Новини для українців всього свту

Thursday, Jan. 21, 2021

Українська жандармерія. Для президента створюють особисту армію

Автор:

|

Червень 28, 2012

|

Рубрика:

Українська жандармерія. Для президента створюють особисту армію

Соратники Віктора Януковича, чиїм гаслом на виборах було «Покращення життя вже сьогодні», укотре засвідчили, що від нього, як писав Тарас Шевченко, «добра не жди».

Проти «масових заворушень»

Василь Грицак і Валерій Коновалюк, депутати з парламентської фракції Партії реґіонів (ПР), зареєстрували у Верховній Раді України (ВРУ) проект Закону «Про Державну службу правопорядку». Серед її завдань — «участь у забезпеченні захисту державної влади від спроби її захоплення насильницьким шляхом» і «підтримання й охорона громадського порядку», а також «охорона осіб, узятих під варту».

У пояснювальній записці до законопроекту автори не приховують, що пропонують запровадити жандармерію. Бо, стверджуючи, що «орієнтуються виключно на європейський досвід функціонування подібних правоохоронних формувань», водночас виправдовуються: «У багатьох країнах Європейського Союзу є правоохоронні органи з військовим статусом (типу «жандармерія»)».

А відтак пропонують «внутрішні війська Міністерства внутрішніх справ (МВС) України перетворити на державний правоохоронний орган спеціального призначення — Державну службу правопорядку, яка діятиме в системі МВС як військове формування».

Але наміром перейменування внутрішніх військ «реґіонали» не обмежу­ються. До їхніх планів входить надати жандармерії набагато ширші повноваження. Про це читаємо в статті 22 проекту: «Військовослужбовці Державної служби правопорядку мають право застосовувати заходи фізичного впливу, а за виключної необхідності й спеціальні засоби, вогнепальну зброю, озброєння, бойову та спеціальну техніку». А стаття 26 передбачає: «Озброєння, бойова та спеціальна техніка військовослужбовцями Державної служби правопорядку застосовується в разі: …4) розосередження учасників масових заворушень».

Особиста армія

Хто ж віддаватиме накази жандармам? Про це йдеться в пояснювальній записці п. Грицака й п. Коновалюка: «Державна служба правопорядку буде частиною військової організації України, яка, згідно з Конституцією й законами України, перебуває під єдиним керівництвом президента України, тому, реалізовуючи ці свої повноваження, президент України може видавати щодо Державної служби правопорядку укази та розпорядження».

«Телевізійна служба новин» (ТСН) української телекомпанії «1+1» відреаґувала на це матеріалами «Супержандармерія» «реґіоналів» за повноваженнями переплюне СБУ й армію» та «Реґіонали» хочуть створити для Януковича особисту армію». Аналогічний заголовок — у московській «Независимой газете»: «Для Януковича створюють особисту армію».

Це ж видання цитує Павла Петренка, керівника юридичного департаменту партії «Фронт змін»: «Держслужба правопорядку отримає право забороняти доступ громадян на окремі об’єкти та території, безперешкодно входити в житло й інші приватні володіння, у будівлі підприємств і організацій, застосовувати зброю та військову техніку». Його висновок: «ПР має намір створити своєрідні спецвійська, які будуть діяти виключно за вказівкою влади та яким буде дозволено все».

«Фронтовик» наголошує також: «Це — 33 тис. озброєних до зубів людей. Цей орган буде використовуватися як зброя, як дубець проти свого ж народу. На сьогодні ні міліція, ні збройні сили не можуть бути використані проти мирних громадян. У разі прийняття закону буде спецорган, який абсолютно леґально використовуватиметься проти своїх же громадян».

А Володимир Макеєнко, депутат із парламентської фракції «Блок Юлії Тимо­шенко-«Батьківщина», коментує законопроект Грицака—Коновалюка «Независимой газете» так: «Хочуть новою силовою структурою прикрити тили, оскільки бачать, що відбувається в Росії, і розуміють, що потрібно готуватися. Заради цього можуть спробувати перетворити правоохоронну систему на владоохоронну, на систему особистої безпеки».

Тим часом київське інтернет-видання «Тексти» зауважує: «Примітно, що надзвичайно важливе положення закону про Внутрішні війська: «Забороняється використання внутрішніх військ для виконання завдань, не передбачених цим законом» — у новому проекті чомусь відсутнє». А тоді резюмує: «У випадку реорганізації пасторальні Внутрішні війська, що виконують переважно допоміжні в роботі МВС функції, стануть фактично опричниками президента із широким спектром повноважень».

Неконтрольовані найманці

Що ж, співавтор законопроекту про жандармерію Василь Грицак і не приховує в коментарі київській газеті «Сьогодні» того факту, що жандармів мотивуватимуть матеріально: «Що ж до зарплати, то в рядового складу вона повинна бути близько 500 USD (зараз близько 2 000 грн), у керівництва — на 500 USD більше».

Але ТСН звертає увагу й на те, що «французька жандармерія, яку так любить наводити як приклад депутат Грицак, для розгону демонстрацій використовує сльозогінний газ і ґумові кулі, і ніякої вогнепальної зброї». А також на те, що «в законі передбачено не лише використання бойової техніки для захисту державної влади, а й наявність у служби правопорядку власної авіації, яка з повітря підтримуватиме відновлення конституційного ладу».

«Питання: «Звідки гроші на всю цю армію?» — автори закону обминають, — зауважує ТСН. — А правоохоронці в неофіційних розмовах хапаються за голови, бо фінансування нової армії, імовірно, відбудеться за рахунок скорочення та перекроєння й без того небагатих бюджетів армії, МВС і СБУ».

Законопроект «реґіоналів» насторожив і Віктора Чумака, керівника Інституту публічної політики, який зауважує: «У проекті закону не передбачений ані парламентський, ані громадський контроль за діяльністю нової силової структури. Усі розуміють, що команда Януковича будує силову вертикаль: МВС, СБУ, податкова служ­ба. Уся ця конструкція буде спиратися на потужну підтримку збройних сил і володітиме необмеженими повноваженнями Держслужби правопорядку».

Продиктована страхом

«Радіо «Свобода» із цього ж приводу відгукнулося матеріалом під промовистим заголовком «Влада готується до заворушень?». А радіостанції Deutsche Welle — передачею «Проти мітинґувальників в Україні — важка «жандармерія»?». У ній Володимир Чемерис, член громадської ради з прав людини при МВС України, намагання влади саме зараз створити посилену правоохоронну організацію з військовим статусом пояснив «елементарним страхом»: «У нас збільшилася кількість демонстрацій, акцій протесту із соціальними вимогами. Протестують студенти, «афганці», профспілки, підприємці. Тож влада зараз боїться. Нині владні структури намагаються будь-що унеможливити масовий вихід людей на вулиці. За даними Єдиного реєстру судових рішень, торік 89 % судових справ про протести завершилося забороною їх проведення. Моніторинґ Центру дослідження суспільства засвідчив, що кількість судових заборон мирних зібрань 2011-го була більшою, ніж позаминулого року, а 2010-го — удвічі більшою, ніж 2009-го. Департамент громадської безпеки при міліції вже не справляється. Тому в них є потреба створити жандармерію».

Натомість Степан Гавриш, колишній перший заступник секретаря Ради національної безпеки й оборони України, переконаний, що в Україні буде створено ще одну підконтрольну одній посадовій особі воєнізовану й загрозливу для демократії силову структуру, яка діятиме за межами суспільного контролю. І що немає жодної причини запроваджувати нову воєнізовану службу, окрім передвиборчого піару або таємної технології підготовки гри в надзвичайний стан.

А Геннадій Москаль, колишній заступник міністра внутрішніх справ, який є зараз першим заступником голови Комітету ВРУ з питань боротьби з організованою злочинністю й корупцією та депутатом із парламентської фракції «Наша Україна» — «Народна самооборона» (НУНС), під час чату в інтернет-виданні «Главред» на запитання: «Із чим пов’язане таке стрімке розбухання силових структур? Чи влада смертельно боїться своїх співгромадян?» — відповів: «Так, фобія. Велика фобія влади власного народу».

Єдина надія — багнети

Своєю чергою, Микола Мартиненко, керівник фракції НУНС у ВРУ, констатує: «ПР, побоюючись спалаху акцій протесту, внесла законопроект про створення нової силової структури, такої собі жандармерії, спеціально для розгону мирних акцій протесту. Схоже, влада хоче втриматися на багнетах».

До слова, прикметно те, що співавтор законопроекту про жандармерію генерал-лейтенант міліції Василь Грицак є власником київського інтернет-видання… «Багнет». А його співавтор Валерій Коновалюк уже був, по суті, жандармом, коли по закінченні Московського вищого військового командного училища служив у 1989—1992 рр. помічником радянського військового коменданта Берліна. Як бачимо, досвід окупанта він застосовує в законопроекті про створення жандармерії в Україні.

Однак іще один депутат від НУНС Володимир Стретович не сумнівається, що висновок із приводу жандармерії від Комітету ВРУ з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності, у якому він є заступником голови, буде неґативним. І пояснює: «Вони хочуть зробити підрозділ, який розганятиме пікети й акції протесту в усіх населених пунктах. Ми за це не голосуватимемо».

А Микола Сунгуровський, експерт аналітичного Центру імені Олександра Разумкова, констатує: «Навіть після дуже побіжного аналізу цього документа стає зрозуміло: в уяві влади загроза протестних акцій і повалення режиму постає на повний зріст, що, на думку авторів проекту, зумовлює необхідність зміцнення сил протидії». Отож експерт запитує: «Чи нікого не хвилює, що, за умов обіцяної побудови громадянського суспільства, реакцією влади на потенційні масові невдоволення є не прохання про вибачення та добровільна відставка, а намагання зміцнити репресивний апарат придушення протестів (тобто проявів непокори «носія суверенітету та єдиного джерела влади»), що взагалі-то може класифікуватися як узурпація влади? І це притому, що, за оцінками Центру Разумкова, сама українська влада спри­ймається 35 % громадян як головне джерело загроз».

Аналітик звертає увагу й на те, що в законопроекті не визначено, хто ідентифікуватиме ситуацію як небезпечну, даватиме дозвіл на застосування сили та втручання в приватне життя громадян (зазначено лише, що про такі випадки командування військових частин має повідомляти прокурора). Відтак констатує: «Дуже схоже на те, що за таких умов допоміжні функції перетворяться на головні, а сама служба — на «державу в державі». Однак, схоже на те, що п. Грицак і п. Коновалюк не знайомі з афоризмом Наполеона Бонапарта: «Багнетами можна зробити все що завгодно, тільки не можна на них сидіти».

 Ігор Голод

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply