Новини для українців всього свту

Wednesday, Sep. 30, 2020

Пастки через невиконане домашнє завдання

Автор:

|

Червень 04, 2015

|

Рубрика:

Пастки через невиконане домашнє завдання

Лінда Kінстлер

Журналісти, котрі беруться за ризиковані історичні питання, вступають на делікатну територію, і тому часто передбачають можливість історичної неточності, послаблюючи тим самим свої висновки. Як кажуть, слабкість ланцюга — у його найслабшій ланці. Лінда Kінстлер у журналі «Політико» назвала 12 осіб, котрі, на її думку, зруйнували Україну, і представила фактично підручник, як потрапити в пастку, якщо не виконати домашнього завдання.
Пані Kінстлер облила брудом багатьох людей. Більшість із них — заслужено. Звісно, мало хто (якщо такі є взагалі) добровільно захоче обілити репутацію таких злочинців, як цариця Катерина, Сталін, Путін, Янукович, або одіозних олігархів Медведчука чи Ахметова. Багато хто винен у нинішній ситуації в Україні. Обвинувачені – хто може – нехай захищають себе перед громадськістю, а може, і перед судом. Але померлі герої, шановані більшістю людей, за котрих вони боролися, заслуговують на захисників серед багатомільйонної української нації. Я і себе зараховую до цих мільйонів.
Якщо Богдан Хмельницький керував армією бандитів, як каже п. Кінстлер, то таке ж зробив і генерал Джордж Вашинґтон, коли очолив американську Континентальну армію. Можна припустити, що п. Kiнстлер не дуже застановлялася над використанням терміну. Образи груп не є корисними у створенні історичного висновку, безпідставні образи — тим більше. Для Хмельницького Переяславська угода була тимчасовим військовим союзом, зумовленим війною проти поляків. Росіяни мали інші плани. Звісно, в ретроспективі це визнали помилкою гетьмана.
Однак було би продуктивніше, якби п. Kiнстлер використала Переяславську угоду як приклад, аби продемонструвати, що російське нехтування міжнародними угодами починається, щонайменше, з XVII ст. Це могло би пояснити відсутність у Росії поваги до Гельсінської (1975) і Будапештської (1994) угод, Українсько-російського договору про дружбу (1997) і багато інших документів, де Росія була підписантом.
У питанні про Степана Бандеру п. Kiнстлер показала себе ще менш поінформованою. Слово «тероризм» — популярне, воно привертає увагу, особливо після 9/11, але воно також є найменш зрозуміле. Викрасти літаки та скерувати їх на будівлі з невинними цивільними особами — це тероризм. Застосування безпілотників на території іноземної держави, яке часто, хоч і ненавмисне, призводить до загибелі невинних цивільних є формою іноземної військової війни з супутньою руйнацією. Але вбивство представників польського режиму, відповідальних за окупацію твоєї Батьківщини на твоїй власній землі, як це робили бійці ОУН, було актом визвольної боротьби.
Крім того, якщо Бандера й мав якісь ідеї про співпрацю з нацистами, то він не реалізував своїх планів. Нацисти вторглися в Україну 22 червня 1941-го. Вже наступного дня Бандера вислав нацистам меморандум, де серйозно попередив Гітлера, що тільки незалежна Україна підходить українцям і якщо цього немає в намірах Гітлера, то Німеччина знайде в українцях свого найлютішого ворога. Це — короткотермінова «колаборація», хоча на той час така співпраця могла виглядати дуже конечною, з огляду на жорстокість попередніх режимів в Україні — як польського, так і радянського.
Українська повстанська армія (УПА), як стверджує п. Kiнстлер, була сформована, щоби допомогти створити «етнічно чисту Україну, вільну від євреїв, поляків, росіян та інших меншин». Насправді ж вона воювала в першу чергу з німцями. Крім українців у лавах УПА було багато євреїв і навіть росіян. Самого Бандеру ув’язнили в німецькому концентраційному таборі. Двоє з його братів загинули в Освенцімі, замордовані вартовими-поляками.
Щоправда, прем’єр-міністр Яценюк і колишній прем’єр-міністр і політв’язень Юлія Тимошенко, на котрих також нападає п. Кінстлер, можуть захиститися самі. Але атаки на антикомуністичний і антинацистський закон, нещодавно підписаний українським Президентом Порошенком, мають бути відкинуті.
Україна, безумовно, має право засудити минуле, яке було результатом іноземної окупації. Крім того, Україна безумовно має не тільки право, а й обов’язок відновити честь своїх ветеранів – тих, хто боровся за незалежність. На момент підписання антикомуністичних законів Петро Порошенко, дуже чутливий до суперечностей, запевнив усіх, у т. ч. міжнародне товариство, що він буде представляти в додатку демократичний законопроект про наслідки за порушення предметного законодавства, який дозволить усунути будь-які конфлікти або зазіхання на права та свободи, котрими користуються особи та громадяни, зокрема в таких галузях, як наукові дослідження, а також у міжнародних відносинах і діалогах.
Можна багато кого звинувачувати за розорення України. Тим не менш, Хмельницький, Бандера, Тимошенко і Яценюк, звісно, до цього списку не належать. Якщо п. Kiнстлер є щира у своїй заклопотаності проблемами України, вона би припинила спроби обвинувачувати жертв і взялася за самих аґресорів і злочинців. Проте робити це треба з належною ретельністю, серйозними дослідженнями, вивченням та аналізом. Без цього процесу вона насправді лише шкодить Україні.

Аскольд Лозинський

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply