Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 25, 2020

Канадський професор — в Україні

Автор:

|

Квітень 19, 2012

|

Рубрика:

Канадський професор — в Україні

«За десять ос­танніх років стрімко розви­нулася про­­гностична медицина, яка на підставі ґенетичного коду (профілю усіх ґенів людини) дає змогу побачити не тільки стан здоров’я людини, а й спрогнозувати, як розвиватимуться ґени та як запобігти мутаціям. Революція в медицині полягає в тому, що ми можемо не тільки лікувати, а й передбачати хвороби та запобігати шкоді від них», — розповів

проф. Юрій Мончак, директор Лабораторії молекулярної діагностики. Професор медичного факультету Макгільського та Монреальського університетів прочитав курс лекцій у Школі біоетики Українського католицького університету (УКУ) на тему «Ґенетика й молекулярна біологія: біоетичні проблеми».

На думку науковця, за наступне десятиліття традиційна медицина трансформується в молекулярну, адже з’являється щораз більше молекулярних тестів, які дозволяють досліджувати онкозахво­рювання й, відповідно, дають розуміння того, як їх вилікувати. «За 20 минулих років у медицині відбувся величезний прорив. Досі традиційна медицина базувалася на морфології: фахівці вивчали, як виглядає тіло, які є ознаки хвороби, а згодом застосовували біохімічні дослідження. Однак ми намагаємося виправити вже заподіяну організмові шкоду. Тепер молекулярна медицина дає шанс заглянути в організм людини та дослідити причину змін», — каже канадський професор.

Такі радикальні зміни, за словами Юрія Мончака, породжують багато етичних і моральних питань, на які науковці поки що не знають відповіді. Тому є велика потреба в розвитку біоетики, зокрема в Україні. «У цій сфері Школа біоетики УКУ має великий потенціал. Україна стала для Заходу чистим аркушем, на якому можна писати що завгодно, бо тут немає відповідного законодавства, а фінансова скрута породжує додаткові спокуси для людей: звідси — і сурогатне материнство, і незаконна трансплантація органів. Тому потрібно розвивати цю науку в українській державі, щоби фахівці мали реальний вплив на законотворчі процеси», — стверджує професор.

Ілона Контерук, учасниця сертифікатної програми Школи біоетики УКУ, студентка 4-го курсу Львівського національного медичного університету імені Д. Галицького, вважає лекції Юрія Мончака актуальними для українського наукового середовища: «Гадаю, що молекулярна медицина незабаром пошириться й в Україні, оскільки це — перспективна галузь медичної науки, яка відкриває нові горизонти в діагностиці та лікуванні багатьох захворювань. Методи дослідження, діагностика, можливість прогнозування — усе це нове для нашого контексту». Однак студентка визнає, що розвиток ґенетики потрібно суворо контро­лювати, адже шляхів для зловживань є багато, а цікавість і необмежені можливості породжують багато спокус. Додамо, що це вже другий курс лекцій, який канадський професор читає в Школі біоетики УКУ. Торік він розповідав студентам про нові можливості молекулярної ґенетики та сучасні протиракові терапії.

Прес-служба УКУ

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply