Новини для українців всього свту

Thursday, Oct. 17, 2019

Різдвяні листівки УПА

Автор:

|

Січень 05, 2012

|

Рубрика:

Різдвяні листівки УПА

У Тернополі, у Музеї політв’язнів, відкрили виставку новорічних привітань і різдвяних листівок ОУН і УПА. Як розповів Володимир Бірчак, завідувач музею, в експозиції представлено копії новорічних листівок, якими воїни підпілля поздоровляли людей із Новим роком, а принагідно — розповідали про свою боротьбу та закликали всіх співгромадян чинити опір радянській владі. Окрім цього, на виставці репрезентовано й привітання керівників штабів, якими вони вітали повстанців.

«Як видно з документів, до 1946 року накази з привітаннями датувалися 14 січня. А з 1946-го вояки УПА теж почали святкувати Новий рік 1 січня, про що свідчить поздоровлення Романа Шухевича, головнокомандувача УПА, бійцям і командирам «Лисоні» від 1 січня 1946 року», — зазначив пан Бірчак. Він зауважив, що різдвяні листівки, які представлено на виставці, привозили з-за кордону. «У них — якісна поліграфія, вони видавалися кольоровим друком. В умовах підпілля надрукувати такі листівки було неможливо, їх спеціально доставляли з Мюнхена та Зальцбурґа», — сказав завідувач музею.

На різдвяних поштівках кінця 1940-х років зображені воїни УПА разом із янголом, різдвяною зіркою вертепу або на тлі яскравої падаючої зірки. Є також сюжет із гуцулом, який із трембітою вітає народження Христа, при цьому на плечі в нього — ґвинтівка. На всіх листівках є напис «Христос роджається» або «З Різдвом Христовим». На листівках, випущених у 50-х роках, воїни УПА переважно вже зображені з вертепом або під час Святої вечері в криївках. При цьому в усіх сюжетах із вечерею присутній повстанець, який не бере участі у святковій трапезі, а чатує, щоби не дати захопити зненацька своїх побратимів.

 Петро Йосип

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...