Новини для українців всього свту

Sunday, Jun. 7, 2020

Криваві заворушення в Єгипті докотилися до курортів

Автор:

|

Серпень 22, 2013

|

Рубрика:

Криваві заворушення в Єгипті докотилися до курортів

Хвиля насильства, що захлиснула Єгипет й жертвами якої стало майже 700 осіб, докотилася й до курортних міст. У Єгипті з 14 серпня на місяць запроваджено надзвичайний стан, а в 11 провінціях — комендантську годину. Причому прибережні міста Синайського півострова, у тому числі Шарм-ель-Шейх, теж опинилися в зоні дії комендантської години.

На вулицях — небезпечно
Екскурсії в столицю, як, утім, і в інші міста, наприклад, у Ґізу, до пірамід, куди зазвичай звозили натовпи туристів, заборонено. Постояльцям готелів рекомендовано не покидати їх увечері та вночі. У Хургаді, також популярному серед туристів, ісламісти, що підтримують поваленого президента Мухаммеда Мурсі, спочатку зайняли центральну площу, а потім напали на відділок поліції й заразом – на автовокзал, із якого йдуть автобуси на Каїр і Олександрію.
Поліцейські та військовики відповіли на це доволі жорсткими діями: за лічені хвилини зробили зачистку, а щоби бунтарі не пішли громити місто, перекрили блок-постами всі дороги з Дахара. Про всяк випадок заходів безпеки було вжито й там, де стоять готелі — це приблизно за 5 км від місця заворушень. Службам охорони місцевих готелів дано суворе розпорядження поліції «нікого не випускати». А менеджери запевняють: туристів пильнують, навіть якщо заворушення – далеко.
За даними єгипетського міністерства охорони здоров’я, кількість жертв запеклих сутичок ісламістів із силами безпеки наблизилася до семи сотень. Число поранених сягає майже 3 тис. осіб. Причому самі ісламісти — організація «Брати-мусульмани» — називають значно більші цифри: понад 2 тис. людей. Постраждали й представники мас-медіа. Так, 14 серпня загинуло четверо журналістів. А група працівників телеканалу «Росія 24» зазнала збройного нападу грабіжників — ті відібрали в росіян гроші та частину обладнання.
Мухаммед ель-Барадеї, тимчасовий віце-прем’єр Єгипту, подав у відставку, заявивши, що не може взяти на себе відповідальність за рішення керівництва країни, із якими не згоден. Він наголосив, що у влади були й «мирні альтернативи».
Міністерство внутрішніх справ Єгипту заборонило діяльність численних «народних дружин», які переважно підтримують владу в протистоянні з ісламістською опозицією. Дружинникам за кілька днів удалося взяти під контроль цілі райони Каїра. Вони перекривають дороги, оглядають автомобілі та перевіряють документи. Крім того, озброєні ножами й палицями народні охоронці беруть участь у протистояннях із прихильниками руху «Брати-мусульмани».

Мусульмани проти християн
16 серпня заарештували Мохаммеда аль-Завахірі, брата нинішнього лідера «Аль-Каїди» Аймана аль-Завахірі. Він був затриманий на контрольно-пропускному пункті в провінції Ґіза в західних передмістях Каїра. Причиною арешту стали його виступи на користь колишнього президента Мурсі.
Того ж дня керівництво руху «Брати-мусульмани» закликало своїх прихильників до щоденних акцій протесту впродовж тижня. Однак уже наступного дня було оголошено про скасування запланованих на 18 серпня демонстрацій. Про це повідомила Жасмин Адель, представник альянсу ісламістів. «Кілька маніфестацій було скасовано з міркувань безпеки», — сказала вона.
Загалом під час сутичок між прихильниками Мухаммеда Мурсі та силами безпеки було знищено 22 церкви, у тому числі сім католицьких, підпалено християнську школу, зруйновано францисканський монастир і лікарню, що перебувала під опікою черниць і більшість пацієнтів якої були мусульманами.
За словами о. Рафіка Грейхе, представника Католицької церкви в Єгипті, мусульмани звинувачують християн у поваленні президента Мурсі. Відтак, побоюючись за своє життя, змушений переховуватися патріарх Тавадрос, глава православних коптів. «Брати-мусульмани тримають нас на мушці. Захід досі не може зрозуміти, що це – не ісламська партія зі світськими й демократичними намірами. Це – терористи в повному розумінні цього слова», — наголосив о. Грейхе.
Вільям Киріллос, католицький єпископ Ас’юта, зазначив, що більшість єгиптян не погоджується на перетворення своєї країни на ісламську державу. Цієї точки зору дотримується й о. Джузеппе Шатолін, настоятель отців-комбініанців у Каїрі. З огляду на ймовірні напади ісламістів, багато церков залишається закритими.
Натомість, у Каїрі поліцейські взяли штурмом мечеть Аль-Фатх, у якій забарикадувалися прихильники колишнього президента Єгипту. Чимало з тих, хто переховувався в споруді, силоміць вивели на вулицю. У мечеті, розташованій неподалік площі Тахрір, ховалося, за різними даними, від кількох сотень до тисячі протестувальників. Починаючи з 16 серпня сили безпеки неодноразово робили спроби штурмом узяти мечеть Аль-Фатх на площі Рамзеса. Велися перестрілки. У районі мечеті також застосовували сльозогінний газ. Уранці 17 серпня правоохоронці ще намагалися вести перемовини з прихильниками Мохаммеда Мурсі всередині будівлі.

«Іноземці нам — не друзі»
А в одній із в’язниць, де утримують прихильників «Братів-мусульман», 18 серпня військовики придушили бунт, загинули 38 в’язнів. Представники міністерства внутрішніх справ Єгипту підтвердили, що кілька арештантів було вбито під час спроби втечі, проте не назвали їх кількості. Як уточнює агентство France Press, група ув’язнених збунтувалася й спробувала втекти під час переведення в тюрму в передмісті Каїра. Повідомляється також, що поліція застосувала сльозогінний газ.
Між тим, українські туроператори повністю зупинили туристичний потік до Єгипту, який є одним із найпопулярніших напрямів серед українських громадян, поінформував Тарас Демура, директор із продажу й маркетинґу туроператора TUI Ukraine. В Асоціації лідерів турбізнесу зазначили, що наразі в курортних містах Єгипту немає заворушень. «Наші туристи поки що відпочивають там спокійно», — запевнила Юлія Олейник, прес-секретар асоціації.
Зараз єгипетська влада розглядає питання про необхідність отримання країною закордонної допомоги та заявляє, що не дозволять іноземним державам утручатися у свої внутрішні справи. «Те, що відбувається в Єгипті, це – справа самого Єгипту. Ми відкидаємо спроби залучити до обговорення цієї проблеми іноземні держави. Це лишень призведе до ще більшої поляризації, напруги й загальмує національне примирення», — заявив 18 серпня Набіль Фахмі, міністр закордонних справ Єгипту.
Крім того, за словами міністра, «у Каїрі високо цінують надану йому протягом багатьох років допомогу, однак, це – не безкорисливі подарунки». «Ми попросили фахівців, щоби вони серйозно й справедливо вивчили доцільність тієї допомоги, яку отримує наша країна. Єгипетська гідність і цінності – непохитні», — підсумував урядовець.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply