Новини для українців всього свту

Tuesday, Sep. 29, 2020

У Киргизстані захопили рудник, що належить канадській компанії

Автор:

|

Червень 06, 2013

|

Рубрика:

У Киргизстані захопили рудник, що належить канадській компанії

Жанторо Сатибалдієв, прем’єр-міністр Киргизстану, скликав екстрене засідання з приводу ситуації, що склалася після захоплення підстанції найбільшого в країні золотого рудника «Кумтор». Місцеві жителі, які протестують проти «грабіжницької та несправедливої» угоди з канадською компанією Centerra Gold Inc., знеструмили шахти.

Під час наради обговорювалися можливі заходи з метою стабілізації обстановки навколо рудника. «Ми повинні зробити все можливе, щоби мирним шляхом вирішити ситуацію й прийняти відповідне рішення», – аявив п. Сатибалдієв. У засіданні взяли участь віце-прем’єр-міністри Шаміль Атаханов і Таїрбек Сарпашев, а також високопоставлені представники інших профільних відомств і правоохоронних органів. Крім того, прем’єр-міністр зустрівся з Родні Ступариком, віце-президентом Kumtor Operating Company. Напередодні стало відомо, що в разі зупинки роботи шахти для її відновлення знадобиться близько 4 млн USD. Про це розповів Киличбек Шакіров, заступник голови «Киргизалтина».
Кілька сотень жителів Іссик-Кульської області Киргизстану з 28 травня блокують трасу, що веде до рудника, який розробляється іноземними інвесторами. Увечері 30 травня, о 21.00 за місцевим часом, родовище було знеструмлене місцевими жителями. Близько 15 осіб проникло на територію підстанції, що охороняється міліцією. Вони заявили, що відновлять подачу електроенергії тільки в тому разі, якщо уряд розірве угоду за найбільшим промисловим проектом у країні. Працівники станції повідомляють, що крім «Кумтора» без світла залишилося три киргизьких села (Карасай, Енільчек, Акширак), а також розташовані поблизу цих сіл прикордонні застави.
Мітинґувальники продовжують диктувати свої умови. Вони чекають на перемовини з президентом чи прем’єр-міністром. Захисники національних природних ресурсів уже розбили своєрідний наметовий табір із юрт у околицях підстанції й очікують приїзду представників уряду.
Ельдар Таджібаєв, голова центрального комітету Гірничо-металургійної профспілки, вважає, що ситуація – украй напружена: «Спостерігаються масові скупчення людей, які можуть приєднатися до мітинґувальників. Уряд повинен вжити конкретних рішучих заходів, аж до запровадження в реґіоні надзвичайного стану. Електрика має бути подана на «Кумтор». Інакше можливі серйозні непоправні наслідки. Вірогідна подальша ескалація, яка приведе й до людських жертв».
«Важливо, щоби ситуація не вийшла з-під контролю, треба підключити електрику та припинити акції мітингувальників, які порушують права інших громадян. Їхні дії завдають непоправної шкоди економіці та спокою в Киргизстані», — підсумував п. Таджібаєв.
31 червня в ситуацію втрутилися військові. Міністерство оборони (МО) країни повідомило, що долучається до охорони розташованих у цій області особливо важливих державних об’єктів. «Згідно з указом президента й головнокомандувача збройних сила республіки Алмазбека Атамбаєва, підрозділи МО будуть залучені для забезпечення безпеки й охорони особливо важливих державних об’єктів», — поінформували в прес-службі відомства.

До слова
Фракції киргизьких партій, що належать до коаліції більшості в парламенті, схвалили законопроект про денонсацію угоди про розміщення військовослужбовців США в міжнародному летовищі «Манас» столиці республіки. Як повідомив представник прес-служби законодавчого органу, раніше уряд Киргизстану вніс на розгляд парламенту законопроект про денонсацію з липня 2014-го підписаної 2009 року угоди з США щодо Центру транзитних перевезень в міжнародному аеропорту «Манас». «Усі три партійні фракції — «Ата-Мекен», «Ар-Намис» і СДПК, що входять до коаліції більшості, – схвалили законопроект про денонсацію під час закритих засідань фракцій», — повідомив інформатор. Законопроект пропонує «денонсувати з 11 липня 2014-го договір про співпрацю між урядом Киргизької Республіки й урядом Сполучених Штатів, підписаний 22 червня 2009 року в місті Бішкеку, й угоду між урядами Киргизької Республіки та США щодо Центру транзитних перевезень в міжнародному летовищі «Манас», підписаною 22 червня 2009-го в місті Бішкеку». Авіабаза США, пізніше перейменована на Центр транзитних перевезень, була створена в аеропорті «Манас» у грудні 2001 року та є основним логістичним вузлом для перевезення вантажів і перекидання сил антитерористичної коаліції до Афганістану. Президент Киргизстану Алмазбек Атамбаєв неодноразово заявляв, що договір про розміщення американських військовиків у республіці, дія якого закінчується в середині 2014 року, не буде продовжено.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply