Новини для українців всього свту

Sunday, Sep. 22, 2019

Різдво, філантропія й українські олігархи

Автор:

|

Грудень 31, 2014

|

Рубрика:

Різдво, філантропія й українські олігархи

Олігарх

Різдво та філантропія — явища споріднені, бо можна з упевненістю сказати, що філантропізм виріс із християнської релігії, яка вчить «любити ближнього, як себе самого». Саме слово «філантропія» має грецьке походження та складається з двох частини — любові й людини, тобто філантропів ми би могли назвати людинолюбами чи добродіями. Від того й маємо поняття «людяність» і «людяний».

Філантропізм особливо став відомим завдяки французькому просвітителеві-філософу й письменникові Ж.-Ж. Руссо (1712-1778), учення котрого намагалися запровадити в життя німецькі педагоги Й.-Б. Баседов (1724-1790) і К. Ґ. Зальцман (1744-1811). Баседов заснував у місті Дессау Philantropinum (школа людинолюбства і добрих звичаїв), ґімназію з інтернатом, яка стала зразком для багатьох навчальних установ у Німеччині та Швейцарії. Ці однодумці виховували дітей за законами природи, любові до людей і з визнанням вагомості ролі сільського господарства й іншої фізичної праці.
Одним словом, у філантропізму – давні і дуже корисні та людяні традиції. Філантропією займаються переважно люди, котрі мають що роздавати, дарувати, і їх часто наслідують ті, у кого нема великих статків, але є «філантропічне серце», тобто вони люблять ближнього! У цьому розумінні українська Революція гідності надала філантропізму новий напрямок — волонтерство. Українські волонтери, котрі не мають статків, стали доказом того, що суспільству можна допомогти не тільки матеріально, а й фізично. І це – те, що українські волонтери роблять не тільки у війні на сході України, але й у боротьбі з корупцією, із продажними, нечесними політиками.
Латинські Різдвяні свята по всьому світі супроводжувалися морем подарунків не лише під родинні ялинки, а також дарами потребуючим на вулиці — безхатченкам. У Торонто дві жінки накупили на кілька тисяч різноманітного одягу, завантажили свою автівку та поїхали до тієї частини міста, де багато безхатченків, і там, на вулиці, потребуючі вибирали та міряли подарований одяг.
Дух людинолюбства, тобто любові до ближнього, можна було відчути в крамницях, які мали куточки спонсорування харчів чи предметів іншої потреби для тих, хто не може собі їх придбати з різних причин. Крім того, в усіх школах Канади (приватних і державних) класи отримують якусь родину, що потребує соціальної підтримки. Волонтери — батьки дітей – потім розвозять допомогу від імені школи.
Канада відома своєю мультикультурністю. Тут живуть найрізноманітніші раси, національності та релігійні громади. Оскільки серед усіх них панує любов до країни, у якій вони живуть, то існує й певна соціальна солідарність, не залежно від кольору шкіри, національного походження чи релігійного або політичного переконання.
Тому серед українців та вихідців з інших країн ви знайдете філантропів, котрі підтримують не тільки українську громаду, але й установи, із яких користають усі канадці. Великі філантропи українського походження Яцик, Гуцуляк, Темертей, Вжесневський і десятки інших віддали мільйони доларів на потреби української науки в Канаді, Україні, а також на розвиток усього канадського суспільства.
Соні українських церков у Канаді можливо було побудувати лише завдяки філантропічному духові, що століттями плекався в українській громаді християнською вірою. Тому тепер у Канаді ми маємо серед української діаспори філантропів, які пожертвували мільйони на будівництво Михайлівського монастиря чи греко-католицького собору у Києві, на розбудову Католицького університету у Львові тощо.
Українська діаспора у цілому світі відгукнулася великою підтримкою Майданові 2013-2014 рр., посприяла відновленню української армії. Українська Церква вчить любові до ближнього, а ще спонукає ділитися з тим, що маєш, бо «Господь тебе винагородить сторицею». На жаль, українські оліґархи мовчать на всіх мовах, коли їх закликають допомогти країні, яка мільярди позичає в Міжнародного валютного фонду.
Якщо б українським оліґархам перейняти хоч трохи філантропічного духу в діаспорних українців, то бюджет на 2015 рік зміг би перетворити Україну з країни-жебрака, на країну, що живе в достатку. Бо саме Україна є доказом того, що багатство оліґархів не є показником добробуту всього населення.
Уявіть собі, що Ахметов, Коломойський, Фірташ, Гурвіц, Боголюбов, Порошенко, Льовочкін, Гайдук, Немировський, Жеваґо, Пінчук, Прутнік, Мартинов, Костельман, Сіґал, Колесников, Фельдман, Шпиґ, Шуфрич, Роднянський, Бутлер, Абдінов, Єрмолаєв, Кіперман, Зв’ягільський, Жебровська, Роніс, Корбан, Суркіси, Шамотій, Лешинський, Родін, Бекер, Тимошенко, Кличко та десятки інших багатіїв раптом подарували би до бюджету України якийсь малий відсоток своїх прибутків!
На жаль, у людей, котрі стали мільйонерами та мільярдерами за дуже короткий проміжок, бракує людинолюбства. Комуністи свого часу забрали в людей худобу, землю, фабрики та всілякі матеріальні цінності, казали – для держави, а оліґархи забрали це в держави (тобто, у народу) у свою власність. Народ залишився без маєтку і при комуністах, і при оліґархах, для котрих філантропізм так і зостався «чужим словом», бо його зміст їм невідомий.
Із комуністичної точки зору філантропія була буржуазною ідеологією, але сучасні українські буржуї забули про комунізм, а про буржуазну філантропію нового типу не здатні думати, бо їхнім гаслом стало: «Що твоє, те й моє, а до мого тобі — зась!» Хіба не такими були попередні депутати, які з голопупенків стали мільйонерами, не здатних ділитися й дарувати?
Для того, щоби стати філантропом, потрібні не тільки маєтки, а ще й серце та виховання, а для українських оліґархів вже запізно організувати Philantropinum. Та їм і німецькі педагоги не допомогли би, бо там, де є жадоба до наживи, відсутня любов до ближнього. Сподіватися будемо лише на українських волонтерів, котрі, може, колись доберуться й до українських оліґархів, аби допомогти їм зрозуміти значення філантропізму, який відчутно присутній у цивілізованому світі.

Йосиф Сірка

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...