Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 20, 2019

Банальність Білого дому

Автор:

|

Грудень 11, 2014

|

Рубрика:

Банальність Білого дому

Будівля ООН

Майже щороку, від початку 1990-х рр., я беру участь у традиційному вшануванні жертв Голодомору, що відбувається в третю суботу листопада в соборі Святого Патрика в Нью-Йорку. Та починаючи з 2010-го замість того, щоби знайти якусь крихту розради в зворушливому релігійному богослужінні, я ще більше засмучуюся. З 2010-го по 2013 рік, коли при владі перебувала російська маріонетка Янукович, представники України на цих заходах зачитували безглузді за складом словоблудства заяви. Одного року Янукович узагалі забув оформити звернення.

Цьогоріч, із приходом нового Президента в Україні, Генеральний консул України прочитав глибоку й аналітичну заяву, що містила посилання на Голодомор як спробу Ґеноциду українського народу. Це було у дусі попередніх звернень, виданих президентами України Кравчуком, Кучмою та Ющенком. На жаль, заява Білого дому вкотре виявилася банальною та показала типове загальне байдуже ставлення.
Для охарактеризування цієї історичної події було використано такі терміни: «смерть від голоду», «одне з найсерйозніших злодіянь», «трагічний розділ», «штучно створений голод», «жахлива трагедія». Даремно я сподівався почути слово «ґеноцид», адже Голодомор був саме спробою ґеноциду українського народу. По закінченні заходу я розшукав Вільяма Попа, старшого радника американського Постійного представництва при Організації Об’єднаних Націй, котрий зачитував заяву Білого дому. Він, здавалося, майже вибачався, кажучи що є представником Держдепартаменту й натякаючи, що не є відповідальним за Білий дім. Тим не менш, радник попросив, аби я надіслав йому матеріали з цього питання.
Замість подання мого власного аналізу, який може бути або може не бути переконливим для Білого дому чи держави, я вирішив представити висновки, зроблені американськими державними органами, що характеризували Голодомор саме як ґеноцид. 1985 року Конґрес сформував Комісію стосовно голоду в Україні. Ця комісія зробила висновки і представила їх Конґресу 22 квітня 1988-го. Серед висновків було таке: «Йосип Сталін і його оточення вчинили ґеноцид проти українців у 1932-1933 рр.» Цей висновок був підкріплений визначенням ґеноциду, узятим із Конвенції про ґеноцид як одну з кількох дій, вчинених із наміром «знищити національну, етнічну, расову чи релігійну групу повністю або частково як таку».
Підсумковий звіт указав, що одну або кілька цих дій було здійснено проти українців, для того щоби зруйнувати значну частину українського народу й таким чином нейтралізувати його політично. У доповіді подаються докази того, що Сталін був попереджений про насування голоду в Україні й ужив додаткових заходів щодо забезпечення його продовження та посилення наслідків. Ці заходи були повністю відмінними від реакції Сталіна на продовольчі труднощі в інших реґіонах попереднього року. Крім того заходів зі загострення ситуації в Україні було вжито з великою енергією в етнічних українських районах. Мета Сталіна була продемонстрована в його писаннях, які чітко вказують на намір усунути будь-які прояви українського національного самоствердження.
Членами комісії були: конґресмен Данієл A. Miкa, конґресмен Вільям Брумфілд, конґресмен Бенджамін Гілман, конґресмен Денніс Гертел із палати представників, сенатор Денніс Деконціні, сенатор Роберт Kастен, помічник президента Рейгана з розробки політики Ґері Бавер і головний хірург держави Еверетт Куп.
Ні Білий дім, ні Держдепартамент не провели незалежного дослідження подій в Україні в 1932-1933 рр. Питання, яке потрібно задати: чи не було би це необхідністю для Білого дому та Держдепартаменту поважати результати комісії, котру скликав Конґрес і до якої ввійшли помічник президента Сполучених Штатів і головний хірург держави?
Крім того, 13 жовтня 2006 року 109-й Конґрес схвалив Державний закон № 340, який дозволяв уряду України встановити пам’ятник на федеральній землі у Вашинґтоні, щоби «вшанувати пам’ять жертв голоду-ґеноциду в Україні 1932-1933 рр». Цей закон був підписаний президентом Бушем.
Усе, про що я прошу, – це те, щоби Білий дім і Держдепартамент поважали висновки та закони, прийняті Конґресом, підписані президентом Сполучених Штатів, і діяли відповідно. Існує стаття в Конституції США щодо штатів, що зобов’язує їх надати повну довіру та кредит законам інших штатів. Чи не слід нинішньому Білому дому надати подібну повну довіру і кредит попереднім двопартійно погодженим діям Конґресу та законам, ухваленим попереднім Білим домом?

Аскольд Лозинський

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...