Новини для українців всього свту

Friday, Dec. 4, 2020

Білоруський фронт: Олександр Лукашенко злякався «зелених чоловічків»

Автор:

|

Жовтень 06, 2016

|

Рубрика:

Білоруський фронт: Олександр Лукашенко злякався «зелених чоловічків»
Олександр Лукашенко

Олександр Лукашенко

У Білорусі пройшли військові навчання, в ході яких підрозділи Збройних сил (ЗС) і Міністерства внутрішніх справ (МВС) країни провели операцію проти умовних «сепаратистів», котрі нібито захопили місто на кордоні з Російською Федерацією (РФ). Водночас російських військових уперше за багато років до участі в маневрах не запросили. Також уперше військові навчання проходили не біля польського кордону (звідкіля в Мінську чекали «аґресії» НАТО), а на сході країни, вздовж лінії розмежування з «братньою» РФ. У сфері військової співпраці на лінії Мінськ-Москва намітилося помітне охолодження, робить висновок польське видання Defence24.

«Зелені чоловічки» з РФ
На загальнонаціональних навчаннях білоруських Міністерства оборони (МО) і МВС відпрацьовувалася взаємодія підрозділів у ситуації конфлікту, хід якого розгортається в руслі «сучасних методів проведення військових операцій». Цитуючи матеріали МО Білорусі, підготовлені для преси, сценарій навчань виглядав так: «Незаконні збройні формування зайняли умовний населений пункт Жиліне з метою схиляння мирного населення на свій бік. Представники ЗС і МВС мали провести перемовини про виведення мирного населення з небезпечного периметра, а в разі незгоди сепаратистів із висунутими вимогами — провести операцію зі зачистки і блокування міста». Погодьтеся, сценарій один в один нагадує те, що витворяли російські «зелені чоловічки» в Криму та на Донбасі.
Розгром «сепаратистів» на Лепельському полігоні біля російського кордону здійснювала елітна 19-та окрема гвардійська механізована бригада і війська МВС, загалом — 7 тис. вояків. Показово, що білоруське оборонне відомство в своїх офіційних матеріалах вперше використало термін «сепаратисти». Ще показовіше, що росіян не запросили на навчання навіть як спостерігачів. І це при тому, що цьогоріч підрозділи ЗС РФ, як мінімум, тричі брали участь в організованих білоруським МіО маневрах.

Кінець «бойового братерства»?
Вочевидь, антисепаратистські навчання — це відповідь Мінська на явну загрозу, що з’явилася біля східного кордону країни, пише Defence24. Нещодавно Олександр Лукашенко, президент Білорусі, виступив проти розміщення на своїй території батареї російських ракетних комплексів «Іскандер-М». Також помітно буксують перемовини щодо створення постійної авіабази РФ у Барановичах (ще 2013-го білоруси з великим ентузіазмом говорили про полк російських Су-27, який планувалося там розмістити).
Відповідь Москви була рішучою і не дуже делікатною. В рамках «зміцнення сил у відповідь на дії НАТО» РФ розмістила і створила нові частини в Західному та Південному військових округах. Військові бази з’явилися не тільки на кордоні з Україною (хоча вона, звісно, ще не перебуває в НАТО), але і в Брянській області (яка межує з Україною та Білоруссю), а також у розташованій акурат посередині російсько-білоруського кордону Смоленській області.
У травні 2016-го в містечко Клинці Брянської області перекинули з Єкатеринбурга 28-ї окрему мотострілкову бригаду. В місті Єльня Смоленської області, на відстані приблизно 200 км від Вітебська, Орші та Могильова, відновили 144-у гвардійську мотострілкову дивізію. Уже наступного року там буде служити 6 тис. солдатів. Очевидно, що разом із появою нових військових частин активізується й діяльність російської розвідки, при цьому варто пам’ятати, що російсько-білоруський кордон — поняття доволі умовне, його перетин не становить жодних проблем.

Китайський «Полонез»
Ще однією ознакою скорочення співпраці двох країн у військово-технічній галузі стали активні спроби Мінська налагодити кооперацію з Китайською Народною Республікою (КНР), хоча в плані військової техніки й озброєнь Білорусь досі орієнтувалася винятково на РФ. Як приклад, можна навести ракетну систему «Полонез» із дальністю стрільби понад 300 км, яка була розроблена білоруським військово-промисловим комплексом у тісній співпраці з КНР. У білоруських ЗС «Полонез» вже почав надходити на зміну системі залпового вогню «Смерч».
Що важливо, перша військова частина, в яку надійшла нова техніка, розташована аж ніяк не на західних кордонах, на які гострить зуби «вороже» НАТО. Батарея потрапила в 336-ту реактивну артилерійську бригаду в Осиповичах Могильовської області, приблизно за 250 км від кордону з РФ.
У радіусі ураження цих ракетних систем, таким чином, опиняються всі підрозділи «сепаратистів», які можуть з’явитися в цій частині країни. А як свідчить досвід Донбасу, артилерія, в т. ч. ракетна, — найдієвіший інструмент проти груп такого роду. Особливо, коли «зелені чоловічки» мають у своєму розпорядженні зенітне озброєння, здатне паралізувати дії авіації.

Донбаське відлуння в білоруському Поліссі
Насправді збройний конфлікт на сході України вже створив серйозні проблеми для білоруської влади. Щонайменше сотні, якщо не тисячі громадян Білорусі воюють на Донбасі. Більшість — на боці сепаратистів, оскільки перебувають під тотальним впливом російського телебачення, яке закріпило в їхній свідомості образ «українських фашистів, що розпинають дітей».
Проросійські мас-медіа і громадські організації активно закликають білорусів «стати на правильний бік», повторюючи мантри про «боротьбу з фашизмом» і «захист російської мови та православної віри». Одним із найактивніших вербувальників виступає організація «Руское национальное единство» (РНЕ), яка примудряється агітувати за боротьбу з «українськими фашистами», сповідуючи відверто запозичену в Гітлера ідеологію. Члени РНЕ влаштовують поїздки для білоруської молоді в спеціальні «патріотичні» табори на території РФ, де хлопці проходять військову підготовку та слухають лекції про «Русь і православ’я», при цьому вітаючи один одного характерним фашистським жестом.
Останнім часом білоруська влада почали звертати увагу на ці явища та боротися з такою діяльністю. Прокуратура вже звинуватила 140 білоруських громадян в незаконній службі в іноземних збройних формуваннях (тобто в участі в бойових діях на Донбасі). На державному телебаченні запустили цикл передач, в яких нещадно критикуються проросійські «патріотичні організації», і пояснюється, яку небезпеку вони становлять для білоруської державності.
Коли РФ захопила Крим та розпочала аґресію на сході України, п. Лукашенко чітко зрозумів, що незалежність його країни також опинилася під загрозою. Він практично згорнув усі інтеграційні процеси з РФ, натомість відновив діалог зі Заходом, ідучи на реальні політичні й економічні поступки. Тепер настав час послаблення зв’язків ЗС двох країн і розвиток незалежного від РФ потенціалу оборонної промисловості. Якою буде відповідь Путіна, котрий навряд чи захоче втрачати одного з останніх союзників, побачимо. Не виключено, що в білоруських містах справді можуть з’явитися ті самі «зелені чоловічки», яких остерігається президент Лукашенко.

Ігор Берчак

До теми
Із 1 жовтня влада Білорусі в півтора рази підвищити тарифи на транспортування російської нафти трубогонами через свою територію. Вочевидь, це стало відповіддю на небажання Москви йти на поступки Мінську та знижувати ціну на газ. Суперечки з цього питання точаться ще з початку року. Тоді Андрій Кобяков, прем’єр-міністр Білорусі, заявляв, що 1 тис. куб. м енергоносія має коштувати 80 USD, а не 132 USD, як пропонує «Газпром». Для порівняння: улітку Олександр Новак, міністр енергетики РФ, пропонував українському «Нафтогазу» купувати російський газ за ціною 177 USD за 1 тис. куб. м (Україна відмовилася). Позаяк білоруси множать кількість отриманих від «Газпрому» кубів енергоносія на 80, а росіяни, відповідно, на 132, то різниця вже становить понад 270 млн USD.
Спроби Москви вибити борг наштовхнулися на відчайдушний опір Олександра Лукашенка. «Мене тіпає від того, що вже кілька місяців ми не можемо домовитися щодо ціни на газ. У зв’язку з цим РФ знизила постачання нафти та нафтопродуктів, — сказав він. — Ми це сприймаємо як тиск, але тиску я не потерплю, і білоруси також!».
Показово, що лише кілька днів до того білоруський президент уже висловлював своє обурення політикою Москви, зокрема, тим, що остання блокує експорт продуктів харчування білоруського виробництва. «В РФ вони чомусь вважаються неякісними. Але зрозуміло: коли ми поставляємо товар за низькими цінами, то б’ємо по кишенях російських олігархів від сільського господарства. Останні тиснуть на уряд РФ, а той дає команду «фас» різного роду чиновникам від Россільгоспнагляду тощо. Вони в нас три підприємства відкривають для поставок, п’ять закривають, п’ять відкривають, потім шість закривають. Відбувається неприховаий тиск», — обурювався п. Лукашенко. Зараз під різними обмеженнями з боку Россільгоспнагляду перебувають 42 білоруські підприємства.
Цікаво, що у відповідь білоруський колега вирішив вдарити Путіна в больову точку — давно виплеканий президентом РФ Євразійський Економічний Союз, що ніяк не запрацює на повну потужність. «Ми уважно аналізуємо нашу участь у цьому об’єднанні. Якщо так буде продовжуватися — навіщо нам там тримати купу чиновників? Навіщо платити гроші на утримання в Москві фахівців? Порушується все, про що домовилися», — заявив білоруський лідер.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply