Новини для українців всього свту

Thursday, Jan. 21, 2021

«Вугільний» кредит

Автор:

|

Липень 26, 2012

|

Рубрика:

«Вугільний» кредит

Кредит для переходу з газу на вугілля, який може надати Україні Державний банк розвитку Китайської Народної Республіки (КНР), окупиться за два ро­ки, якщо вдасться замінити вугіллям 6 млрд куб. м газу. Попередній протокол про можливість кредиту підписали в Києві Державний банк розвитку КНР та українське Міністерство енерґетики. Банк може надати Україні позику на понад 3,6 млрд USD для заміни споживання газу на вугілля. Умовою отримання грошей є використання китайських технологій, обладнання та фахівців. Однак, окрім вигод, проект містить економічні й екологічні ризики.

Очевидні вигоди…

«Вугільний» кредит може бути взаємовигідним для Києва й Пекіна, вважає Юрій Корольчук, експерт Інституту енерґетичних досліджень. Якщо заміна газу на вугілля дасть змогу скоротити імпорт першого на 6 млрд куб. м на рік (а це — половина газу, який споживає зараз українська теплоенерґетика), то за нинішніх цін на російський газ китайський кредит може окупитися вже за два роки, переконаний експерт.

Китаю вигідно експортувати свої технології та техніку, та ще й за умови, коли через економічну кризу попит на китайські товари у світі падає, а значить, скорочується й китайський ВВП. Однак Україна не «потягне» самотужки такого проекту, як переобладнання теплоелектростанцій (ТЕЦ) із газу на вугілля, каже експерт. Раніше оглядачі оцінювали вартість подібної реконструкції 10—15 млрд грн. Проте Україні такий кредит, як і сам перехід ТЕЦ на вугілля, може принести не лише переваги.

…і приховані небезпеки

Китайські гроші можуть бути використані для закупівлі лише китайських технологій і техніки, хоча українські технології також є цілком конкурентоздатними. Утім, було би нереалістичним очікувати, що китайці даватимуть мільярди доларів на закупку українських технологій, упевнений п. Корольчук. На його думку, китайські технології, особливо ті, що стосуються видобування та використання вугілля, є цілком сучасними.

Проте китайські системи очищення повітря після спалювання вугілля на теплових станціях — досить обмежені й далекі від європейських стандартів. А саме забруднення повітря є однією з голов­них претензій до ТЕЦ, що працюють на вугіллі. «Це — дуже суперечливий момент, бо саме в цьому Китай ще навіть не наздогнав європейських країн чи США, які є лідерами в цих технологіях», — пояснює Юрій Корольчук.

Раніше, коментуючи ідею Міністерства енерґетики України про переведення теплоенерґетики з газу на вугілля, Олександр Лук’янченко, мер Донецька, заявляв, що «коли всі котельні працювали на вугіллі, місто було чорне», і прирівняв повернення до опалення вугіллям до будівництва трьох додаткових металургійних заводів у місті. Крім того, український уряд недавно оголосив про плани приватизувати теплову енерґетику, і якщо китайський кредит на переобладнання ТЕЦ таки буде залучено, то незрозумілою залишається роль інвесторів, які претендуватимуть на купівлю цих підприємств. До того ж, середній термін переобладнання однієї ТЕЦ становить близько чотирьох років, упродовж яких ситуація на енерґетичному ринку може змінитися.

Не варто оминати увагою й питання ресурсної бази для переобладнаних під вугілля ТЕЦ, оцінювати треба не тільки запаси українського вугілля, а й вартість його видобутку. А вона зростає, що глибшими стають українські шахти.

Про те, що Україна може скоротити споживання російського газу на 6 млрд куб. м лише за рахунок переведення ТЕЦ на використання вітчизняного вугілля замість імпортного газу, міністр енерґетики Юрій Бойко заявляв на початку 2012 року. Про це ж казав і прем’єр-міністр Микола Азаров. Він навіть назвав рівень рентабельності такої заміни: якщо імпортний газ коштує більше ніж 220 USD за 1 тис. куб. м, то вигідніше перейти на вугілля.

Василь Нетудихата

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply