Новини для українців всього свту

Saturday, Oct. 24, 2020

Актуалізація Української повстанської армії

Автор:

|

Червень 19, 2014

|

Рубрика:

Актуалізація Української повстанської армії
Відділ УПА під час пропагандивного рейду на Захід

Відділ УПА під час пропагандивного рейду на Захід

Петро Потічний. Пропагандивний рейд УПА в Західну Європу. — Літопис УПА. — Серія «Події і люди». — книга 28, Торонто-Львів, 2014. —160 с.

У час, коли московська пропаганда поширює неймовірну брехню про Україну, коли українців називають фашистами, коли тисячі російських диверсантів нищать, вбивають українських військових і мирне населення, коли безбожно грабують українські землі, вийшла друком книжечка відомого дослідника й учасника українського визвольного руху професора Петра Потічного.

Автор сам пройшов шлях у лавах УПА від боротьби за волю України на її території та через відомі рейди (зокрема, до Чехо-Словаччини) опинився на Заході, де здобув освіту й осягнув університетську кар’єру в Канаді. Протягом десятиліть він не тільки був головним редактором видань Літопису УПА, а й автором численних наукових праць.
Найновіша праця п. Потічного присвячена пропагандивному рейду УПА в Західну Європу та приурочена до 70-ліття створення Української головної визвольної ради (1944-2014). У книзі зазначено, що видавництво «Літопис УПА» присвячує цю публікацію всім учасникам пропагандивного рейду УПА», відомим і невідомим та на добру згадку й світлу пам’ять про тих, хто загинув чи потрапив у полон.
Автор цієї цікавої розвідки подає досі невідому інформацію про воїнів УПА й членів підпілля ОУН, котрі брали участь у згаданому рейді. Тут здійснено ідентифікацію повстанців, указано місце їх походження, суспільний стан, освіту та військові функції в підпіллі, місце дії, військовий ступінь і число загиблих і полонених у Чехо-Словаччині й інтернованих у американській окупаційній зоні Німеччини.
Аби читач краще зрозумів, за яких обставин опинилися вояки УПА на еміґрації, автор піднімає питання політичних структур, створених представниками української визвольної боротьби, зокрема закордонного представництва Української головної визвольної ради (ЗП УГВР) і закордонних частин Організації українських націоналістів (ЗЧ ОУН), і взаємин між ними. Однією з важливих інституцій, які відіграли значущу роль у цьому питанні, була місія УПА при ЗП УГВР.
У 1947–1949 рр. існувало різке протистояння між ЗП УГВР і ЗЧ ОУН, яке після приходу рейдуючих частин УПА до Західної Німеччини навіть зросло, коли обидві сторони цього конфлікту намагалися підпорядкувати собі прибулих повстанців. Автор книжки стверджує, що УПА не входила до політичних структур, але нікому не заборонялося займатися політичною діяльністю в котрійсь із них.
Надзвичайно цікавим є звіт Василя Мудрого, котрий був учасником прослуховування інтернованих вояків УПА, поміщений у книзі на стор. 65-69 під назвою «Звіт головній квартирі американської армії в Німеччині». Читач дізнається про становище, у якому перебували вояки УПА. Д-р Мудрий пояснив у «Звіті», за що боролася УПА та як вона постала:
«У другій половині 1941-го та 1942 року організувалися на території українських земель, зайнятих німецькими збройними силами, українські партизанські відділи для боротьби проти німецьких окупантів. Всі вони були порозкидані по українській території і творили численні осередки опору проти німців. На початку 1943 року почали появлятися большевицькі партизанські відділи на українській території. 1943-го всі українські партизанські відділи були об’єднані під одною головною командою і всі увійшли до складу Української повстанської армії. Таким чином УПА як об’єднуючий всі українські повстанчі сили організаційний
осередок почала діяти в першій половині 1943 року. Тоді то всі названі українські повстанчі сили вели під її проводом боротьбу проти німецьких окупантів рівночасно проти совітсько-большевицьких партизан. По занятті світськими арміями всіх українських територій Українська повстанська армія діяла далі і діє досі проти окупаційної влади совітської комуністичної диктатури».
Американці отримали інформацію про УПА від її воїнів завдяки д-рові Мудрому, котрий був добре обізнаний із боротьбою українського народу проти фашистів і большевиків.
Найновіша книжка проф. Потічного буде черговим вагомим внеском у справу висвітлення ролі УПА в українському визвольному русі. Книжка дуже легко читається завдяки доброму переглядові змісту, який вже самими назвами «провокує» читача ознайомитися зі змістом. Особливу увагу привертають такі розділи, як «Великий рейд УПА в числах», «Місія УПА за кордоном», «Функції в УПА або ОУН», «Освіта райдуючої частини УПА», Розміщення в таборах біженців», «Документи», «Вояки УПА в Чехо-Словаччині», й інші, із яких дізнаємося не тільки імена, віковий склад, освіту вояків, але можемо переконатися, що в УПА була молодь з усієї України, готова віддати своє життя за волю України.
Зараз, коли український народ самотужки організує та фінансує створення української армії, коли добровольці зголошуються до збройних сил України, щоби стати на захист проти брутального й безбожного аґресора, поява книжечки Петра Потічного «Пропагандивний рейд УПА в Західну Європу» є не тільки вартісним внеском в історію українського війська, але й символом того, що українці вже зі зброєю в руках майже 70 років тому нагадували, що вони належать до Європи. Президент України Порошенко може 27 червня ц. р. своїм підписом затвердити прагнення УПА жити у своїй незалежній європейській країні!

Йосиф Сірка

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply