Новини для українців всього свту

Sunday, Jan. 17, 2021

Війна слів

Автор:

|

Липень 19, 2012

|

Рубрика:

Війна слів

Україна має два хворих місця: Голодомор і українську мову, міркує український письменник Андрій Курков (на фото) у коментарі для The Guardian. За словами п. Куркова, за часів Російської імперії українська мова часто опинялася під забороною: Катерина II наказала припинити викладання українською в Києво-Могилянській академії, Петро I заборонив книгодрукування українською, Російська православна церква вилучила підручники української мови зі шкіл, Олександр II не дозволяв увезення книг українською, а Олександр III — використання української в державних установах. «Зрозуміло, чому українці вважають статтю Конституції, яка утверджує українську як єдину офіційну мову країни, найважливішим досягненням від часів здобуття незалежності», — підсумовує письменник.

Автор нагадує, що українською розмовляє трохи більше за 50 % населення країни й що російською спілкуються переважно на сході, куди росіян в 1930-х рр. висилали працювати на шахти, і в Криму. Він також зазначає, що антирадянські настрої в Західній Україні трансформувалися в «загальну антипатію до Російської Федерації» (РФ), а українські політичні партії, які обстоюють зближення з Москвою, підтримує РФ. Крім того, за словами автора, провладна Партія реґіонів (ПР) спробувала отримати кон­троль над україномовним центром і заходом країни, поставивши своїх людей у місцеві органи управління, і тим самим зіпсувала ставлення до себе. Тому, коли Верхов­на Рада (ВРУ) провела закон, що підняв статус російської до офіційної «реґіональної мови», зі заходу до Києва негайно рушили цілі автобуси з протестувальниками.

«Ми навряд чи станемо свідками нової Помаранчевої революції, але закон про мову також навряд чи буде підписано і затверджено», — пише п. Курков, нагадуючи, що спікер ВРУ й один із його заступників заблокували підписання закону, подавши заяву про відставку.

«Проте політизація мови в Україні триватиме», — зазначає письменник і додає, що завжди писав російською й відмовляється писати українською, незважаючи на тиск і на те, що згоден із нормою про українську як про єдину державну мову. «Поки що я не хочу ставати солдатом у цій війні слів», — підсумовує він.

 Guardian

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply