Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 21, 2018

Безвідповідальний референдум

Автор:

|

Червень 30, 2016

|

Рубрика:

Безвідповідальний референдум

Brexit

Лондонський часопис The Economist висловився з приводу народного волевиявлення невтішно: «Британія сама завдала собі безглуздого удару».

Перемогла невизначеність
28 червня ц. р. 51,9 % учасників референдуму у Великій Британії щодо її виходу з Європейського Союзу (ЄС) проголосували за самоізоляцію цієї держави, проти були 48,1 %. При цьому більшість лондонців, шотландців і північних ірландців проголосувала за збереження членства в ЄС. Однак перемогли розчаровані кризою, у якій наразі перебуває Євросоюз. Бо популісти запевнили їх, що її нібито можна уникнути самотужки.
Утім, результати голосування на референдумі ще не означають, що Велика Британія одразу перестає бути членом ЄС. Процедура її виходу може затягтися на роки. Але Дональд Туск, голова Європейської ради, заявив від імені решти лідерів країн-членів ЄС, що вони мають намір «зберегти єдність двадцяти семи». «Неможливо передбачити політичні наслідки цієї події, особливо — для Великої Британії», — додав він.
Андрій Веселовський, колишній представник України в ЄС, пояснив в ефірі київського телевізійного «5 каналу»: «Ми не повинні вбачати в британському референдумі остаточну крапку. Процес виходу, хоч він і передбачений Лісабонським договором, але у багатьох моментах, як і все міжнародне законодавство, дає відгалуження та варіанти в процесі свого здійснення. Процес розлучення юридично починається з моменту, коли королівство офіційно попередить ЄС, що таке рішення прийнято».
Однак Девід Кемерон, прем’єр-міністр Великої Британії, котрий перед референдумом обіцяв без зайвих зволікань виконати волю ізоляціоністів у разі їхньої перемоги, зауважив, що запускати в дію 50-ту статтю Лісабонського договору (базової угоди щодо принципів функціонування ЄС. — Ред.) про вихід із ЄС буде не він, а новий глава уряду. А його оберуть не раніше ніж за кілька місяців.

До «розлучення» — далеченько
Але не лише чинний лондонський уряд не поспішає запускати процес «розлучення» з ЄС. Навіть Борис Джонсон, найнаполегливіший очільник «сепаратної» кампанії і ймовірний наступний прем’єр-міністр Великої Британії, зазначив: «Голосуючи за вихід із ЄС, важливо наголосити на тому, що поспішати не треба. Як правильно сказав прем’єр-міністр, поки що нема потреби застосовувати 50-ту статтю».
Тобто в Лондоні прагнуть чи то уникнення катастрофічного для Об’єднаного Королівства виходу з ЄС, чи принаймні часу для напрацювання якомога кращих умов «розлучення». Джордж Озборн, британський міністр фінансів, висловився із цього приводу так: «Лише Велика Британія може застосувати 50-ту статтю. На мою думку, ми маємо це зробити лише тоді, коли матимемо чітке бачення, яких домовленостей хочемо з європейськими сусідами».
Утім, канцлер Німеччини Анґела Меркель, президент Франції Франсуа Олланд та прем’єр-міністр Італії Маттео Ренці закликали Лондон поквапитися з виходом із ЄС, аби покінчити з тим «підвішеним станом», у якому опинилася Велика Британія через євроскептиків. Тим паче, що Нікола Стерджен, перший міністр Шотландії, пообіцяла, що зробить усе можливе, щоб ця складова частина королівства залишилася в ЄС. А зокрема — пригрозила накласти вето на рішення про вихід Великої Британії з ЄС.
До слова, Гюнтер Кріґбаум, голова комітету німецького парламенту у справах ЄС і соратник п. Меркель, анонсував: «Євросоюз буде вітати вступ до спільноти незалежної Шотландії. ЄС, як і раніше, складатиметься з 28 держав-членів, як я очікую після нового референдуму за незалежність Шотландії, який буде успішним. Ми повинні будемо швидко реаґувати на заявку про вступ у ЄС від дружньої країни».
Своєю чергою,часопис The Sunday Post оприлюднив 26 червня результати опитування, згідно з якими вже 59 % шотландців готові проголосувати за незалежність від Об’єднаного Королівства. При цьому, як зазначає видання, змінилася також думка шотландців старшого віку — якщо раніше більшість із них традиційно голосувала за єдність Британії, то, за останнім опитуванням, 47 % цієї вікової групи готові проголосувати за незалежність.

Контрарґументи не забарилися
Таким чином, наступний лондонський уряд отримав неабиякий арґумент зважити на петицію про проведення у Великій Британії ще одного референдуму щодо її виходу з ЄС, яка вже зібрала понад 3 млн голосів. Ще одним арґументом цілком можуть стати економічні наслідки ізоляціонізму. Адже проти виходу з ЄС уже «висловилася» британська економіка — фунт стерлінґа одразу ж після оприлюднення попередніх результатів референдуму впав до мінімуму за останні 30 років. Курс британської валюти щодо долара на мінімумі обвалився більш ніж на 11 %. А щодо євро — більше як на 3,7 %.
The Economist висловився з приводу цього так: «Британія сама завдала собі безглуздого удару. Королівство може охопити глибока рецесія. А менш стійка економіка означатиме, що робочих місць стане менше, суми податків скоротяться, а жорсткі заходи економії з’являться».
Згідно з попередніми оцінками німецького Фонду Бертельсмана, вихід із ЄС коштуватиме Великій Британії до 2030 року понад 300 млрд EUR. Тож Андреас Есслер, керівник економічного відділу фонду, резюмував: «Наслідки будуть болючими і для всієї Європи, і для самих британців. Бо вихід із ЄС може призвести до значного обмеження у Великій Британії експорту, зменшення інвестицій і зниження інноваційної привабливості країни для європейських економічних партнерів».
А німецький Інститут економічних досліджень у Берліні закликав не йти на поступки Лондону за результатами референдуму. Марсель Фратцшер, його директор, уважає, що «не в інтересах європейців пропонувати британцям вигідну угоду». На його думку, така політика спровокує небажані прецеденти всередині самого ЄС.
Низка великих банків також попередила про неґативні наслідки виходу Британії з ЄС для економіки країни. Зокрема, у Bank of America переконані, що високий рівень невизначеності щодо економіки Об’єднаного Королівства змусить інвесторів, у т. ч. внутрішніх, відмовитися від інвестицій у країну. Економісти банку прогнозують, що 2016 року Британія зіткнеться з рецесією через підсумки референдуму, а прогноз зростання валового внутрішнього продукту на 2017 рік погіршений із 2,3 % до 0,2 %.

Заткнули пельки
Тож не дивно, що п. Джонсон уже «припнув язика». Британські журналісти марно намагаються отримати від нього коментар. На звернення: «Мільйони наляканих виборців цієї миті чекають хоч якихось повідомлень від свого лідера» — він «відповідає» мовчанням. Адже, м’яко кажучи, неправдою вже виявилася найбільша обіцянка ізоляціоністів, яку вони великими літерами розмістили на своїх агітаційних автобусах — мовляв, замість того, аби платити ЄС 350 млн GBP щотижня, усі ці гроші краще витратити на Національну систему охорони здоров’я. Однак, по-перше, ці розрахунки виявилися хибними — завдяки знижці Велика Британія платить набагато менше — до 250 млн GBP на тиждень. По-друге, Найджел Фараж, лідер британських євроскептиків, уже зізнався, що він не може ґарантувати, що ці гроші будуть використані на охорону здоров’я.
Іншим арґументом євроскептиків був контроль імміґрації та кордонів. Зокрема, п. Фараж заявляв до референдуму: «Ми хочемо повернути наші кордони, наші паспорти, нашу країну. Якщо всі, хто з нами погоджується, підуть і проголосують 23 червня, то цей день стане Днем незалежності».
Проте, як визнав після голосування Деніель Ганнан, один із консерваторів, вільне пересування працівників до Великої Британії має тривати, щоб країна могла залишитися частиною Спільного ринку. Тож, за словами політика, люди, котрі очікували від виходу з Євросоюзу нульової імміґрації з ЄС, будуть розчаровані.

Ігор Голод

До слова
Через Brexit курс віртуальної валюти біткоїн підскочив на 120 USD — до 679 USD. Рекордний за довгий час ріст відбувся через прагнення інвесторів знайти тиху гавань у віртуальних валютах на тлі перемоги прихильників виходу Великої Британії з ЄС і подальшого обвалу фондових індексів. Біткоїн зараз іде в одному напрямку зі золотом, яке подорожчало більш ніж на 4 %, перевищивши позначку 1,4 тис. USD. Біткоїн зараз — найпоширеніша та найуспішніша віртуальна валюта у світі. У ряді країн він заборонений, а за операції з його використанням порушнику загрожує покарання. Нині в обігу перебуває близько 15,5 млн біткоїнів.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...