Новини для українців всього свту

Thursday, Jun. 4, 2020

Мораль для бізнесу та маловірний економічний аргумент

Автор:

|

Липень 03, 2014

|

Рубрика:

Мораль для бізнесу та маловірний економічний аргумент

Джон Керрі

The Wall Street Journal 26 і 27 червня ц. р. опублікував на правах реклами статтю президента й генерального директора Національної асоціації промисловців (NAM) і Торгової палати США (USCOC) під назвою «Американська зацікавленість у Росії й Україні». Це — лобіювання проти санкцій. Такий висновок можна зробити зі слів: «Американські робітники й індустрія оплачують вартість односторонніх економічних санкцій, які дають мало надії на підвищення здатності Сполучених Штатів для досягнення своєї зовнішньополітичної мети».

Якби це було вмовляння наших європейських союзників про введення санкцій, висока мораль залишилася б недоторканою, але, на жаль, намір тут — відмовити президента й департамент фінансів від застосування санкцій проти Росії: «Час винести американські робочі місця та їх зростання на перше місце. Багато американців, у тому числі й Адміністрація президента Обами з секретарем Керрі біля зовнішньополітичного керма, вважає, що Сполучені Штати мають зобов’язання запровадити санкції проти Росії. Мабуть, що ні. Такою є позиція NAM і USCOC».
Однак, описуючи участь США в Україні як «досягнення своєї зовнішньополітичної мети» є перекрученням того, якою є або має бути позиція США. Припустімо тут моральний компонент, що поважає міжнародні норми підтримки демократії та збереження територіальної цілісності, особливо тієї країни, яку ми запросили приєднатися до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (ДНЯЗ). Ми створили враження гарантії безпеки Будапештським меморандумом 1994 року. Україна приєдналася до ДНЯЗ виключно через США. Далі, знову ж у Бухаресті 2008-го, ми обіцяли план дій із членства в НАТО для України, але були не в змозі його реалізувати. Народ України бачив і бачить у нас друга й часто покладається на нас через цю дружбу.
Це – правда, що багато разів у минулому мораль була жертвою політичної доцільності та всемогутнього долара. Торгівля зерном із СРСР відбувалася в розпал голоду в Україні в 1932-1933 рр. По суті, президент Рузвельт визнав СРСР, і США обмінялися дипломатичними відомствами 1933-го. Крім цього, західні банківські операції, у тому числі провідних американських банків, відіграли значну роль у спробі нацистів щодо передачі їхніх багатств для використання в майбутньому. Співпраця з нацистською Німеччиною сталася через всемогутній долар. Це було злочином, тому що то була зрада США підтримкою її ворога.
Тепер – аргумент про американські робочі місця та зростання економіки. Це питання має бути розглянуте через призму того, що таке Америка й на чому вона стоїть. Компоненти підтримки споживачами американського виробника й американського бізнесу не ґрунтується строго на патріотизмі. Видалимо чинник американської винятковості та лідерства, який містить у собі такі питання, як демократія та моральність, залишмо лише голий економічний інтерес. Багато американців схильні «купувати американське» через патріотизм і правила економічної гри, відповідні для країни, яка є провідником світової демократії з винятковою діловою поведінкою, такою як дитяче трудове законодавство, умови праці, закони про недискримінацію, рівну оплату праці тощо.
Якщо немає офіційних санкцій чи введених ембарго, американські підприємства можуть вільно торгувати з найгіршими елементами глобального суспільства та збагачувати як себе, так і ці елементи. Але тоді не розігруйте патріотичної карти! Не існує більше високого морального рівня. «Купуй американське» стає просто гаслом без реального сенсу.
Правду кажучи, аргумент про «робочі місця та зростання на першому місці» не ґрунтується на економічній реальності наших торговельних відносин із Росією. Якщо розглядати дані щодо торгівлі 2013 року, американський експорт у Росію склав 11 млрд USD, тоді як імпорт із Росії – 27 млрд USD. Цей експорт становить лише 0,7% від загального обсягу експорту США. То на кого ці санкції тиснуть найбільше?
Тому цей аргумент не є ні моральним, ні економічним аргументом. Існує «прибуток» для певного конкретного корпоративного керівництва, великого бізнесу та їхніх акціонерів. Хіба ми маємо задовольняти цей невеликий сегмент економічної еліти? Справедливіший аналіз імовірного прибутку з урахуванням усіх економічних змінних демонструє, що позбавлення моралі, американського лідерства і поваги у світовому співтоваристві може призвести до набагато гірших наслідків, тому що «купуй американське» стає не обов’язково тим, що потрібно робити. Як ви поясните це американському робітникові, котрий дотепер вірить в Америку й не зрозуміє, чому його сусіди не купуватимуть його продукту?

Аскольд Лозинський

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply