Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Monday, Nov. 19, 2018

Білоруський рубль деноміновано у 10 тис. разів

Автор:

|

Липень 07, 2016

|

Рубрика:

Білоруський рубль деноміновано у 10 тис. разів

Білоруські рублі

«Від 1 липня в обіг у країні введено нові банкноти. Для них передбачено сім номіналів — 5, 10, 20, 50, 100, 200 і 500 рублів», — наголошується в повідомленні Національного банку Білорусі. Крім цього, вперше в сучасній історії країни надходять в обіг монети. Їхній номінал становить 1, 2, 5, 10, 20 і 50 копійок, а також 1 і 2 рублі. Нові банкноти були виготовлені у Британії, монети карбували в Словенії, і своїм дизайном вони нагадують європейську валюту. За офіційним курсом на 1 липня, один новий білоруський рубль коштує близько 0,5 USD.
Білорусь здобула власну валюту 1992 року. Тодішні білоруські гроші прозвали «зайчиками» — оскільки старі радянські діячі вийшли з моди, а нових ще не було, на банкнотах вирішили зобразити політично нейтральних представників місцевої фауни. Найсимпатічнішим чомусь вийшов заєць.
Однак у Білорусі, як і на всьому пост-радянському просторі, на початку 1990-х шаленіла неймовірна інфляція. Вже через п’ять років білоруси стали мільйонерами — в обігу з’явилася купюра в 5 млн рублів. Нагадаємо, що приблизно в той самий час українці також носили в гаманцях купоно-карбованців на кілька мільйонів.
Із 1 січня 2000-го з білоруських грошей стерли три нулі. Але ненажерлива інфляція продовжувала «з’їдати» вартість місцевої валюти, і Нацбанку доводилося друкувати гроші все більших номіналів.
І ось настав час відмінусувати відразу чотири нулі. Слід зазначити, що процес деномінації був організований на найвищому рівні. Всі підприємства республіки завчасно отримали суворий наказ в обов’язковому порядку з 1 липня виставити на всі товари та послуги подвійні цінники: у старих і нових рублях. Оскільки заздалегідь було відомо, що старі банкноти залишаться в обігу до кінця 2016 року, якогось помітного ажіотажу серед населення не спостерігалося. Більше того, не витрачені до кінця року гроші можна буде без проблем обміняти на нові в будь-яких відділеннях банків у період аж до 2019-го. При цьому безготівкові гроші деномінували автоматично. Зникнення з грошей чотирьох нулів також жодним чином не позначилося на рівні цін і зарплат. Принаймні поки що.
Зазначимо, що питання про доцільність деномінації в Білорусі та її наслідки — непросте. З одного боку, вже давно необхідно було зменшити кількість нулів на банкнотах — хоча б через міжнародний престиж країни та необхідності повернути довіру населення до національної валюти. В іноземців багатотисячні купюри викликали сумну асоціацію з якимось Зімбабве, а не з розташованою в центрі Європи державою. Максимальна банкнота в 200 тис. рублів дорівнювала лише 10 USD, що було вкрай незручно з точки зору розрахунків. Тому населенням процес заміни грошей був сприйнятий досить позитивно — білоруси справді втомилися від великої кількості нулів на банкнотах.
Але з іншого боку, теперішня деномінація без глибоких економічних реформ може стати просто черговою піар-акцією відомого популіста Лукашенка. Економічна наука твердить, що деномінація має сенс тільки при низькому рівні поточної інфляції, особливо якщо в обіг вводяться монети. А якраз із цим у Білорусі серйозні проблеми. Навіть за офіційними прогнозами керівництва республіки, інфляція за підсумками 2016 року може скласти 12 %. Водночас незалежні експерти та міжнародні організації прогнозують ще більші числа.
За таких умов на теперішніх «обрізаних» рублях уже дуже скоро можуть знову з’явитися нулі. Про те, що білоруська влада не виключає такий варіант розвитку подій, свідчить хоча б найбільший номінал введених в обіг нових купюр — 500 рублів (близько 250 USD за нинішнім курсом). Погодьтеся, що навряд чи існування банкноти вартістю в середню зарплату можна вважати економічно необхідною. Тобто, можна припустити, що білоруська влада, відкинувши відразу чотири нулі, але водночас запровадивши банкноти надвеликого номіналу, заздалегідь готується до наступного стрибка гіперінфляції.

Ігор Берчак

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...