Новини для українців всього свту

Thursday, Jul. 9, 2020

У понеділок не забудьте зазирнути під подушку

Автор:

|

Грудень 14, 2016

|

Рубрика:

У понеділок не забудьте зазирнути під подушку

Подарунок

У День святого Миколая вшановують пам’ять Святого Миколая як католики, так і православні. Церкви, які дотримуються юліанського календаря, відзначають свято 19 грудня за новим стилем, а ті, що дотримуються григоріанського календаря — 6 грудня. Святий Миколай також відомий під іменами Міколай, Міклаш, Йолупукі, Сейнт Ніколас, Сантаклос, Фадер Крісмас, Пер Ноель, Сінтер Клаас і Санта-Клаус.
За традицією, цього дня батьки вночі кладуть дітям подарунки під подушки, зберігаючи у таємниці свою причетність до подарунків, для того, щоб діти вірили у диво, звершуване святим Миколаєм і вчилися милосердя в святого. В пам’ять про милосердя святого Миколая, цього дня відзначається Міжнародний день допомоги бідним.
Це — найбажаніший день у році для дітлахів. Напередодні свята діти пишуть до нього листи зі своїми побажаннями і вкидають їх у поштову скриньку або кладуть за вікно та моляться до нього, просячи передусім здоров’я собі та батькам. У день перед святом згадують всі свої добрі і злі вчинки, зважують: чого більше. Чи буде подарунок, а чи, може, різка? Бо чемні діточки обов’язково знайдуть під подушкою подарунок, а неслухняні — прутик. Ця різочка є своєрідним попередженням дитині, що час задуматися над своєю поведінкою і виправитися.
Колись господарі цього дня варили пиво, скликали гостей, гуляли, веселилися. А по обіді запрягали найкращі коні в «козирки» і з піснями та веселими вигуками їздили навколо села: «бо треба ж знати, чи слизький сніг цього року випав!»
На Харківщині існував звичай святкувати триденні Миколині святки, на які варили кутю й узвар, щоб наступного року забезпечити врожай на жито та плоди. На Поділлі хто першим прийде зранку до хати, той буде першим «показником». «Полазами» вважаються чотири дні в році: Введення, Миколая, Анни і Різдво або Новий рік — четвертий і останній «полаз». У ці дні також першим перейти подвір’я має господар, не хто інший. Кожен господар встає цього дня раніше, ніж зазвичай, і йде дати худобі їсти. Прийшовши до хліва, поздоровляє німину словами: «Дай, Боже, добрий день, щобись худібонька здорова була та й я з тобою ще й зі своєю жоною!»
На Київщині господар, прийшовши цього дня з церкви, брав миску зі свяченою водою, паляницю з грудочкою солі, квача з різного зілля, ішов кропити господу, худобу та збіжжя, примовляючи: «Святий Миколає, помилуй та сохрани нас від усякого лиха!».
Святий Миколай опікується воїнами, водіями і мандрівниками, допомагає бідним у скруті. Він вважається покровителем дітей та студентів, моряків, комерсантів та лучників. У народних переказах Святий Миколай боронить людей перед стихійним лихом, а найбільше на воді. Всі одеські рибалки в своїх куренях мали образ святого. Виходячи в море на промисел, рибалки завжди брали з собою образ чудотворця.
Збереглася в Україні й така чудова легенда. Коли не стало батьків, Миколай роздав своє майно людям, а сам став священиком. Він зробив багато добра за своє життя. Не хотів наживати слави на чужому горі, тому робив усе таємно.
Жила одна бідна удова з маленькими дітьми. Скрутно їм було, голодно та холодно. Щовечора плакала жінка, але не знала, чим порятуватися. А одного ранку застилала ліжко, аж дивиться: під подушкою лежить вузлик, набитий грішми. Як вона здивувалася! А як зраділи діти! Адже тепер мама не буде плакати, а на свята й вони отримають подарунки та солодощі. Помолилася жінка Богу, подякувала щиро за добро. Тільки пізніше здогадалася, що то все турбота Святого Миколая.
А ось і ще одна. Давно-давно, ще за княжих часів, відбулась ця історія. Пізно ввечері човном по Дніпру поверталася молода родина з гостин. Тато веслував, а мати з немовлям на руках задрімала. Аж тут дитина випала з материних обіймів! Як плакала молода жінка, як страждала! Дніпро, здається, навіки поглинув маля. Мати, мов чайка-небога, квилила на човні: «Святий Миколо, врятуй моє дитя!» Тільки диво могло порятувати дитину. Горю батьків не було меж. Аж уранці в соборі Святої Софії знайшли немовля. Воно було живе і чомусь тихенько посміхалося. Ніхто не знає, як воно опинилося у храмі. Батьки ж були понадміру щасливі! Художник із Києво-Печерської Лаври навіть намалював ікону за цією історією. А в Києві та й по всій Україні будували церкви в ім’я Святого Миколая.
В незалежній Україні образ Святого Миколая та традиції дарувати подарунки відроджуються по всіх реґіонах. Також дедалі більше шанується традиція прояву турботи про нужденних: як у вигляді доброчинних заходів у церковних громадах, так і в світських благодійних проектах. У школах напередодні свята проводяться уроки, на яких дітей вчать писати листа Святому Миколаю.
6 червня 2006 року Президент Ющенко підписав указ «Про заходи щодо відродження традиційного народного мистецтва та народних художніх промислів в Україні», що передбачав, зокрема, опрацювання питання створення комплексу «Садиба Святого Миколая» в Івано-Франківській області з Будинком творчості народних майстрів Національної спілки майстрів народного мистецтва України. 2010-го президент Янукович доручив уряду передбачити в державному бюджеті на 2011 рік кошти на будівництво Маєтку святого Миколая в національному природному парку «Гуцульщина».
Цього дня деякі громадські організації проводять традиційні благодійні акції для сиріт. Так, у Львові щороку проходить акція «Миколай про тебе не забуде!»: в місті організовується «Фабрика святого Миколая», куди жителі приносять подарунки та пожертви для сиріт; активісти акції ввечері 18 грудня та 19 грудня розносять їх дітям. «Пласт» щороку збирає кожен курінь та готує велику програму для дітей-сиріт та інвалідів. До свята приурочуються й інші події. Так, у Львові, традиційно саме 19 грудня, на Миколая, відкривають різдвяну ялинку.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply