Новини для українців всього свту

Wednesday, Oct. 28, 2020

Ой, хто, хто Миколая любить…

Автор:

|

Грудень 19, 2013

|

Рубрика:

Ой, хто, хто Миколая любить…

Святий Миколай вважається покровителем мандрівників і мореплавців, рибалок і землеробів, а також захисник бідних і дітей. Він є одним із найбільш шанованих святих у християнському світі. Православні, римо-католики та греко-католики вірять, що й сьогодні він творить безліч чудес, допомагаючи людям, що моляться до нього.

«Десь поруч страждають люди»
Згідно з різними переказами, Миколай народився у 270–286 рр. у грецькому місті-колонії Патарі в провінції Лікія (Мала Азія), у благочестивій родині. Його батьки Феофан і Нонна були заможними та глибоко віруючими християнами, котрі охрестили сина відразу після його народження, що було рідкістю на той час.  Він був єдиним сином у батьків, але рано осиротів. Легенда свідчить, що Миколай жив замкнено, занурений у світ науки, із помешкання виходив нечасто.
Та якось від старого слуги юнак довідався, що одна бідна дівчина не може вийти заміж за багатого хлопця, тому що в неї немає посагу. “У мене є все, що я хочу. А десь поруч страждають люди”, – подумав Микола. Поступово в нього визрів план. Микола прихопив із собою потрібну суму й під покровом ночі, накинувши темний плащ із каптуром, щоби його ніхто не впізнав, пробрався до будинку дівчини та підкинув згорток із грішми їй у вікно.
Уранці містом почали ширитися чутки, що то янгол небесний допоміг закоханим. Батьки хлопця погодилися на весілля, а Микола вперше в житті почувався щасливим.

Благодать творіння чудес
Ще багато добрих справ зробив Миколай для бідних городян, залишаючись непоміченим і бентежачи цим усе місто. Він тихцем приносив у будинки жителів іграшки й теплі речі для дітей, ліки для хворих.
Вирішивши присвятити своє життя Богові, Миколай став священиком, а пізніше – єпископом у місті Мирах. Під час гонінь на християн Миколай потрапив за ґрати аж на вісім довгих років. Перебуваючи в ув’язненні, він продовжував проповідувати християнство, незважаючи на тортури.
Лише після приходу до влади імператора Костянтина переслідування християн припинилися, і єпископ знов став служити своїй пастві. Був він і учасником першого Вселенського собору, що проходив 325 року в Нікеї.
Своїм милосердям єпископ Миколай заслужив у Бога нагороду: благодать творіння чудес – церковний переказ зберегло чимало свідчень добрих справ святого Миколая. Так, коли один збіднілий чоловік, аби порятувати сім’ю від голоду, замислив “віддати на перелюб” трьох своїх дорослих дочок, святитель, уболіваючи за грішника, що гине, уночі таємно кинув йому у вікно три мішечки із золотом.
Здійснюючи паломництво в Єрусалим, Миколай на прохання зневірених подорожніх молитвою заспокоїв розбурхане море. Завдяки його молитві ожив матрос, що впав зі щогли й розбився на смерть. Утримавши меч ката, святий урятував від смерті трьох чоловіків, невинно засуджених корисливим міським головою.
Зверталися до нього не тільки віруючі, а й язичники, і святитель відгукувався своєю незмінною допомогою.

Віра – дивовижна, сильна, ревна
За своє земне життя він зробив таку безліч добрих справ на славу Божу, що їх не перелічити, але серед них є одна, яка належить до числа чеснот. І рухала ним до подвигу його віра – дивовижна, сильна, ревна.
Святитель Миколай помер у середині IV століття, доживши до глибокої старості. За церковним переказом, мощі святого збереглися нетлінними й виділяли чудесне миро, від якого зцілилося безліч людей. 1087 року мощі Миколи Чудотворця були перенесені до італійського міста Бара ( Барі), де зберігаються й понині.
Церква канонізувала Миколая, і в наш час в багатьох будинках моляться цьому святому в горі та в радості, а малюки щороку в день Святого Миколая отримують подарунки.
Прикметно, що на честь святителя Миколая Чудотворця 866 року був хрещений Київський князь Аскольд. А над могилою Аскольда в Києві княгиня Ольга побудувала перший на Русі храм на честь святителя Миколая.

Перемагає завжди добро
Цікаво , що традицію відзначати день святого Микола, обдаровуючи дітей, започаткували в Німеччині. У Х столітті в Кельнському соборі в день пам’яті святого Миколая учням церковнопарафіяльної школи стали роздавати солодощі. А пізніше в домівках по всій країні почали вивішувати черевички або шкарпетки, щоби святий Миколай поклав туди дітям подарунки. Цей звичай швидко поширився по всій Європі. Щоправда, подарунки в цей день отримують тільки слухняні діти, а неслухняні можуть сподіватися хіба що на різки. Але, як правило, малюки в очікуванні свята і, звичайно, подарунків, поводяться гарно, намагаючись показати святому Миколаю, що вони завжди готові бути чемними.
У низці країн світу Святий Миколай приходить до малюків зі своїм почтом. Його супроводжує двоє янголів і двоє чортів. Перші повинні повідомляти своєму покровителеві про гарних дітей, другі ж – нашіптують Миколаю про всі дитячі провини. Та перемагає завжди добро: ніхто з малечі не залишається без подарунків.

Не тільки для дітей
Згідно українським звичаєм, святий Миколай приходить до дітей у ніч з 18 на 19 грудня. Уранці малюки зазвичай шукають подарунки під подушками.
Кажуть, Микола весь день перед святом працює – випікає зірочки в дарунок дітям. Ці зірочки, потрапляючи в мішок до Миколая, стають схожими на свого майстра, тому печиво, яке діти знаходять під подушкою вранці, називають миколайчиками.
До слова, відома українська кулінарка галичанка Дарія Цвек, маючи вже 94 роки, зізнавалася: «Я й тепер люблю знайти зранку на Миколая під подушкою плитку шоколаду». Мабуть, вона заслужила на таку увагу святого уже хоча б своїм рецептом медових «миколайчиків». У багатьох українських родинах їх і досі печуть. Вони дивовижно смачні і симпатичні з вигляду. До того ж довго зберігаються, хоч і без консервантів. Це, мабуть, теж завдяки Миколаю.
Але й справді, день святого Миколая – свято не тільки для дітей. Раніше в Україні саме від цього дня молодь починала готуватися до Різдва, сватання й вечорниць: ткали придане, шили вбрання майстрували маски для різдвяних розваг. Догоджали святому Миколаю окропленням будинків, стаєнь і худоби святою водою. Існувало також повір’я: якщо в ніч на святого Миколая загадати заповітне бажання, то святий його обов’язково виконає.

Доброслава Хміль

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply