Новини для українців всього свту

Thursday, Oct. 29, 2020

Зять Дональда Трампа — родом із Тернопілля

Автор:

|

Лютий 09, 2017

|

Рубрика:

Зять Дональда Трампа — родом із Тернопілля

Степан Колодницький

В українців, котрі скептично поставилися до нового президента США через його загравання з Путіним, з’явилися надії на те, що лідер найсильнішої держави світу виявить сентименти й до України. Такі сподівання зажевріли, щойно стало відомо, що зять нового господаря Білого дому Джаред Кушнер, 36-річний торговець нерухомістю та власник газети New York Observer, котрий уже сім років одружений із донькою Трампа Іванкою, пов’язаний з Україною родинним корінням! Воно тягнеться в Галичину.
Про своє українське походження п. Кушнер обмовився американським журналістам, котрі під час виборчої кампанії у США «розбирали по кісточках» усю родину кандидата Трампа. Архівні пошуки засвідчили: прадід зятя американського президента по маминій лінії, Давид Штадтмауер, справді народився у Підгайцях на Тернопільщині (тритисячне містечко за три години їзди від Львова). Інші родичі Кушнера, засвідчують літописи, походили з сусіднього міста Козови, а також із Краковця, що неподалік українсько-польського кордону на Львівщині. За словами Джареда Кушнера, його предки у 1920-х рр. виїхали з України до Нью-Йорка.
Зятя Дональда Трампа «виправив» Степан Колодницький, 66-річний житель Підгайців, колишній міський голова цього містечка, а ще раніше — вчитель української мови та літератури, котрого знають як громадського активіста, пристрасного дослідника цього краю.
«Як тільки я почув про те, що прадід зятя американського президента походить з мого міста, — розповів п. Гілярович, — погортав книжку Sefer Podhajce (івритом — «Місто Підгайці»). Її видали євреї-підгайчани, котрі пережили Голокост і перебралися в Ізраїль та США. На одному зі знімків цього видання побачив члена сіоністського гуртка Фріду Штадтмауер, котра сфотографувалася у 1930-х рр., перед репатріацією. Це означає, що не всі родичі п. Кушнера покинули Підгайці у вказаний ним період, а залишалися жити тут довше. На початку минулого століття євреїв у Підгайцях було до 5 тис., тобто більше, ніж усіх жителів у теперішніх Підгайцях. Останній місцевий єврей, Артик Гірш, помер 1992-го. А торік у Підгайці з Ізраїлю повернулася сім’я, глава якої до 1963 року навчався у місцевому інтернаті».
Чоловік мешкає біля єврейського цвинтаря, він через дорогу, частково обгороджений. Кладовище (колись називали його «окописьком») займає більше 1,5 га, збережених надгробних пам’ятників (мацев) на ньому понад 1,5 тис., півсотні з них датовано XVII-XVIII ст. Краєзнавець пригадує, що 2011 року у Підгайці разом зі своєю науковою експедицією приїжджав Борис Хаймович, доктор мистецтвознавства Єврейського університету в Єрусалимі. Робив обміри, досліджував надгробки. Сфотографували кожну мацеву і написи на них, пообіцяли, що перекладуть тексти, а дані «розшифрування» оприлюднять в Інтернеті. Якби цю роботу було завершено, можна було б дізнатися, чи є серед уцілілих могил та в якій покоїться прах родичів зятя американського президента.
«Однозначно, що пращурі Джареда Кушнера поховані у Підгайцях, — переконаний п. Колодницький. — Але чи збереглися сліди цих поховань, важко сказати. Десь половину мацев у війну знищили німецькі солдати, котрі камінь із єврейських могил використовували для ремонту доріг і будівництва бліндажів (в обидві світові війни фронт проходив по річці Стрипі, що за 17 км від Підгайців). У післявоєнний час «визволителі» відновлювали зруйновані будинки, в т. ч. — за рахунок надгробних плит із «окописька».
Степан Колодницький каже, коли його, як організатора «Руху» на Підгаєччині, земляки 1990 року обрали міським головою, на одній із перших сесій було ухвалено рішення повернути назву «Шкільна» вулиці, на якій колись був навчальний заклад «бейд-га-мідраш», де євреї вивчали тору. У пам’ять про краян-поляків є вулиця Адама Міцкевича. У Підгайцях збережено синагогу 1627-го, яка є пам’яткою національного значення, збережено приміщення школи, куди колись бігали єврейські діти. Завдяки співпраці п. Степана та ще одного уродженця Підгайців із єврейським духовенством частково перекрито покрівлю синагоги. Один із місцевих будівельників розробляє план реконструкції цієї культової споруди.
Чи може у Підгайці, на батьківщину своїх предків, навідатися зять американського президента?
«Не сумніваюся у цьому! — каже Степан Колодницький. — За час моєї краєзнавчої роботи сюди приїжджало багато євреїв із різних куточків світу, серед котрих були знаменитості, наукові світила. Вони хочуть побувати на землі, де їхнє коріння, більше дізнатися про історію своїх родин. Чому б не зробити цього Джареду Кушнеру? Рано чи пізно, коли піде розголос про Підгайці, він захоче розшукати сліди свого прадіда і приїде в Україну».
Запитали Степана Гіляровича, чим нащадки підгаєцьких євреїв, котрі у світах «вибилися в люди», могли б прислужитися своїй малій батьківщині? У що, крім відновлення могил, могли би вкласти тут свої капітали?
«У нашому містечку, навколо якого багато родючих земель, можна створювати малі або середні підприємства з переробки сільськогосподарської продукції. На Підгаєцький район не впала й краплина чорнобильського дощу, тож добре було б вирощувати екологічно чисті продукти і з успіхом їх продавати. Як нащадок підгаєцьких міщан, прапрадід якого Ізидор Крамарчук упродовж 30 років був бургомістром міста, не покидаю надії на те, що так воно буде».

Іван Фаріон, «Високий Замок»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply