила до розслідування детективів Скотленд-Ярду, котрі мають унікальну пам’ять на обличчя. Загалом, за даними поліції, в розслідуванні були задіяні близько 250 детективів із контртерористичного управління, а також цілий ряд британських аґенцій, установ та організацій — від науково-технічної військової лабораторії в Портон-Дауні до підрозділів британського міністерства охорони здоров’я.
У результаті поліція оприлюднила ряд стоп-кадрів, на яких двоє ймовірних виконавців отруєння відображені, послідовно, в лондонському аеропорту «Гетвік» (у день прибуття 2 березня), на залізничній станції в Солсбері (вранці 4 березня, за кілька годин до замаху), на вулицях Солсбері (вдень 4 березня, безпосередньо перед застосуванням «Новачка»), а також у лондонському аеропорту «Гітроу» (увечері 4 березня, коли росіяни полетіли з Великої Британії).

Випадково знайшли
Ці підозрювані — «свіжі обличчя» для британських спецслужб, їх влада країни досі не вважала пов’язаними з будь-якими розвідувальними структурами або іншими атаками. У поліції вважають, що після того, як підозрювані залишили Британію в день скоєння злочину, вони не поверталися до Об’єднаного Королівства,
Телеканал Sky News повідомляв, що інформацію про виліт двох імовірних російських розвідників із Британії передали «в закодованому повідомленні в Москву». Це повідомлення вдалося перехопити британській базі на Кіпрі.
Найважливішим підсумком розслідування, крім встановлення підозрюваних, є об’єднання в одну справу двох випадків отруєння «Новачком» Сергія й Юлії Скрипаль, котрим вдалося вижити завдяки допомозі медиків, і випадкового епізоду отруєння двох британських громадян у місті Еймсбер. Наприкінці червня в Еймсбері, за 15 км від Солсбері, зі свого будинку ушпиталили 45-річного Чарлі Роулі та 44-річну Дон Стерджесс.
Пізніше ця жінка померла в лікарні, не приходячи до тями. Натомість чоловік прийшов до тями, був виписаний з клініки, однак через кілька тижнів потрапив у неї знову з серйозними ускладненнями здоров’я.
Як з’ясувалося, Стерджесс та Роулі випадково знайшли й віднесли додому пуделко з пляшечкою, яку вони вважали парфумами, і Роулі пролив на себе трохи вмісту ємності.
А Стерджесс цілеспрямовано «напарфумувала» свої зап’ястя. Незабаром обоє відчули погіршення самопочуття й їх забрали до лікарні. Відповідно до нового звіту поліції, постраждалим не пощастило знайти ту саму пляшечку, з якої російські аґенти Петров і Боширов розпорошили нервово-паралітичну отруту «Новачок» на ручку дверей будинку Сергія Скрипаля в Солсбері 4 березня. «Ми не вважаємо, що Дон і Чарлі були зумисною ціллю замаху, але стали жертвами нерозсудливості, з якою було викинуто настільки токсичну речовину нервово-паралітичної дії. Ми знаємо, що Новачок нанесли на вхідні двері Скрипаля в дільниці, доступній для громадськості, що також поставило під загрозу життя членів громадських і рятувальних служб», — заявили британські правоохоронці.
Фото пляшечки оприлюднили 5 вересня — це підроблена упаковка парфумів Nina Ricci Premier Jour. Як повідомляє з посиланням на виробника парфумів британська поліція, як пуделко, так і пляшечка з розпилювачем не є оригінальними. Вочевидь, їх виготовили навмисно для транспортування «Новачка» до Британії і застосування його для отруєння Скрипалів.
Згодом тести підтвердили високу концентрацію «Новачка» всередині флакона. Поліція поки що не має інформації про те, де перебувала ємність між 4 березня, коли Сергія й Юлію Скрипалів знайшли в непритомному стані в Солсбері, і 30 червня, коли до лікарні потрапили Чарлі Роулі та Дон Стерджесс.
Однак поліції вдалося встановити деталі передбачуваного маршруту підозрюваних російських аґентів від моменту їхнього прибуття в Лондон до того, як вони повернулися до Москви. Вперше Олександр Петров і Руслан Боширов потрапили в поле камер спостереження 2 березня, коли прилетіли на лондонське летовище «Гетвік». Потім вони вирушили до Лондону потягом і зупинилися в готелі City Stay Hotel.
Уранці 3 березня росіяни подалися потягом до Солсбері й повернуся до Лондону ввечері того ж дня. Поліція припускає, що вони проводили попередню розвідку місцевості і не вважає, що цього дня «Новачок» міг бути застосований. Увечері 4 березня, в день замаху, росіяни повернулися з Солсбері до Лондону й одразу ж вилетіли до Москви з аеропорту «Гітроу». Слідчі припускають, що тоді вони обробили вхідні двері будинку нервово-паралітичною речовиною «Новачок».
За два місяці, в травні, фахівці з хімічного захисту досліджували готельний номер, де зупинялися Петров і Боширов. На ряді взірців, переданих до лабораторії, виявили незначну кількість отруйної речовини класу «Новачок», який не загрожує життю. Повторні тести вже не показали його слідів — слідчі припускають, що цілком усунули їх при первинному обстеженні й з упевненістю заявляють про безпеку готельного номера.
Влада Великої Британії заявила, що не буде звертатися до Кремля з приводу видачі Петрова та Боширова, оскільки російська Конституція не дозволяє видавати своїх громадян — у чому офіційний Лондон вже переконався після ряду попередніх запитів про екстрадицію.
«Якщо ця позиція зміниться, то запит на екстрадицію буде відправлений», — наголосили в британській поліції. — Тим не менш, ми отримали європейський ордер на їхній арешт, що означає їхнє можливе затримання й екстрадицію на території країн Європейського Союзу згідно зі звинуваченнями, які не мають терміну давності».
Крім цього, британська влада готується оголосити росіян у міжнародний розшук по лінії Інтерполу. «Якщо хтось із двох чоловіків колись спробує залишити Росію, офіційний Лондон докладе всіх зусиль для арешту», — заявила п. Мей.
Використання бойової отруйної речовини нервово-паралітичної дії класу «Новачок» у британському Солсбері навесні 2018-го підтвердила Організація зі заборони хімічної зброї (ОЗХЗ).

Ігор Голод

Пряма мова
Петро Порошенко, Президент України:
— Злочини Кремля не приховати! Висновки експертів ОЗХЗ щодо застосування саме «Новачка» в британському Еймсбері — це чергове підтвердження злочинної сутності російського аґресора. Для нього людське життя нічого не варте. А для його злочинів кордонів не існує. Список людей, котрі стали жертвами Кремля, шокує. Це десятки українських політичних в’язнів у російських в’язницях, сотні загиблих у результаті збиття Росією рейсу МН17, тисячі загиблих на Донбасі та мільйони наших співгромадян, викинуті зі своїх будинків окупантами. Настав час, аби Росія змінила свою поведінку та відмовилася від аґресії. Українська авантюра дорого коштує Кремлю, постійно збільшуючи ціну агресії. І так буде з усіма іншими гібридними атаками Москви, як і щодо останніх триваючих бомбардувань у Сирії. Кремль мусить зрозуміти, що його цинічна політика розкрита. Не умиротворенням і фліртом з Москвою, а посиленням санкцій і єдністю з солідарністю зможемо зупинити кремлівську отруту, не допустити її подальшого розповзання і нових жертв.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply