Новини для українців всього свту

Monday, Nov. 30, 2020

В Україні розбурхалася стихія

Автор:

|

Червень 14, 2012

|

Рубрика:

В Україні розбурхалася стихія

Через село Євминку, що на Чернігівщині, 6 червня пронеслися одразу два смерчі. Люди дивом не постраждали. Усі жителі села встигли сховатися в будинках. Уже з вікон вони бачили, як у повітрі літали собаки та кури. Вихор був такої сили, що піднімав угору сторічні дерева з корінням. Буревій пошкодив 96 дворів, а 29 родин залишилися без даху, бо шифер разом із балками розкидало навсібіч на кілька кілометрів. Смерчі повикорчовували ще 50 га лісу. Тепер, аби ліквідувати наслідки стихії, знадобляться місяці. Постраждалим обіцяють уже за кілька днів відновити електропостачання та почати роздавати новий шифер.

Родина Петькунів іще не встигла добудувати нову хату, як смерч зніс із неї дах і половину стіни. Дорослі сховали дітей у погребі, самі ж спостерігали через шибки, як відлітає їхній хлів і бетономішалка. «Кури літали через ворота. А дах, що був над будинком, ми знайшли за сараєм у городі», — розповів Тарас Петькун. Потерпілі нашвидкуруч накривають хати брезентом. Листи шиферу з балками шукають по сусідах. Кому вже геть нічим стелити дах, ставлять на горищах парасольки, адже після буревію в Євминці почався ще й дощ.

Сильний вітер частково зніс покрівлі з місцевих школи, пошти, амбулаторії та церкви. Деревом завалило сільський клуб. Вихор підняв угору навіть пам’ятник Леніну. Тепер вождя приперли до постаменту балкою. Але найбільше жителі Євминки шкодують за лелеками: під час негоди загинуло троє лелек. Ті, що вціліли, залишилися без гнізд і пташенят.

А над ранок 9 червня смерч промчав Перечинським районом Закарпаття. В епіцентрі стихії опинилася Тур’я Бистра. У селі майже не залишилось обійстя, яке б не зачепив потужний вітер: він змітав покрівлі з будинків, наче пір’їни, кажуть свідки. Дерева виривав із корінням просто в них на очах. Повалено більше сотні дерев, деякі падали на будинки. Дахи пошкоджено в понад двох сот­нях будівель, у місцевої церкви, дитячого садка та сільради. Градом повибивало шибки.

«Шифер із цих хат змітало й кидало в різні боки. У кого автівки стояли на подвір’ї, то порозбивало їм геть усе», — розповів місцевий житель. Буревій позривав дроти електромереж і залишив усе село без електрики. Без світла опинилися також два сусідніх села.

У Тур’ї Бистрій також, на щастя, ніхто не постраждав. Смерч пронісся селом на світанку, коли всі спали й нікого не було на вулиці. Натомість майже все село залишилося без городини. «Виноград, картопля — усе-все пропало. Дерева в саду, черешні, горіхи, пшениці 20 соток, кукурудзи й картоплі 16 соток. Усе град збив», — бідкається Тетяна Корбава, місцева жителька.

Наслідки стихії ліквідовують понад півсотні рятувальників, а також вони підраховують матеріальну шкоду. Люди тим часом перекривають дахи. Шифер купують за власні гроші. Місцеве ж керівництво запевняє, що збитки влада відшкодує, і називає суми далеко за мільйон гривень. А ось того, скільки ще людям сидіти без електрики, чиновники не уточнюють.

Увечері 9 червня в 14 населених пунктах Миколаївського, Жидачівського та Самбірського районів Львівської області град частково пошкодив покрівлі житлових будинків, господарських будівель і об’єктів соціально-побутової сфери. А 10 червня в селі Великому Березному на Рівненщині вітер зруйнував металевий дах площею 1 тис. кв. м. на складському приміщенні агрофірми «Яворник». Уламки покрівлі вітром віднесло на залізничний шлях Ужгородської дирекції Львівської залізниці. На території Рогатинського району Івано-Франківської області, у десяти населених пунктах, градом частково пошкоджено покрівлі житлових будинків і вікна, повідомляє Міністерство з надзвичайних ситуацій (МНС). У постраждалі райони виїхали оперативні групи територіальних управлінь МНС у Закарпатській області для надання допомоги та підрахунку завданих стихією збитків.

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply