Новини для українців всього свту

Sunday, Oct. 20, 2019

21-го покінчать із… кінцем світу

Автор:

|

Грудень 20, 2012

|

Рубрика:

21-го покінчать із… кінцем світу

Попри запевнення науковців, що безглуздо остерігатися кінця світу 21 грудня ц. р., його про всяк випадок очікують 11 % українців, опитаних із цього приводу соціологами.

Майя такого не пророчили
Ті, хто повірив, що найближча п’ятниця — остання для людства, мабуть, заціпеніли від страху одразу ж потому, як дізналися з газет чи телевізійних випусків новин, що календар доколумбової центральноамериканської індіанської цивілізації майя обривається 21 грудня 2012 року. Натомість, тим, хто, почувши чи прочитавши це аж ніяк не страшне повідомлення, не втратив самоконтролю, вистачило глузду згадати, що коли щороку 31 грудня вони відривають останню сторінку перекидного календаря, то замінюють його на інший, на якому перелічено 365 днів уже наступного року.
Та все ж багатьом газетярам і телевізійникам таки бракує фаховості, аби правильно донести до читачів і глядачів усю наявну інформацію про «пророцтво майя», якого насправді й не було. Адже в їхньому календарі, як наполягають дослідники з Національного інституту антропології й історії Автономного університету Мексики, про кінець світу немає ані слова. Та й жодного прогнозу страшного катаклізму календар не містить на той день, на якому обривається.

Насправді то був жарт
Недоговорюють засоби масової інформації (ЗМІ) і того, що коли 1960 року Майкл Ков, професор антропології Єльського університету в США, виступаючи на конференції, присвяченій майя, уперше звернув увагу на завершення їхнього календаря, то в тексті своєї промови слова «кінець світу» взяв у лапки. А пролунали вони в такому контексті: «2012 рік за майянським календарем означатиме кінець одразу двох часових циклів: 13-го чотирьохсотліття та величезного циклу тривалістю 5126 років. Отже, цей рік буде «кінцем світу» по-майянськи!»
До того ж, згодом проф. Ков визнав, що то був невдалий жарт. А 1966-го в книзі «Майя» він написав: «Наука цілком може вважати цю цивілізацію найяскравішим первісним народом на нашій планеті. І саме цими досягненнями, а не приписаними їм пророцтвами нащадки майя повинні пишатися». Тобто, як бачимо, учений сам визнав, що приписав їм «їхнє» пророцтво.

Нікому не дано знати
Замовчують ЗМІ й те, що в майянському календарі не враховано 366-х днів високосних років. Але якщо би їх урахувати в календарі майя, то він мав завершитися ще торік. А останнього удару по вірі в «пророцтво майя», якого насправді не було, завдати повідомлення про те, що у Ґватемалі археологи натрапили на ще один майянський календар, котрий продовжує історію людства ще на сім тисячоліть!
Утім, християнам цілком мало би вистачити більш ніж однозначного твердження про Апокаліпсис у Євангелії від Марка: «А про день той і годину не знає ніхто: ані Ангели небесні, ані Син, лише Сам Отець». Причому там ще й уточнено, що той день настане щойно після приходу Антихриста, влада якого на Землі триватиме три з половиною роки.

Налякані лише 11 %
І все ж, незважаючи на всі роз’яснення Святого Письма та науковців, 11 % громадян України, опитаних у вересні соціологічною компанією Research & Branding Group, зізналися, що тривожаться «з приводу кінця світу 21 грудня 2012 року». 3 % респондентів підтвердили, що вже навіть підготувалися до нього, а 8 % — ще мали намір це зробити.
37 % із тих, хто вірить, що кінець настане найближчої п’ятниці, уже прожили на цьому світі по 30-39 років, 32 % — 50 років і більше, а 33 % не досягли й 30-річного віку. 40 % «віруючих у кінець світу 21 грудня 2012 року» живуть у селах, 35 % — в обласних центрах, а 29 % — в інших містах України. Найбільше марновірів — 45 % — знайшлося в західних областях країни, 36 % живуть у її Центральному реґіоні, а 27 % — на південному сході.
Утім, 11 % населення — це ще порівняно небагато. Адже, приміром, у Чилі приблизно чверть громадян зізналося в намірі не піти під тим чи іншим приводом на роботу 21 грудня, а до 30 % хочуть попросити начальство виплатити їм зарплату авансом — ще до настання «судного дня». У Китаї в «апокаліпсис 21 грудня» вірять 20 % населення, а от у Канаді таких — лише 5 %.

Відволікають від реалій
Письменник Володимир Єшкілєв пояснив цей феномен так: «Населення нашої планети на підсвідомому рівні відчуває, що той світ, у якому ми живемо, вичерпується. І з фінансової, і з політичної, і з соціальної точки зору ми підходимо до якоїсь великої катастрофи, яка, можливо, відбудеться найближчими десятиліттями. І очікування таких значних катастрофічних змін на побутовому рівні свідомості, на рівні примітивних апокаліптичних уявлень вулиці трансформуються в оце очікування конкретної дати кінця календаря майя».
Своєю чергою, київська газета «Дзеркало тижня. Україна» запевняє, що майянським календарем сильні цього світу намагаються відвернути увагу від реальної катастрофи — фінансової, яка й справді може розпочатися 21 грудня ц. р. Бо тоді, як стверджує видання, «за деякими джерелами, закінчується право Федеральної резервної системи США друкувати долари». А Михайло Чечетов, депутат Верховної Ради України від Партії реґіонів, зізнався днями, що «радіє, що ЗМІ відволікають кінцем світу людей від «дурної політики».

У Ватикані — спокій
Та позаяк психологи попереджають, що під час масового психозу ті, за даними статистики, 1,5 % людей, які мають приховані вади психіки, цілком можуть стати неконтрольованими, науковці потроїли зусилля, аби заспокоїти людей, невтомно запевняючи: ніщо не віщує біди 21 грудня.
Зокрема, про це заявляє на сторінках офіційного друкованого органу Ватикану — газети L’Osservatore Romano – о. Хосе Фунес, керівник тамтешньої обсерваторії й науковий радник Папи Римського: «Загибель планети Земля, якщо вона взагалі колись станеться, не передбачається протягом кількох найближчих мільярдів років».

«Шарлатанство є завжди»
Тим часом, доктор фізико-математичних наук Вазіра Мартазинова, завідувач відділення кліматичних досліджень і довготермінових прогнозів погоди Українського науково-дослідного інституту гідрометеорології, стверджує, що «ніяких природних катаклізмів 21 грудня не очікується, що ж до погодних умов, то якраз із 21 грудня в Україні очікується похолодання до мінус 15 градусів за Цельсієм уночі». А про «пророцтва Майя» науковець висловлюється так: «Шарлатанство завжди є, а зараз особливо – час таки циганський».
Астрономи та метеорологи сусідньої з Україною Росії теж не прогнозують нічого аномального на 21 грудня. Але досить погортати електронні сторінки інформаційних агенцій, аби пересвідчитися, що чимала частина людей прислухається не до пояснень фахівців, а до власних глибинних страхів.

На марновірах наживаються
Так, у Житомирі за останні дні попит на свічки, сірники, запальнички й ліхтарики на батареях зріс настільки, що ціни на них на ринках «стрибнули» втричі. Підприємці, аби підзаробити на «віруючих у кінець світу 21 грудня 2012 року», пропонують їм придбати за набори товарів, до складу яких входять також термоси, ножі, сухарі, їжа швидкого приготування, згущене молоко, шпроти, горілка, активоване вугілля, бинт, валідол, корвалол, вата, йод, засоби гігієни, мотузки, блокноти, ручки та гральні карти. І коштують ці комплекти, залежно від вмісту, 215, 280 і 480 грн.
Своєю чергою, будівельні компанії вже збудували спеціально для марновірів в Україні до півсотні підземних сховищ, один квадратний метр у яких коштує 3 тис. EUR. У Києві за місце в підземному бункері з чоловіків беруть по 10 тис. USD, із жінок — по сім.
Тих, хто хоче убезпечитися від «кінця світу», запрошують і в побудований на фундаменті бункера часів Другої світової війни єдиний в Україні мілітарі-готель у Закарпатській області. Вартість одного дня проживання в ньому — 200 грн. А в Сімферополі перехожим роздають запрошення на безкоштовні лекції, де навчають, як «пережити Апокаліпсис».

Прилетять прибульці?
Наживаються на легковірних і туристичні агенції, які організовують мандрівки на пік Бюгараш у передгір’ях французьких Піренеїв. Бо ж, за прогнозами тамтешніх ясновидців, це – єдине місце, де можна буде пережити «судний день» 21 грудня.
Мовляв, саме туди «прилетять прибульці й заберуть зі собою всіх, хто прагне вижити». Але після того, як там було заброньовано всі місця в готелях, влада заборонила доступ туди.
Масові паломництва влаштовують і в село Сірінс у Туреччині, неподалік Ефеса, звідки вознеслася в небо Діва Марія. При цьому запевняють, що там — нібито «дуже потужна енергетика, яка перенесе в інше місце в космосі». Сотні туристів уже забронювали собі місця в готелях, розташованих поруч із горою Ртань у Сербії. Бо дізналися, що вона «випромінює особливу енергію, що може допомогти врятуватися від небезпеки».

Психоз уже розпочався
Однак після того, як у Росії 41-річна сектантка, налаштована на Апокаліпсис 21 грудня ц. р., зарубала сокирою свого сина, якому виповнилося всього рік і сім місяців, депутати російської Державної думи (нижньої палати парламенту) закликали керівництво місцевих ЗМІ «відмовитися від репортажів про «кінець світу», який нібито має настати 21 грудня». Позаяк, за їхніми словами, тиражування цієї псевдонаукової інформації «спровокує деяких громадян на неадекватні вчинки».
А Леонід Огуль, член комітету Держдуми з природних ресурсів, цілком слушно зауважив: «Не можна недооцінювати впливу телебачення на психоемоційний стан громадян. Не можна без кінця говорити про кінець світу, кажу про це як лікар. Люди всі – різні, у них – різна нервова система, і на кожного подібна інформація впливає по-різному. Когось вона спровокує на сміх, іншого – на серцевий напад, а третього – на якісь негативні вчинки».
Останній із цих прогнозів підтвердив китаєць Мінь Юнцзюнь, поранивши кухонним ножем 23 дітей у сільській початковій школі в провінції Хенань. За даними слідства, він і раніше страждав на неврологічні розлади, а чутки про швидкий кінець світу остаточно вивели його з нестійкої рівноваги. Тож китайські правоохоронці вже затримали за поширення чуток про «кінець світу» вже 93 своїх співвітчизників.

Навіть колайдер зупинено!
До слова, 17 грудня частково призупинив роботу до 2015 року великий адронний колайдер, розташований на кордоні Франції та Швейцарії неподалік Женеви. Ймовірно, що це зроблено «про всяк випадок», бо деякі експерти саме з ним пов’язували один із варіантів «кінця світу».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...