Новини для українців всього свту

Saturday, Jun. 6, 2020

Лідер Киргизстану не хоче націоналізувати найбільше родовище

Автор:

|

Жовтень 17, 2013

|

Рубрика:

Лідер Киргизстану не хоче націоналізувати найбільше родовище

Президент Киргизстану Алмазбек Атамбаєв відмовився задовольнити вимогу націоналізувати найбільше в країні золотоносне родовище Кумтор, що належить Centerra Gold і звинуватив опозицію у використанні спору з канадським інвестором заради намагання приходу до влади. Кумтор — головний постачальник валюти в бюджет Киргизстану, що має 12-відсоткову частку у валовому внутрішньому продукті однієї з найбідніших країн Центральної Азії з населенням 5,5 млн осіб, яка пережила з 2005 року дві революції.

Тривалі акції протесту щодо питання володіння родовищем, які нерідко відбуваються зі застосуванням насильства, відновилися минулого тижня, й уряд п. Атамбаєва призначив термін, аби досягти нової домовленості зі Centerra або розірвати колишню, підписану 2009-го, під час президентства Курманбека Бакієва, котрий утік із країни у квітні 2010 року.
Минулого місяця киргизька влада й Centerra Gold підписали меморандум про взаєморозуміння, що підготував ґрунт для обміну держчастки 32,7 % на 50 % у новому спільному підприємстві, якому перейде Кумтор — головний актив канадської компанії. Проект угоди наштовхнувся на вимоги опозиції довести частку Бішкека в родовищі до як мінімум 67 %, націоналізувати Кумтор, або ж буде висловлено вотум недовіри уряду. «Звісно, я не хотів би націоналізації. Там є багато ризиків, — сказав президент Атамбаєв. – Не можна шантажем, під погрозою відставки змушувати уряд ухвалювати неправильне рішення».
Влада киргизького лідера набагато обмеженіша, порівняно з його колегами з реґіону – чотирма авторитарними президентами, слухняні парламенти яких затверджують кожен законопроект, що спускається зверху. Максат Сабіров, депутат фракції «Республіка», заявив, що голосував би за денонсацію угоди 2009-го: «Угода була неправильною, корупційною. Два президенти пішли із цієї причини, корупції. У нас іще 500 т золота лежить, і на денонсацію ми підемо».
«Депутати повинні приймати рішення поіменним голосуванням, оскільки, якщо рішення буде неправильним і в країні настане фінансова криза, будуть проблеми зі зарплатами та пенсіями, і хтось же повинен відповісти», — заявив, натомість, Алмазбек Атамбаєв. Президент удався до жорсткої риторики на адресу націоналістично налаштованої опозиції, яка в парламенті перебуває в меншості, але здатна очолити акції протесту в різних районах країни. «Чому їм відразу потрібна відставка уряду? Мета — щоб знову була незгода в уряді, була незгода в країні», — констатував лідер Киргизстану, назвавши критиків «покидьками, які кимось фінансуються, хочуть потік повернути назад і прагнуть прийти до влади». «Демократія не означає владу натовпу», – наголосив п. Атамбаєв.
Минулого тижня поліція мала протистояння із сотнями пікетників у Караколі — центрі Іссик-Кульської області на півночі країни, де розташований Кумтор. Сутички виникли після захоплення в заручники губернатора області, якого пікетники погрожували спалити живцем у автомобілі, залитому бензином. Правоохоронцям удалося відтіснити учасників протесту зі заблокованої ними автотраси, що веде до родовища.
Протести не раз виявляли слабкість центральної влади в країні, населеній переважно мусульманами. Киргизстан лежить на одному з транзитних шляхів афганських наркотиків, а місцеві клани тут часто мають більшу владу, ніж президент. У травні ц. р. Алмазбек Атамбаєв запровадив у Іссик-Кульській області надзвичайний стан після блокування пікетниками дороги на Кумтор і від’єднання родовища від електропостачання, що на деякий час призвело до призупинення видобутку. Він пообіцяв використати жорсткі методи придушення нових протестів: «Коли беруть у заручники людину, погрожують її вбити, треба застосовувати зброю. Це — не жарти».
Прес-секретар компанії, керуючої Кумтором, повідомив лише, що робота на родовищі ведеться у звичайному режимі, і відмовився від інших коментарів. Виробництво на Кумторі знизилося торік до 315.238 унцій (9,8 т), в основному, через рух льоду в копальні. Цьогоріч видобуток планується на рівні 550.000-600.000 унцій.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply