Новини для українців всього свту

Sunday, Jan. 19, 2020

Символ Пасхи. Саме яйце стало одним із передвісників Воскресіння Сина Божого

Автор:

|

Квітень 12, 2012

|

Рубрика:

Символ Пасхи. Саме яйце стало одним  із передвісників Воскресіння Сина Божого

Ще в сиву давнину яйцю надавали магічного значення. У могилах, курганах, давніх похованнях, що належать до дохристиянської епохи, археологи знаходять яйця — як справжні, так і виконані з різних матеріалів (мармуру, глини тощо). Під час розкопок в етруських гробницях виявлено різьблені та натуральні страусові чи курячі яйця, деколи навіть розфарбовані.

Усі міфології світу зберігають леґенди, пов’язані з яйцем як символом життя, оновлення, джерелом виникнення усього, що існує на планеті. Наприклад, ще давні єгиптяни щовесни, разом із розливом Нілу, обмінювалися розмальованими яйцями, розвішували їх у своїх святилищах і храмах. У єгипетській міфології яйце означало потенційну можливість життя й безсмертя — зерно буття та його таємницю. В Індії всі птахи, що несуть яйця, називаються «двічі народжені», так як вилуплювання з яйця означає друге народження.

На Сході вважали, що був час, коли повсюди панував хаос, а містився цей хаос у величезному яйці, у якому були сховані й усі форми життя. Шкаралупу зігрівав вогонь, даючи яйцю тепло творення. Завдяки цьому вогню й з’явилося з яйця міфічне створіння — Пану. Усе невагоме стало небом, а все тверде — землею. Пану з’єднав Небо із Землею, створив вітер, простір, хмари, грім, блискавку. Щоб нагріти землю, Пану дав їй Сонце, а щоби нагадати про холод — Місяць. Завдяки Пану, Сонце зігріло землю, засвітив Місяць, народились планети та зорі.

Для наших предків яйце теж завжди слугувало символом життя. Птахи були для них улюбленцями бога Сонця, оскільки лише вони могли літати в небесах. Люди, прості смертні створіння, не мали вміння літати, але вони могли збирати яйця, що викликали в них асоціації, пов’язані з усемогутнім богом Сонця. До того ж, із яйця з’являвся півень, який, за їхніми віруваннями, мав силу кожного ранку збирати сонячне світло.

Із приходом в Україну християнства яйце стало важливим елементом Великодніх ритуалів, що мали зв’язок із поширенням нової релігії, і велика кількість леґенд, які передавалися від покоління до покоління протягом століть, розповідала історію походження Великодніх яєць. Коли Ісус помирав на хресті, краплі крові, якою стікали Його рани, падали на землю. На місці їх падіння з’являлися червоні Пасхальні яйця. Діва Марія, мати Ісуса Христа, стояла поряд із Його хрестом і плакала. Сльози, що були пролиті на ті червоні яйця, стікаючи по них, утворювали наче візерунки — так виникли прикрашені Пасхальні яйця. Люди зібрали їх у хустки та пішли з Марією до правителя Іудеї Понтія Пілата благати про дозвіл поховати її Сина. На своєму шляху Марія віддавала дітям, яких зустрічала, по яйцю та виголошувала настанови жити в мирі. По приході до палацу Понтія Пілата Марія раптом знепритомніла, Пасхальні яйця з її хустки покотилися по всьому світі, і відтоді люди з різних країн прикрашають яйця напередодні Пасхи та дарують їх одне одному на знак любові та миру. Таким чином народний язичницький ритуал увійшов до системи християнського вірування.

Тож для крашанок переважно використовується червоний колір, бо це символізує кров Христову. А про красу української писанки відомо всім, їй навіть стоїть пам’ятник у Канаді.

 Семен Наконечний

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply