Новини для українців всього свту

Thursday, Oct. 22, 2020

Христос Воскрес!

Автор:

|

Травень 01, 2013

|

Рубрика:

Христос Воскрес!


Йому передує тиждень, що вважається Страсним (у 2013-го – з 29 квітня по 4 травня), а всі дні в ньому – великими. Дослідження, проведене Київським міжнародним інститутом соціології з 8 по 17 лютого 2013 року, показало, що в цілому українці ставляться до свят із любов’ю і повагою. І найважливішими для 83% українців, як і раніше, є Великодні свята.

Максимально очиститися
Великдень — великий день Світлого Христового Воскресіння. Ми освячуємо паски, запалюємо свічки, цілуємося та розговляємося цього дня. Але й увесь тиждень дотримуємося традицій, які наш народ оберігав століттями.
Три перших дні цього тижня (Великий понеділок, вівторок і середу) Церква своїми служіннями готує парафіян до відповідного сприйняття страждань Спасителя під час Хресної ходи й на хресті. У Богослужінні цих днів утримується ще загальний покаянний характер і служиться великопісна Літургія Передосвячених Дарів).
Увесь Страсний тиждень, коли Христос наближався до своєї смерті на хресті, віруючі дотримуються найсуворішого посту. Не можна їсти м’яса, риби, яєць, молочного, рослинного масла. Їдять тільки хліб, фрукти, овочі. Дозволяється вживати печені продукти. Не можна співати, танцювати, необхідно ходити на служби Божі й максимально очиститися до світлого свята Великодня.
Як радять церковнослужителі, варто прожити тиждень не так, як звичайно. Обмежити себе в суєтних справах: не виходити в Інтернет, відвідувати всі церковні служби, якомога менше думати про мирське. Ідеальний варіант – на тиждень виїхати в монастир.

Що можна й не можна робити?
Кожен день Страсного тижня був відведений для певних справ по господарству. Так, у понеділок потрібно було закінчити всі роботи в житлі: пофарбувати, відремонтувати, вичистити.
Великий вівторок був присвячений закінченням робіт з одягом: прання, прасування, штопання. Під час церковної служби так пам’ятають викриття Господом книжників і фарисеїв, бесіди та притчі в Єрусалимському храмі: про данину кесареві, про воскресіння мертвих, Страшний суд, про десять дів і про таланти.
У Велику Середу виносили з дому останнє сміття, підготовляли яйця і все необхідне для виготовлення крашанок (писанки готувалися дещо раніше).
Назва «Чистий четвер» говорить сама за себе. У цей день потрібно скупатися, особливо це стосується хворих і слабких, тому що вода рано-вранці має цілющу силу. І в четвер починають готувати паски. Вважається, що перед замісом тіста потрібно помолитися, очистити душу й довколишній простір, інакше паски не виростуть.
У Чистий четвер у церквах запалюють вогонь, який треба зберегти й донести до свого будинку. Ця свічка весь рік захищатиме дім від пожежі.
На службі у Великий четвер згадують Таємну вечерю, звернення до апостолів і зраду Іуди.

Страсна п’ятниця
Її ще називають Великою п’ятницею, тому що у цей день Ісус Христос помер на хресті на спокутування всіх гріхів людських.
У Страсну п’ятницю дотримують найсуворіший піст – вважається, що не можна цього дня нічого їсти й пити. Дехто з вірян продовжує такий режим ще й на Велику суботу.
У Страсну п’ятницю віруючі згадують події останнього дня життя Христа на Землі, присудження його до смерті, муки на хресті.
У Велику п’ятницю здійснюється обряд виносу Плащаниці Христової. Потім читають канон про розп’яття Христа й на плач Пресвятої Богородиці.
Побожні люди нічого не їдять і не п’ють до служіння з винесенням Плащаниці (це відбувається близько третьої години дня). Після цього вживають лише хліб і воду.

Велика субота
Страсна субота цього року припадає на 4 травня. Це – останній день перед світлим святом Великодня, коли віруючі дотримуються обмеження в їжі й інших правил посту.
Після нічних богослужінь і освячення їжі (в основному, яєць і пасок), віряни починають святкувати Воскресіння Господнє. У цей день – Страсну суботу – усім віруючим необхідно відвідати церкву.
На Страсну суботу випадає безліч народних прикмет і повір’їв. Наприклад, за погодою цього дня судили про майбутнє літо: якщо в Страсну суботу тепло та ясно, то й літо буде благодатним, якщо ж холодно, то влітку не варто чекати на добрий урожай. Людині, яка вистояла всю нічну службу в церкві, рік принесе здоров’я й успіх. А якщо у воду для вмивання покласти освячене яйце, то молодість і краса не покинуть вас цього року. Для чоловіків це віщує успіхи в роботі та здоров’я.
Страсна субота ще називається фарбувальної суботою, тому що й у цей день господині фарбували яйця та пекли паски. На нічну службу приносили крашанки, паски, м’ясні виробі, іноді – вино. Сімейний сніданок в день Пасхи починається саме з куштування освяченої їжі.
Після посту, коли душа й тіло готові прийняти радість Спасіння, приходить Велика неділя – день Великодня 5 травня 2013-го. Христос Воскрес! – Воістину Воскрес!

Віталій Степ

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply