Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 25, 2020

Війна в Ємені

Автор:

|

Квітень 02, 2015

|

Рубрика:

Війна в Ємені

Війна в Ємені

Частини єменської армії, вірні Алі Абдаллі Салеху, колишньому президенту країни, за підтримки загонів шиїтських бунтівників (хуситів) 25 березня ввійшли в місто Аден, тим самим встановивши контроль над південною столицею. Тим часом як Абд Раббо Мансур Хаді, нинішній глава Ємену, зник із Адена разом із дипломатичними місіями з країн Ради співробітництва арабських держав Перської затоки (РСАДПЗ).

Крім того заколотники та їхні прихильники повідомили про захоплення того дня військової бази «Аль-Ахмад», де раніше американські та європейські військові радники тренували місцеву армію для боротьби з «Аль-Каїдою». Також хусити, котрих підтримує Іран, захопили Таїз, третє за величиною місто країни, розташоване на шляху до Адена.
Саудівська Аравія та країни Перської затоки не стали зволікати, як це роблять США та ЄС стосовно України вже понад рік, і наступного дня розпочали військову операцію в Ємені. Літаки Саудівської Аравії завдали повітряних ударів по позиціях шиїтських бунтівників у єменській столиці Сані.
Військові дії почалися відразу ж після заяви, випущеної РСАДПЗ, у якій зазначалося, що Саудівська Аравія, Кувейт, Бахрейн, Об’єднані Арабські Емірати (ОАЕ) і Катар «мають намір відгукнутися на прохання президента Абд Раббо Мансура Хаді захистити законну владу в Ємені від бойовиків-хуситів».
Ситуація в Ємені останнім часом суттєво загострилася на тлі політичної кризи. На півдні країни діє угруповання «Аль-Каїда» на Аравійському півострові (АКАП), у центрі країни тривають сутички між лояльними щодо президента країни військами та силами, що підтримують хуситів.
27 березня шиїтські повстанці збили над Саною літак міжнародної коаліції, який брав участь у завдаванні ударів по позиціях бойовиків. Авіаудари коаліції протягом останньої доби були спрямовані на військові потужності шиїтських повстанців, однак зачепили й житлові квартали. Повідомлялося про 40 загиблих, серед них є й цивільні. Зокрема, 15 людей загинуло у місті Сааді, що в північно-західній частині Ємену. Ракети влучили у місцевий ринок. Тому Ріяд Ясин, міністр закордонних справ Ємену, закликав Саудівcьку Аравію та союзників якомога швидше припинити авіаудари по позиціях хуситів.
З огляду на ситуацію в Ємені, 29 березня Ліга арабських держав (ЛАД) на саміті в Єгипті вирішила створити об’єднану армію. Про це сказано у підсумковій заяві учасників зустрічі, яку зачитав генеральний секретар Ліги Набіль аль-Арабі. За словами очільника ЛАД, Ємен перебуває на краю прірви і це вимагає ефективних кроків із боку арабських країн і міжнародного співтовариства, які мають допомогти Ємену в мирному врегулюванні та відновленні легітимної влади. Чисельність особового складу об’єднаних збройних сил становитиме близько 40 тис. військовослужбовців. При цьому своїх солдатів нададуть не всі країни ЛАД. Об’єднана армія використовуватиме військові літаки, кораблі та бронетехніку.
Путін не зміг змовчати й надіслав саміту ЛАД своє «Привітання учасникам загальноарабської зустрічі на найвищому рівні». Він заявив, що підтримує створення незалежної держави Палестина зі столицею в Східному Єрусалимі. «Особливе значення має вирішення проблеми Палестини, найважливішою умовою якого є реалізація законного права палестинського народу на створення незалежної, життєздатної, територіально цілісної держави зі столицею в Східному Єрусалимі», — написав володар Кремля, пообіцявши сприяння Росії в цьому питанні.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply