Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 20, 2020

Російські гакери спровокували конфлікт на Близькому Сході

Автор:

|

Червень 15, 2017

|

Рубрика:

Російські гакери спровокували конфлікт на Близькому Сході

Між Катаром і його сусідами минулого тижня розпочалося протистояння, яке може мати непередбачувані наслідки для світу.

Мільярд терористам
Саудівська Аравія, Бахрейн, Лівія, Єгипет, Ємен, Об’єднані Арабські Емірати (ОАЕ) та Мальдіви першими оголосили про розрив дипломатичних відносин і всіх контактів із Катаром. Зокрема й транспортного сполучення. Перша з цих держав ще й закрила свій кордон із Катаром, чим відрізала його від решти Аравійського півострова. Сусіди Катару також виключили його з коаліції, яка веде війну в Ємені.
Причиною цих рішень вони назвали підтримку Катаром терористичних організацій «Брати-мусульмани», «Ісламська держава» й «Аль-Каїда», а також його близькі відносини з Іраном, який вважають спонсором тероризму. Натомість влада Катару все це заперечила.
Вона запевнила, що промова Таміма бін Хамада Ат-Тані, еміра Катару, з критикою Саудівської Аравії та дифірамбами Ірану з шиїтською групою «Хезболла», — фейк, який розмістили 23 травня ц. р. на сайті державної інформаційної агенції Al Jazeera гакери. Влада Катару також вирішила найняти колишнього генерального прокурора США для проведення незалежного аудиту потенційних фінансових зв’язків її з екстремістськими угрупованнями.
Тим паче, що телеканал CNN повідомив із посиланням на американських чиновників, що розвідка США також вважає, що російські гакери отримали доступ до державної інформагенції Катару й опублікували там фейкову новину, яка зробила свій внесок у скандал у Перській затоці. За інформацією джерел CNN, серед американських і катарських урядовців, працівники Федерального бюро розслідування США вже прибули в Катару для надання допомоги в розслідуванні кібератаки.
Прес-секретар його посольства у Вашинґтоні підтвердив, що це розслідування триває. Тим часом міністр закордонних справ Катару відмовився від допомоги з боку Російської Федерації (РФ).
Однак ще у квітні інформаційні агенції розповідали про таємні перемовини між Іраном і Катаром. А авторитетний британський часопис Financial Times повідомив, що Катар виплатив пов’язаним із «Аль-Каїдою» та спецслужбами Ірану терористам близько 1 млрд USD нібито для викупу 26 членів королівської родини, взятих у заручники під час полювання в Іраку, а також за 50 викрадених бойовиками в Сирії. Саме таким чином, як твердили у FT, кошти з Катару й потрапляють до радикальних шиїтських банд.

Справжні причини
Але Ігор Семиволос, директор київського Центру близькосхідних досліджень вважає інакше. «Чутки про відносини між Катаром та Іраном перебільшені. Насправді те, як усе подається, нагадує більше інформаційний вкид, що зручно переводить стрілки на когось іншого та звинувачує Катар у своїх хибах. Звинувачення у тероризмі — формальна причина: протиріччя накопичувалися вже тривалий час і пов’язані з тим, що Катар та Саудівська Аравія конкурували за вплив у Перській затоці», — каже він.
Адже ці країни володіють для цього відповідними потужними фінансовими ресурсами. Саудівська Аравія — провідний постачальник нафти на світовому ринку, а Катар — головний постачальник зрідженого газу. Тому, попри крихітні розміри, він, як стверджує Bloomberg, має найвищий у світі дохід на душу населення (129 700 USD на рік).
Тож 2014 року Саудівська Аравія й її союзники — ОАЕ та Бахрейн — уже відкликали послів із Катару на знак протесту щодо його підтримки «Братів-мусульман». Але тоді кордон Катару залишився відкритими. Натомість цього разу в Інтернеті з’явилися повідомлення про черги та порожні полиці у супермаркетах Катару, бо більшість продовольства він отримує зі Саудівської Аравії.
Політолог-міжнародник Олександр Мішин переконаний, що претензії сусідів Катару до нього «схожі на приводи, а не на причини подій, адже кожна з арабських держав має давні причини не любити або навіть ненавидіти Катар». «Саудівська Аравія не зносить гегемоністичних прагнень Дохи, яка мріє перебудувати арабський світ під себе. Емірати негативно ставляться до катарців через те, що останні активно втручаються у політичне життя в цій країні. 2012 року еміратський осередок руху «Брати-мусульмани» планував захоплення влади в Дубаї. Спроба перевороту тоді зазнала поразки. Пізніше поліція Дубаї оголосила, що за цим інцидентом стояв Катар», — пояснив експерт.
«Ставлення до офіційної Дохи інших монархічних урядів реґіону стало підозрілим ще з початку «арабської весни» 2011 року. Тоді катарці, фінансуючи політичні групи й екстремістські організації в інших арабських державах, змогли стати вагомим гравцем на Близькому Сході та в Північній Африці», — розповів також він.
«Катар порушив монополію саудитів, і складалося враження, що президент Обама більше прислухався до катарського еміра, ніж до позиції хранителя двох святинь ісламу, короля Саудівського королівства. Зміна влади у Білому домі відновила баланс сил на користь саудитів. Про це красномовно свідчить той факт, що президент Трамп здійснив свій перший закордонний візит саме до цієї держави. Одразу ж після завершення візиту американського гостя у Катару, як за помахом чарівної палички, почалися проблеми», — зауважив політолог.

Роль президента США
Вікторія Жуган, оглядач «Радіо Свобода», звернула увагу на те, що загострення в Перській затоці відбулося через два тижні після відвідин президентом США Саудівської Аравії. Та й сам п. Трамп повідомив 6 червня у Twitter: «Під час моєї останньої поїздки на Близький Схід я заявив, що фінансування радикальної ідеології не може продовжуватися. Лідери вказали на Катар — дивіться!»
А згодом дописав: «Добре бачити, як візит до Саудівської Аравії з королем і 50 країнами вже приносить плоди. Вони сказали, що займуть рішучу позицію проти фінансування екстремізму, й усі мали на увазі Катар. Можливо, це початок кінця жахіть тероризму!».
І хоч у цій країні розташовано штаб центрального командування Збройних сил США на Близькому Сході та дислокуються 10 тис. американських військових, президент Трамп туди не завітав — дав зрозуміти, що і Сполученим Штатам не подобаються загравання Катару з Іраном. А на прес-конференції після перемовин із президентом Румунії господар Овального кабінету заявив: «Ми повинні припинити фінансування тероризму. Я вирішив разом із держсекретарем Рексом Тіллерсоном, нашими видатними генералами та військовими чиновниками, що настав час закликати Катар зупинити фінансування. Вони мають зупинити фінансування екстремістської ідеології».
Натомість Зіґмар Ґабріель, міністр закордонних справ Німеччини, заявив, що «трампізація» поводження одне з одним особливо небезпечна в реґіоні, і без того позначеному кризами. Адже країни Перської затоки й так розділені релігійними, етнічними, політичними та світоглядними конфліктами».
Тим часом Реджеп Таїп Ердоган, президент Туреччини, уже схвалив рішення про розміщення турецьких військ на базі в Катарі. Відтак, міністр Ґабріель висловив занепокоєння: «Є небезпека, що ця суперечка може перетворитися на війну».
Вочевидь, тому й п. Тіллерсон уже розпочав виправляти скоєне Трампом — закликав країни Перської затоки припинити політичну ескалацію в реґіоні та послабити тиск на Катар, який має місце впродовж останніх днів. Та й у Білому домі напередодні заявили, що будуть працювати в напрямку деескалації напруженості в Перській затоці.

Катарцям є що втрачати
На сайті телемережі СBS News вважають, що Катар таки піде на компроміс, бо, по-перше, перебуває у вразливому становищі — оточений на суходолу більшою та сильнішою Саудівською Аравією. А по-друге — катарцям є що втрачати, бо вони другими після люксембуржців є найбагатшими per capita. Державні інвестиційні фонди в Катарі складають 30 млрд USD, тож він є значним гравцем і в міжнародних фінансах.
Відтак, Мухаммед бін Абдаррахман Ат-Тані, міністр закордонних справ Катару , запевнив, що готовий до перемовин зі сусідніми державами. Ігор Семиволос прокоментував це так: «Чи готовий Катар на це піти, залежатиме від того, наскільки він готовий відмовитися від тієї ролі, яку вибудовував останні 10-15 років. Якщо готовий погодитися з усіма вимогами Саудівської Аравії — то так. Але якщо й надалі проводитиме політику, яка перетворює країну на центр впливу, то ні. Тоді конфлікт триватиме, аж поки не скинуть еміра, щоб поставити такого, котрий погодиться на умови саудитів».
Своєю черго, Фарід Закарія, американський політолог-міжнародник, остерігається: «Відкритий розкол між двома країнами призведе до набагато більшої нестабільності в реґіоні. Тепер Катар почне рухатися у бік Ірану та Туреччини, намагаючись створити більший союз із антисаудівськими групами в усьому мусульманському світі».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply