Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Wednesday, Jan. 23, 2019

Упровадження теми Голодомору в шкільні програми

Автор:

|

Вересень 06, 2012

|

Рубрика:

Упровадження теми Голодомору в шкільні програми

Серед канадських учителів щораз помітнішою стає зацікавленість темою Гoлодомору в Україні як однією з найефективніших у процесі навчання дітей того, як бути відповідальними громадянами суспільства, а в ширшому значенні — громадянами світу. Свідчення цього — переповнені приміщення, де виступала Валентина Курилів із презентаціями про Голодомор 1932–1933 рр. під час засідань 86-ї річної конференції Асоціації об’єднань учителів Едмонтона й околиць.

Конференція пройшла 2 березня ц. р. у Конференційному центрі імені Шо (Едмонтон). Виступи п. Курилів на двох сесіях конференції відбулися з ініціативи Едмонтонської шкільної ради католицьких шкіл (ЕШРКШ), зокрема Бориса Радьо, заступника суперінтенданта ради.

Уже кілька років поспіль п. Курилів співпрацює з Методичним центром української мови (МЦУМ) при Канадському інституті українських студій Альбертського університету. Вона є головою Комітету навчання про Голодомор при Конґресі українців Канади — The National Holodomor Education Committee (NHEC), а також входить до складу Альбертського відділення цього комітету. Пані Курилів підготувала комплект матеріалів для використання в канадських школах, до якого входять документи про загальне історичне тло, поради щодо підготовки планів уроків, наочні матеріали, учнівський зошит, бібліографія та список ресурсів у Інтернеті тощо. Уже чотири роки цей комплект ефективно використовується на презентаціях про Голодомор серед учителів шкіл і всіх зацікавлених осіб у різних провінціях Канади.

При підготовці роздаткових матеріалів для сесій конференції передбачалося, що на захід прийде приблизно 30—50 людей, але реальність перевершила всі сподівання: у залах і голці не було де впасти. Першу, ознайомлювальну, сесію відвідали 104 особи, а другу, для вчителів соціальних наук, — 96 осіб.

За словами д-ра Віталія Шияна, діючого координатора МЦУМ, усі учасники були вражені обсягом і автентичністю матеріалів, поданих доповідачкою, зокрема наведеними особистими прикладами з пережитого матір’ю п. Курилів.

У другій сесії виступив також Джон Тидсвел, консультант із соціальних наук ЕШРКШ, із поясненням, у рамках яких конкретних державних вимог, затверджених Міністерством освіти Альберти, можна викладати тему Голодомору в старших класах.

Учасники конференції були вдячні за цікаві й інформативні сесії та за роздаткові матеріали, які вони могли використати на своїх уроках. Із відгуків про дві сесії п. Курилів: «Ми бачимо зв’язок між залякуванням і ґеноцидом. Але ще треба так багато вивчити, щоби прищепити нашим дітям доброту, повагу та почуття відповідальності. Це був сумний урок історії. Нам подавали дивовижну інформацію. Дякуємо за яскраве висвітлення цієї сумної частини світової історії. Було цікаво та пізнавально».

Тема Голодомору як предмета курсу із соціальних наук, завдяки існуючим документам, свідченням постраждалих і очевидців, наочним і відео­матеріалам, допомагає учням простежити, як, з одного боку, влада в руках окремих людей перетворюється на знаряддя зловживання та злочинів проти людства, а з іншого — як бездіяльність чи навмисне перекручування дійсності призводить до знищення демократичних засад суспільства та ґеноциду того чи іншого народу. Учні також мають змогу глибше проаналізувати історичні, соціальні, політичні й економічні фактори, які були тлом для Голодомору. Вивчаючи тему Голодомору в Україні та порівнюючи Голодомор з іншими ґеноцидами, учні можуть дати оцінку ролі та відповідальності окремої людини, організацій, урядів і інших держав світу. Обговорeння теми Голодомору на тлі віковічних прагнень народу України до національного та державного самовизначення допомагає учням виробити чіткіше уявлення про важливість плюралізму в політиці, культурі та людських цінностях. Через вивчення теми Голодомору школярі усвідомлюють важливість демократичних засад і цінностей суспільства, які потрібно надалі плекати й оберігати, щоб уникнути та не дозволити повторення таких або подібних траґедій у світі.

Галина Клід

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...