Новини для українців всього свту

Wednesday, Aug. 5, 2020

Від Різдва до Богоявлення

Автор:

|

Січень 05, 2012

|

Рубрика:

Від Різдва  до Богоявлення

Вечори від 5 до 19 січня йменують святими, адже на кожен із цих днів припадає свято.

5 січня — преподоб­ного Нифонта, єпископа Критського (IV cт.). Юнаком він вів гріховне життя. Після тривалої молитви до Матері Божої побачив, як її лик на іконі просвітлився й Богоматір усміхнулася йому. Нифонт покаявся й змінився. Отримав дар розпізнавати злих духів, бачити відхід душі після смерті. Був обраний єпископом міста Констанції на Криті. Його вважають захисником від підступів і наслання злих сил. На Нифонта завершуються всі справи в господі, прибирання хати до Різдвяних свят.

6 січня — надвечір’я Різдва Христового, Святвечір. Протягом дня утримуються від їжі, із першою зіркою після спільної молитви запалюють свічу і вся сім’я сідає за стіл. Основні страви — кутю й узвар — господиня несла на покуть у рукавицях, аби багатим і вдалим був цілий рік. Діти квокчуть, бекають, мекають, рохкають, щоби велась худоба, а господар із кутею тричі обходив господу, пригощаючи всю живність, щоб не хворіла.

7 січня — Різдво Ісуса Христа, одне з найбільших християнських свят. Діва Марія народила сина в печері (вертепі), де тримали худобу. Сповивши немовля, вона поклала його в ясла.

8 січня — Собор Пресвятої Богородиці, ушанування пам’яті праведного Йосифа Обручника, царя Давида та Якова — брата Господнього. Він був сином від першого шлюбу Йосифа Обручника. Яків супроводжував разом із батьком Матір Божу й Ісу­са під час утечі до Єгипту. Вірять, нібито вночі до храму сходяться всі небіжчики, а службу їм правлять покійні священики. У західних районах України до сьогодні є звичай до схід сонця спалювати на перехрестях доріг дідухи, перегонити через вогнище домашню худобу, бо вночі «гуляють відьми».

9 січня — першомученика Стефана, який був старшим серед семи дияконів, поставлених апостолами. У 30-річному віці він був побитий у Єрусалимі камінням за проповідь християнства (34 р.). «Прийшов Стефан — на ньому червоний жупан», — кажуть у народі й прогнозують посилення морозів.

10 січня — 20 тис. мучеників, спалених 302 року, у свято Різдва Христового, у Никодимійській соборній церкві за наказом імператора Максиміана. Снігур заспівав — чекай на хуртовину.

11 січня — святих мучеників 14 тисяч немовлят, убитих за наказом царя Ірода у Вифлеємі. Яскраві присмерки віщують посилення морозів.

12 січня — мучениці Анизії Солунської (ІІІ—

ІV ст.), страченої воїнами царя Максиміана за відданість християнській вірі. Цього дня кололи свиней і за їхніми нутрощами ворожили, щоби дізнатися характер зимової погоди. Якщо коса (селезінка) товща ззаду — буде холодно наприкінці зими, якщо спереду — після коляди, уся коса — тонка, то й уся зима буде тихою.

13 січня — преподоб­ної Меланії Римлянки (439 р.). Вечір напередодні Нового року за старим стилем. Називається Щедрим, або Багатим, бо на стіл, окрім куті й узвару, подавали багато скоромних страв: ковбасу, кров’янку, холодець, шинку, тушковану зі свининою капусту, пироги, вареники зі сметаною, гречані млинці. Дівчата брали першого млинця за пазуху й на вулиці запитували ім’я в першого зустрічного чоловіка — так нібито й зватимуть майбутнього чоловіка. Під вікнами хат співалися щедрівки, а хлопці водили «Козу» — переодягненого у вивернутий кожух хлопця.

14 січня — святителя Василія Великого (ІV ст.). Його шанували як покровителя землеробства. Ходять посівальники. Ранком цього дня дотримуються звичаю »полазника» — першого відвідувача. Добре, якщо вранці до хати першим зайде молодий здоровий чоловік — це віщує вдалий рік.

15 січня — святителя Сильвестра, Папи Римського (ІV ст.), якого в народі вважають покровителем курей. Щоби квочки добре неслися, їм згодовують залишки куті. На Сильвестра добре замовляти хворого на лихоманку.

16 січня — пророка Малахії (400 р. до Р.Х.). Цього дня домовикам залишали несолену вечерю й підсолоджену воду, аби протягом року ті опікувалися господарством. Замовляють хворих на сказ.

17 січня — собор 70 апостолів, обраних Ісусом Христом учнів, яким доручено було проповідувати Євангеліє по всьому світу.

18 січня — надвечір’я Богоявлення, народна назва — Голодна кутя. Щоби захиститися від злих сил, кроплять свяченою водою все господарство, крейдою малюють хрести над вікнами та на дверях. На стіл ставлять пісні страви, розпочинаючи вечерю ковтком свяченої води. Вірили, що опівночі відкриваються небеса, ущухає вітер, вода перетворюється на вино. Задумані цієї миті бажання мали обов’язково здійснитися протягом року. Зібраний цієї ночі сніг і набрана в річці вода допомагають від «ста недуг».

Віталій Стечишин

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply