Новини для українців всього свту

Monday, Nov. 30, 2020

Холодний подих «газової війни»

Автор:

|

Березень 15, 2012

|

Рубрика:

Холодний подих «газової війни»

Після миротворчої риторики грудня 2011-го Київ і Москва обмінялися жорсткими заявами щодо чинних умов постачання російського газу. Міністр енерґетики Юрій Бойко повідомив про намір знизити обсяг закуповуваного 2012 року російського газу до 27 млрд куб. м і закликав російських партнерів до цивілізованого вирішення «газової» суперечки. У відповідь представник «Газпрому» поінформував про те, що «Нафтогаз» витратив час для досягнення компромісу щодо обсягів постачання газу, і додав: «Схоже, українські партнери не будуть 2012 року вести перемовини про рівень ціни на газ. Мабуть, він їх повністю влаштовує. А будуть намагатися домовитися про обсяги на 2013-ий у визначеному контрактом порядку».

«Газпром» стурбували практичні кроки «Нафтогазу» на шляху «корекції» «газових» контрактів. Від початку січня компанія фактично втричі скоротила відбір російського газу, порівняно з груднем 2011 року, одночасно збільшивши його відбір із підземних сховищ. За словами прем’єра Миколи Азарова, при вартості російського газу 416 USD за 1 тис. куб. м Україні вигідніше топити вугіллям. Цією заявою прем’єр підтвердив, що основна проблема уряду лежить не в площині високої ціни на газ для промисловості, а в небажанні підвищувати тарифи для населення на послуги підприємств теплової енерґетики, які споживають дорогий імпортний газ.

Однак реалізація планів голови Міністерства енерґетики України щодо скорочення обсягів імпорту російського газу до 27 млрд куб. м 2012 року суперечить чинному кон­тракту «Нафтогазу» та «Газ­прому». Починаючи з 2010-го річний обсяг постачання газу в Україну повинен становити 52 млрд куб. м із можливим зниженням на 20 % — до 41,6 млрд куб. м. Щодо 80 % цього обсягу діє правило «бери або плати». Таким чином, Україна має сплатити за не менш ніж 33,3 млрд куб. м російського газу 2012 року.

Ситуацію з недобором Україна планувала виправити за рахунок поставок середньоазіатського газу за контрактами з Ostchem Holding, якою володіє Дмитро Фірташ. Згідно з проектом газового балансу на 2012 рік, Ostchem Holding має збільшити його імпорт на 36,5 % — до 6,3 млрд куб. м. Таким чином, з урахуванням потреби хімічних підприємств олігарха Фірташа, Україна 2012-го мала намір забезпечити закупівлю контрактних 33,3 млрд куб. м.

Однак висока ціна на середньоазійський газ для Ostchem Holding — 412 USD за 1 тис. куб. м — поставила під питання рентабельність роботи хімічних виробництв, які входять до складу холдинґу. На тлі несприятливої цінової кон’юнктури на світових ринках хімічні підприємства пана Фірташа 2012 року можуть значно знизити обсяги виробництва, а отже, не ґарантують планованих обсягів імпорту газу в Україну. Це підтвердила й статистика «Газпрому». До 9 січня Ostchem Holding скоротив закупівлі майже в шість разів — з 23 до 4 млн куб. м на добу.

Різке скорочення закупівель газу Ostchem Holding ставить під питання й успішність подальшої реалізації схеми поставок газу в обхід «Нафтогазу» (2011 року було поставлено 5,53 млрд куб. м середньоазіатського газу). Ба більше, це демонструє наявність серйозних протиріч між «Газпромом» з одного боку й Дмитром Фірташем, а також його основним лобістом — міністром енерґетики Юрієм Бойком — з іншого.

«Нафтогаз» ще в травні 2011-го подав «Газпрому» заявку на зниження обсягів закупівлі природного газу наступного року до 27 млрд куб. м, однак так і не отримав позитивної відповіді від «Газпрому». Необхідність досягнення письмової угоди про зменшення річного обсягу поставок реґламентується чинним контрактом, і юристам, які захищають позиції України, буде непросто доводити правоту «Нафтогазу» в разі арбітражного розгляду в Стокгольмі.

Відсутність результатів грудневої зустрічі на найвищому рівні в Москві, провал перемовин, які вів міністр Бойко впродовж півроку, підштовхують українських держчиновників до пошуку нових варіантів «діалогу» з Москвою. «Нафтогаз» намагається спровокувати «Газпром» до початку арбітражного розгляду в Стокгольмі. У Києві свідомо йдуть на порушення чинного газового контракту з «Газпромом», розраховуючи подати зустрічний позов, у якому викладуть свої арґументи щодо несправедливої ціни на російський газ.

Через півтора року після підписання «харківських угод» українська влада зважилися на реалізацію сценарію жорсткого протистояння «Газпрому». Для цього є просте пояснення. Протягом 2010-го та першої половини 2011 року,

коли бізнес-інтереси групи «РосУкрЕнерґо» й «Газпрому» збігалися, Київ цілком влаштовували чинні «газові» контракти з «харківськими правками». Якби українська влада керувалася не миттєвими тактичними та комерційними інтере­сами, а думала про стратеґію «газового» діалогу з Москвою, тепер були б арґументи для проведення перемовин із «Газпромом», а в разі їх неуспіху — для подачі позову до Стокгольмського арбітражу.

Зараз уряд перебуває в непростому становищі: перемовний процес із Росією — фактично заблокований, а початок передвиборної кампанії диктує необхідність збереження низьких тарифів на газ і тепло для населення. Курс на початок арбітражного розгляду з «Газпромом» у Стокгольмі стане прямим свідченням «холодної газової війни» між Україною й Росією. Хотілося би вірити, що чиновники в Києві прорахували всі її можливі наслідки.

 Дмитро Марунич, ForUm

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply