Новини для українців всього свту

Tuesday, Sep. 17, 2019

Христос Воскрес!

Автор:

|

Квітень 17, 2014

|

Рубрика:

Христос Воскрес!

Всіх празників празник

У неділю православні, католики й протестанти всього світу відзначають головне християнське свято — на честь Воскресіння Ісуса Христа. Центром торжеств для вірян стане Ватикан. Там буде проведена врочиста нічна літургія, яку очолить Папа Римський Франциск.

Свято Воскресіння Христового
Першу Пасху святкували давні юдеї за 1,5 тис. років до Різдва Христового у зв’язку з виходом ізраїльтян із Єгипту під проводом пророка Мойсея. Старозавітна Пасха знаменувала позбавлення єврейського народу від єгипетського рабства, а слово «пасха» давньоєврейською означає «вихід», «позбавлення».
Новозавітна, християнська Пасха була встановлена апостолами невдовзі після смерті на хресті й Воскресіння Ісуса Христа і наповнилася новим змістом. Це – свято перемоги над смертю.
Спочатку Новозавітна Пасха присвячувалася спогадам про смерть Спасителя. Ще в II ст. час і чин свята встановлювався в Християнській церкві. І тільки до V ст. Церква розробила правила й терміни святкування Пасхи, — упорядкувала обряди та канони й остаточно затвердила їх на своїх Вселенських соборах на всі часи. Було встановлено, що християнська Пасха – це свято Воскресіння Христового, і святкується окремо від іудейської в першу неділю після повні, що настає за березневим рівноденням. Тому Пасха – свято перехідне, що обчислюється на кожен рік.
Прийшовши на Київську Русь із Візантії, християнство принесло й святкування Пасхи. Свято Воскресіння Христового стало найбільш урочистим і отримало назву Великий день — Великдень. Увесь тиждень, що передує цьому дню, називається Великим, або Страсним, тижнем…
Після Таємної Вечері Христос з учнями йде в Гетсиманський сад і, залишивши їх, на самоті молиться перед стражданнями. Тут він був схоплений стражниками, відданий суду і прийняв смерть на хресті.
Про це говорять останні дні Страсного тижня: Великий Четвер — духовне очищення, прийняття таїнства; Страсна п’ятниця — страждання Ісуса Христа, поховання Його Тіла; Велика Субота — день смутку й очікування Воскресіння Христового; нарешті, Світле Воскресіння Христове.

Чому — у різні дні?
Цього року дати Великодня в Церквах західного й східного обряду. Але чому християнський світ святкує це велике свято в різні дні? Річ у тім, що розбіжність між датами православного Великодня й католицького спричинене розходженням у даті церковних повень і відмінностями між календарями — 13 днів у XXI ст. Дата Великодня визначається зі співвідношення місячного й сонячного календарів.
Складність обчислення зумовлена змішанням незалежних астрономічних циклів і низкою вимог. Згідно з канонами, Великдень святкується в першу неділю після весняного повного місяця, тобто після першої повні, що настає після дня весняного рівнодення.
Якщо повня – раніше за 21 березня, то пасхальним вважається наступний повний місяць (+ 30 днів). Якщо пасхальна повня припадає на неділю, то Великдень святкується наступної неділі.
Православний Великдень розраховується за Олександрійською пасхалією, католицька – за Григоріанською. Дата православної Пасхи може випадати в період від 22 березня до 25 квітня за старим стилем. Це відповідає періоду з 4 квітня до 8 травня за новим стилем.
Католицька Пасха в 45 % випадків святкується на тиждень раніше за православну, у 30 % випадків збігається, 5 % складають різницю в чотири тижні, і 20 % — різницю в п’ять тижнів. Згідно з особливостями формул обчислення дати свята різниці у два й три тижні не буває.

Сюрприз від Великоднього кролика
Великдень – радісне й цікаве свято з різними звичаями в будь-якому куточку нашого неосяжного світу. Кожна країна має свої традиції святкування світлого свята Пасхи. У Польщі на Великдень завжди гамірно й весело: влаштовуються народні гуляння та хороводи навколо запалених багать. Умиваючись цього дня водою зі струмка, поляки вірять, що здоров’я не покине їх весь рік. Польські хлопці в день Воскресіння Христового своєрідно упадають за дівчатами, ляскаючи легенько їх прутиками — це допоможе «жертві» стати щасливою. На великодньому столі панують «баби» і «мазурики» — величезні пироги з начинкою, шоколадом і кремом.
За болгарською традицією, на Великдень багато фарбованих яєць викладають навколо великого великоднього хліба. Як і в Україні, болгари «цокаються» крашанками доти, поки на одній із них не з’являється тріщина, і бажають при цьому одне одному удачі. Щасливцем вважається той, у кого довше за інших пасхальне яєчко залишиться цілим.
У Німеччині голова родини недільного ранку ховає великодні подарунки по всіх потаємних місцях у будинку, де їх потім радо знаходять діти, упевнені, що сюрпризи їм приніс Великодній кролик. За святковим сніданком сім’я смакує запеченою рибою та печивом.

