Новини для українців всього свту

Tuesday, Dec. 1, 2020

Спадок для афганців

Автор:

|

Березень 01, 2012

|

Рубрика:

Спадок для афганців

Плавальний басейн у Кабулі, побудований у «радянські часи», як пише автор статті в The New York Times, — характерний символ сумнівної спадщини імперій. «Він справляє принизливе враження як своєю імперською амбіційністю, так і своєю інопланетністю», — ділиться міркуваннями журналіст Грехем Баулі. Тим часом історія Афганістану вступає в нову фазу: очікується виведення військ чергових іноземних окупантів — США та їхніх союзників.

У Кабулі є чимало інших нагадувань про «радянське минуле»: політехніка, автомобільний завод. Майже всі ці будівлі знищила громадянська війна. У руїнах нишпорять бездомні, наркомани та собаки, розповідає видання. Усе це справляє протверезний ефект зараз, коли США та їхні союзники починають запитувати в себе: «Яку спадщину ми залишимо Афганістану?»

«Росіяни прийшли з упевненістю, що можуть переробити інший народ, звільнити афганців із пут середньовічної відсталості. Але вони не змінили афганського суспільства, і ми так само його не перетворимо», — каже сер Родрік Бретвейт, екс-посол Великої Британії в Москві.

В 1980-ті рр. Посольство СРСР у Кабулі було таким же центром сили, як амбасада США тепер, зазначає автор статті. При талібах на його території жили кочівники й бродили віслюки. Зараз російське посольство відновлено, але його площа скоротилася втричі. Посол Російської Федерації Аветисян планує реконструювати в Афганістані 150 об’єктів інфраструктури, споруджених у радянський період.

Не вся радянська спадщина знищена. Працює хлібозавод. Багатоквартирні будинки в Mikrorayon, як названо цю дільницю в статті, що були побудовані для радянських адміністраторів і афганської еліти, виглядають занедбаними, але, як і раніше, цінуються поміж середнього класу. На вулицях — реклама стільникових телефонів і приватних шкіл, ходять дівчата в обтислих джинсах, свідчить журналіст. «Тут — безпечно. У нас є водогін, електрика, центральне опалення», — розповів 50-річний Шир Мохаммад Башир, директор школи. — Правду кажучи, Росія зробила для Афганістану велику справу. Ми не бачимо, аби міжнародна коаліція будувала щось значне».

Багато афганців згадує про радянські часи з тихою ностальгією. «Але на території музею поблизу головного стадіону зберігаються пам’ятки кривавої спадщини: міни, снаряди, ракети, гелікоптери й інші знаряддя, які радянський режим застосовував для придушення заколотів. У підсумку загинули сотні тисяч людей — це страшніші втрати, ніж від дій коаліції, якщо такі речі взагалі можна порівняти», — зазначається в статті.

І все ж, як уважає аналітик Абдул Вахіл Таката, що колись навчався в школі КДБ, потужна армія та сильний уряд були цінним спадком: вони допомогли президентові Наджибуллі впродовж трьох років самотужки опиратися моджахедам. Радянські війська «залишили по собі сильний Афганістан. Нинішній уряд так довго не протримається», — зауважив п. Таката.

 New York Times

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply