Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 15, 2019

Криве дзеркало виборів

Автор:

|

Грудень 13, 2012

|

Рубрика:

Криве дзеркало виборів

Час, коли в Україні було проведено чотири рази поспіль демократичні національні вибори, з 2004-го по 2012 рік, завершився з парламентськими виборами 28 жовтня. Організація з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ), куди входить 56 націй і яка представляє найбільшу та найавторитетнішу місію зі спостереження за виборами, у своїй заяві оголосила про повний розворот у розвитку демократії в Україні: «12 листопада, Центральна виборча комісія України оголосила результати парламентських виборів, що відбулися 28 жовтня. Жанна Усенко-Чорна, заступник голови Центральної виборчої комісії (ЦВК), ухвалила рішення: «Найбрудніші вибори в історії України. Європейський парламент, Європейська комісія, Організація з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ), Парламентська асамблея Ради Європи та Парламентська асамблея НАТО пропонують аналогічні оцінки». «Уряд використав свій контроль над більшістю в Центральній виборчій комісії, щоби фальсифікувати там, де в одномандатних перегонах конкуренти йшли щільно. Зрештою, комісія відмовилася визнати перемогу опозиції в п’яти одномандатних округах і закликає провести там нові вибори».

Я навіть чув порівняння парламентських виборів в Україні з останніми виборами в Росії. Реальність така, що, порівняно з російськими виборами, українськими президентськими виборами в листопаді 2004-го, українськими президентськими виборами в лютому 2010 року й українськими місцевими виборами в жовтні 2011-го, вибори 28 жовтня  були кроком уперед на шляху до демократії. ОБСЄ, включаючи ПА ОБСЄ, ПАРЄ, ЄП і ПА НАТО випустили два звіти, від 29 жовтня та від 9 листопада.
У першому говориться: «Парламентські вибори 28 жовтня характеризувалися відсутністю рівних умов, викликаних, перш за все, зловживанням адміністративним ресурсом, відсутністю прозорості кампанії та фінансуванням партій і відсутністю збалансованого висвітлення в засобах масової інформації. Деякі аспекти передвиборчого періоду є кроком назад, порівняно з останніми національними виборами. Виборці мали вибір між протилежними партіями. День виборів пройшов, загалом, спокійно та мирно. Голосування й проведення  були оцінені, в основному, позитивно. Процес підрахунку результатів було оцінено негативно, позаяк бракувало прозорості».
У недавній доповіді розглядається питання про процес підрахунку результатів і заявляється, що «процес підрахунку результатів отримав негативну оцінку в 77 з 161 ОВК (усіх окружних виборчих комісій є 225. — Авт.), де він спостерігався ОБСЄ. Основні проблеми, повідомлені відразу ж після дня виборів, – це недостатньо просторі приміщення ОВК, переповненість, напруженість і маніпуляція виборчими матеріалами, представленими дільничними виборчими комісіями (ДВК). Тривалий процес підрахунку результатів ДВК ускладнювався довгими перервами, оголошеними деякими ОВК, і дуже великою кількістю виборчих дільниць, які були зобов’язані скласти виправлені протоколи через незначні помилки, або тому, що числа в протоколах не збігалися. Позитивним кроком було те, що ЦВК опублікувала результати виборів за виборчими дільницями на своєму сайті, однак деякі основні дані, такі як кількість недійсних голосів або число виборців, котрі отримали виборчі бюлетені, не були включені».
Ніде в обох доповідях ОБСЄ доступними мовами не можна знайти: «Час, коли в Україні було проведено чотири поспіль демократичні національні вибори, з 2004-го по 2012 рік, прийшов до кінця з парламентськими виборами 28 жовтня», «парламентські вибори 2012 року наближаються до виборів 2004 року за брудом», «найбрудніші вибори в історії України». Й очевидно, що ніде у звітах ОБСЄ немає посилання або порівняння з російськими виборами.
Емоційна заява заступника голови ЦВК, зроблена за багато днів до видачі ЦВК остаточних результатів, була необґрунтована, явно запальна навіть у своїй абсолютній термінології «найбрудніші вибори» й не схвалена ЦВК або будь-ким із її членів. Приписування, що це – заява всієї комісії, є ніщо інше, як навмисна спроба ввести в оману.
Крім того, у п’яти округах, де ЦВК анулювала вибори, не всюди переможцями були опозиційні кандидати. Насправді, остаточні результати давали кандидатам від Партії реґіонів перевагу у двох округах, самовисуванцям – у двох інших, а кандидатові від «Батьківщини» — лише в одному.
Я не пишу цю статтю, щоби відбілити режим Януковича. Очевидно, що режим працював дуже інтенсивно та безсовісно в передвиборчій кампанії. Тим не менше, самі вибори пройшли з великою перемогою для народу України, який працював старанно, скрупульозно, аби забезпечити якнайкраще відносно вільний і точний результат. Результати також повинні бути розглянуті в цьому аналізі.
правду кажучи, я не впевнений щодо мотивації гіперболічності, у кращому разі чи в гіршому разі, спотворення останніх виборів писаками зі Заходу. Гадаю, що це знижує довіру до Заходу щодо надання майбутніх оцінок, консультацій і впливу. Що важливіше, це було й надалі є великою кривдою для українського народу.

Аскольд Лозинський

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...