І навіть страусині яйця
В Англії прихід Великодня знаменує святкова служба й концерт органної музики. Дітлахи в цей день отримують від дорослих солодощі й іграшки. На сімейному врочистому обіді стіл прикрашають великодньою випічкою, шоколадними зайцями та яйцями. Прикметно, що на Великдень англійці використовують курячі, гусячі і навіть страусові яйця. А ввечері святкового дня влаштовують веселі карнавали.
Французький Великдень — суто родинне свято, яке супроводжується молитвами й шоколадними тістечками. Тільки на другий день Великодня діти йдуть шукати великодні яйця та солодощі. Від Страсної П’ятниці аж до другого дня Пасхи церковні дзвони мовчать на знак скорботи за розп’ятим Ісусом.
В Італії їдять великодній пиріг із вареними яйцями і шпинатом. Важливими є процесії в Страсну П’ятницю, під час яких вулицями несуть церковний хрест. Учасники прецесії, одягнені в усе темне, статечно проходять вулицями, дотримуючись шанобливого мовчання.

Для кожного – по афоризму
В Ісландії дуже дбайливо й трепетно ставляться до традицій. Найтрадиційніший подарунок на Великдень — фарбовані яйця, верхівки яких прикрашають кумедні жовті курчата — символ оновленого життя. Подарункові яйця супроводжує маленька листівка з написаною на ній спеціально підібраною крилатою фразою. Для кожного, кому призначається така листівка, потрібно підібрати афоризм або цитату, що подарує йому надію і вселить у нього впевненість або навіть змусить задуматися про Вічне.
У Швеції Пасха — не таке велике свято, як Різдво, але в школах його починають відзначати ще за тиждень до настання. Діти та вчителі згадують і говорять про те, як Ісус вмирав, а потім воскресав із мертвих. Жителі Швеції прикрашають до Великодня домівки великодніми квітниками жовтого, зеленого і білого кольорів. У своїх будинках вони повсюди встановлюють жовтих курчат у обрамленні кольорових ошатних пір’їн. Шведи їдять на Великдень майже ту ж їжу, яку вони споживають на Різдво, але цього разу набагато більше приділяють уваги солодощам. Великодні яйця вони виготовляють із картону, а всередину кожного яйця кладуть по великій гарній цукерці.

Парад на 5-й Авеню
У Канаді, так само як і в Німеччині, усіма улюблений персонаж — Великодній заєць, що приносить дітям шоколадні яйця. Для дітлахів улаштовують великодні змагання: хто більше за всіх знайде та збере яєць у свій кошичок. Змагання зазвичай проводять у парку або саду, а яйця заздалегідь ховають під деревами, у квітах і інших місцях. Розфарбовують яйця фарбами, маркерами, але попередньо вміст яйця видаляють через маленький отвір у шкаралупі, так розмальоване яйце зможе досить довго зберігатися. Чоловіче населення країни обдаровує дітей шоколадом і іграшковими курчатами та зайцями.
Пасха по-американськи — це церковні служби з обов’язковим загальним співом і подальшим родинним застіллям: із картоплею, шинкою, ананасами й фруктовим салатом. У цей день проводиться дуже популярний захід — катання великодніх яєць на галявині поблизу Білого дому. У Нью-Йорку традиційно відбувається Великодній парад на 5-й Авеню. Прикрашені квітами автомашини й люди в чудових і екстравагантних капелюхах рухаються вулицями Мангеттена.
У Мексиці великодні свята тривають майже два тижні й більше схожі на народні гуляння. Великодні танці є загальноприйнятою традицією. Над вулицями висять гірлянди зі строкатого паперу. У Страсну п’ятницю відбувається дві театралізовані процесії. У першій половині дня яскраву ходу символізує той момент, коли римські солдати приводять Ісуса до хреста. У другій половині дня — чорну, мовчазну процесію розп’яття.
В Австралії ж на Великдень закохані набирають зі струмків пасхальну воду й зберігають її до весільного дня. Якщо вони обприскують один одного нею перед весіллям — шлюб повинен бути міцним.
На Філіппінах, коли Великоднього ранку дзвонять церковні дзвони, батьки піднімають маленьких дітей високо над головою. Вони сподіваються, що це принесе щастя їхнім малюкам. Сподіватимемося й ми, що рік буде щасливим.
Христос Воскрес!

Доброслава Хміль

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...