Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Saturday, Oct. 20, 2018

Якими будуть далі канадсько-українські стосунки

Автор:

|

Липень 21, 2016

|

Рубрика:

Якими будуть далі канадсько-українські стосунки
Джеймс Безан

Джеймс Безан

Після візиту в Україну Джастіна Трюдо експерти розійшлися в його оцінках і наслідках. Так, Джеймс Безан, тіньовий міністр оборони Канади, вважає, що чинна канадська влада не спромоглася достатньою мірою підтримати Україну і провалила угоду про оборонну співпрацю. «Нещодавній візит Джастіна Трюдо дав змогу підтвердити підтримку Канадою України. На жаль, замість оголошення про збільшення підтримки наших українських союзників, ми дізналися, що Канада насправді робитиме менше», — сказав він.
За словами п. Безана, відмова Харджита Саджана, міністра оборони Канади, від поїздки разом із п. Трюдо до Києва «продемонструвала явну зміну у канадсько-українських відносинах». «Відсутність міністра спричинилася до того, що угода про співпрацю у сфері оборони, перемовини щодо якої розпочалися ще за попереднього уряду, так і не була підписана», — зазначив політик.
Він також різко розкритикував відмову Канади від надання Збройним силам України, необхідних їм супутникових зображень, що негативним чином вплинуло на воїнів на фронті. «Скасування цієї важливої послуги без попередження чи пояснення є неприйнятним, особливо враховуючи той факт, що міністр міжнародної торгівлі Христя Фріланд торік обіцяла беззастережну підтримку надання цієї інформації», — наголосив п. Безан. На його переконання, Канада «може та має робити більше для підтримки України».
Опосередковано це підтверджує несподіване рішення не продовжувати тренувальну місію канадських інструкторів в Україні. Але ж ще недавно Міністерство оборони України заявляло, що українсько-канадська військова співпраця в Міжнародному центрі миротворчості та безпеки на Львівщині буде продовжена ще на рік — до січня 2018 року. Це підтверджував і прем’єр-міністр Канади під час свого візиту в Україну. У Києві п. Трюдо обіцяв, що його країна «допомагатиме підготовкою бійців, щоб вони були ефективнішими і змогли захищатися від ворога, який посягає на українські території».
Нагадаємо, що в Україні для проведення операції Unifier перебувають близько 200 військових п’ятої канадської механізованої бригади. За словами Джеймса Безана, місія, яка була «прикладом сильних двосторонніх відносин між Канадою й Україною», не буде продовжена після 2017 року. «Не зважаючи на особисте звернення Президента Порошенка, прем’єр-міністр Трюдо відмовився продовжити операцію Unifier, канадську тренувальну місію в західній Україні, після 2017 року», — повідомив він.
Іншої думки дотримується українська діаспора. Павло Ґрод, президент Конґресу українців Канади (КУК), вважає, що нещодавній візит Джастіна Трюдо в Україну розгортає нову сторінку у відносинах Києва й Оттави, закріплених історично особливими стосунками, що базуються на культурних, політичних і міжособистісних зв’язках. На його переконання, у майбутньому цей зв’язок посилиться ще більше завдяки «взаємно вигідним економічним відносинам».
Президент КУК, наголосив, що час для здійснення візиту було обрано особливо вдало. «Цей візит був особливо доречним, оскільки підкреслював непохитну підтримку Канадою суверенітету та територіальної цілісності України у час, коли українці хоробро захищають свою країну від вторгнення та військової аґресії Росії», — зазначив п. Ґрод. Він також додав, що візит «ще раз підтверджує, що Україна завжди зможе розраховувати на народ та уряд Канади».

Павло Винник

Павло Винник

На користь цієї версії може служити те, що новим командувачем Сухопутних військ Канади став етнічний українець. «Генерал-лейтенант Винник, онук українських переселенців зі Стрия, прийняв командування Канадською армією», — повідомив Роман Ващук, посол Канади в Україні. Раніше Павло Винник очолював військову розвідку Канади. За освітою він — військовий інженер. У збройних силах Канади служить із 1981 року. 2009-го брав участь у війні в Афганістані у складі багатонаціонального командування сил безпеки як помічник командувача, відповідального за формування афганського Міністерства оборони та національної армії.
Є й нові успіхи після підписання угоди про Зону вільної торгівлі між Канадою й Україною. Так, авіабудівне підприємство «Антонов» на авіасалоні в Фарнборо (Велика Британія) уклало з канадською компанією Esterline CMC Electronics угоду на поставку обладнання для своїх літаків. Як стверджують українці, угода стосується обчислювальних керуючих систем, GPS-датчиків і дисплеїв для використання на літаках Ан-148, Ан-158, Ан-178, а також на важких транспортних машинах Ан-124-100 «Руслан».
«Підписання цих контрактів — хороший привід поєднати канадські технології з прекрасними літаками «Антонова». Ми готові сприяти вирішенню будь-яких питань заради забезпечення плідної співпраці», — заявила на церемонії підписання договору Христя Фріланд, міністр міжнародної торгівлі Канади.
«Обладнання Esterline CMC якнайкраще відповідає нашим потребам. Упевнені, що його використання забезпечить нашим літакам додаткові переваги на світовому ринку», — зазначив у відповідь Олександр Коцюба, президент державного підприємства «Антонов».
Він нагадав, що українські виробники співпрацюють ще з однією канадською компанією, Pratt & Whitney Canada. Фірма надасть нову версію свого турбогвинтового двигуна PW150 для використання на середньомагістральному транспортному літаку Ан-132Д, який Україна розробляє спільно з Саудівською Аравією. Аналогічними двигунами оснащуються канадські комерційні літаки Bombardier Q400.
Звісно, що про співпрацю можна судити не за словами, а за кокретними справами. А про них можна буде зробити висновок лише після того, коли повноцінно запрацює Угода про зону вільної торгівлі між обома країнами.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...