Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Sunday, Apr. 21, 2019

Вірменія підписала Угоду про асоціацію з ЄС, залишаючись членом МС

Автор:

|

Листопад 30, 2017

|

Рубрика:

Вірменія підписала Угоду про асоціацію з ЄС, залишаючись членом МС

Вірменський коньяк ще 25 років не змінить назву бренду

Наприкінці листопада 2013 року в рамках саміту «Східного партнерства» у Вільнюсі (Литва) Янукович власноруч поховав свою політичну кар’єру, буквально в останню мить відмовившись підписати Угоду про асоціацією з Європейським Союзом (ЄС). Зараз мало хто пам’ятає, що тоді ж аналогічне рішення прийняв і Серж Саргсян, президент Вірменії. Він, щоправда, виявився чеснішим за Януковича, ще за два місяці попередивши, що його країна має намір вступити в очолювані Росією Євразійський економічний союз (ЄАЕС) і Митний Союз (МС).
Минуло рівно чотири роки, і Вірменія несподівано для всіх таки уклала Угоду про розширене та всеосяжне партнерство з ЄС. Щоправда, угода позбавлена ключової складової — Єреван не матиме зони вільної торгівлі (ЗВТ) із Європою, оскільки він суперечитиме зобов’язанням Вірменії в рамках МС.
Тим не менше, документ дає старт новому розділу у взаєминах між Брюсселем і Єреваном шляхом посилення політичного діалогу та зміцнення економічних стосунків. Зокрема, окремим пунктом прописана домовленість про продовження співпраці щодо візової лібералізації, аж до перспективи запровадження безвізового режиму. Ще важливішими є економічні перспективи (хай навіть і без ЗВТ). Зараз 22 % торгового обороту Вірменії припадає на країни-члени ЄС, таким чином, Євросоюз є другим після РФ торговельним партнером Єревану.
Одним із основних продуктів імпорту до Європи є відомий у світі вірменський коньяк. Водночас останнім часом дедалі частіше виникали претензії щодо назви, адже, власне «коньяк» вважається суто французькою торговою маркою, решта подібних напоїв мають маркуватися, як «бренді». Підписана угода дає можливість вірменам ще принаймні 25 років продавати свою продукцію в Європі під назвою «коньяк».
Ще одна важлива економічна перевага. За даними Національної служби статистики Вірменії, 2018 року сукупний державний борг країни наблизиться до позначки 7 млрд USD і складе 60 % валового внутрішнього продукту. Водночас Угода з ЄС може стати позитивним фактором під час перемовин із міжнародними фінансовими інститутами та потенційними інвесторами.
Реакція Москви на бажання Єревана всидіти на двох стільцях виявилася неоднозначною. Формально в Кремлі не заперечували проти зближення Вірменії з Європою, однак російські ЗМІ, які тотально контролює влада, нещадно розкритикували угоду з ЄС. Так, телекомпанія «Звєзда», що діє під контролем МО РФ, прогнозувала вірменам «кривавий Майдан» за аналогією з Україною. На російському «Першому каналі» один із телеведучих назвав вірменів, котрі підтримують ЄС, «ворогами Росії». Якщо вірити даним останнього соціологічного опитування, проведеного в жовтні ц. р. вірменським Аналітичним центром з глобалізації та реґіональної співпраці, під категорію «ворогів Росії» підпадають 89 % громадян Вірменії, котрі позитивно оцінили поглиблення взаємин із ЄС. Водночас 59 % опитаних заявили, що не пов’язують своє майбутнє з ЄАЕС.
Натомість Карен Мадоян, оглядач інтернет-видання «Європейська правда», вважає, що в Кремлі спроби Єревана налагодити взаємини з Брюсселем не викликають жодної стурбованості. «Там вважають Вірменію тісно пов’язаною зобов’язаннями в рамках ЄАЕС та Організації договору про колективну безпеку, а також залежною від Москви у питаннях своєї зовнішньої безпеки. Тому Єреван має не так багато простору для маневру, щоб діяти на шкоду своїм зобов’язанням перед РФ», — вважає він. Більше того, насправді Кремль навіть зацікавлений у підписанні цього документу. «Угода може стати політично вигідною й інтерпретуватися як створення офіційного політичного мосту між ЄАЕС в особі Вірменії (а насправді — РФ) та ЄС», — пише «Європейська правда».

Ігор Берчак

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...