Новини для українців всього свту

Monday, Nov. 30, 2020

Життя в окупації: безробіття та дорожнеча

Автор:

|

Липень 12, 2018

|

Рубрика:

Життя в окупації: безробіття та дорожнеча

У Донецьку спекуляція надісланою з РФ гуманітарною допомогою процвітає під вивісками українською

У травні минуло чотири роки проведення псевдореферендуму про проголошення незалежності «Донецької народної республіки» (ДНР). Тоді мешканцям обіцяли щасливе та заможне життя «без фашистів», націоналізацію промисловості, яка мала б стати «надбанням народу», та побудову справжньої «демократії». Тепер терористична «народна республіка» лежить фактично в руїнах, заводи та копальні зупинилися, «справжні демократи» гуляють вулицями з автоматами Калашникова, а критерієм «заможного життя» стала зарплата солдата на передовій — 15 тис. RUR (приблизно 7 тис. грн).
Які вакансії пропонують у містах підконтрольної Україні частини Донбасу, і на що можуть розраховувати жителі окупованої частини? «Радіо Донбас» вивчило пропозиції на ринку праці по обидва боки лінії розмежування Донецької області. Так би мовити, для чистоти експерименту, було обрано шість подібних за кількістю населення й економічним потенціалом міст: по два великих, середніх і невеликих по обидва боки фронту.

«Чемпіони» працюють за ґратами
У непідконтрольному Україні Донецьку, якщо вірити так званому центру зайнятості терористичної організації ДНР, пропозицій роботи безліч. Найбільш затребувана професія — лікарі. Щоправда, зарплати не вражають — від 2,5 до 5 тис. у перекладі на гривні (офіційний курс UAH — RUR: 0,41, хоча для зручності обрахунків можна просто ділити на два. — Ред.). Так, педіатр у Донецьку може претендувати на зарплату в 6 570 RUR. Акушер-гінеколог отримає трохи менше — 6 020 RUR. Зарплата медсестри — від 3 тис. до 5 230 RUR.
Вихователь у дитячому саду може претендувати на оклад у 4 035 RUR. Натомість водії тролейбуса отримують від 7 до 9,5 тис. RUR. Прибиральникам у донецькому «центрі зайнятості» обіцяють 4 370 RUR (лише трохи менше за лікарів). Двірники отримують від 3,5 до 5 тис. RUR. Найменша зарплата в Донецьку світить налагоджувальнику роялів — за свою працю цей бідака отримає лише 3 220 RUR. Чемпіонською є посада інженера у відділі забезпечення «центрального апарату в системі виконання покарань» (простіше кажучи, управління в’язницями) — аж 16 730 RUR.
А ось в підконтрольному Україні Маріуполі прибиральник отримає вже 3 730 грн. Медична сестра в протитуберкульозному центрі може розраховувати на зарплату в 4 340 грн. Трохи більше, за даними Маріупольського центру зайнятості, можуть отримати лікарі. Зарплата офтальмолога й уролога складе 4 800 грн. Крім цього, в Маріуполі потрібні кухарі зі зарплатою в 5 тис. грн і машиністи екскаватора — 8 тис. грн.

Горлівка проти Краматорську
У непідконтрольній Горлівці лікарі отримують від 4 500 до 5 600 RUR, практикуючий психолог — 4 300 RUR. Медсестра може розраховувати на зарплату в 3 600 RUR, акушерка — 3 830 RUR. Інженерські оклади — від 3 700 RUR. Вихователь у дитячому садку претендує на заробітну плату в 4 080 RUR, аналогічну суму за свою роботу отримає і перукар. Прибиральник отримає 3 180 RUR. Головний бухгалтер у Горлівці може претендувати на оклад у 5 080 RUR.
На відміну від Горлівки, в українському Краматорську бухгалтер за свою роботу отримує 5 тис. грн, а головний бухгалтер — 7 тис. Зарплатня робітників заводів (тут розташовані кілька великих машинобудівних підприємств) залежно від кваліфікації — від 6 500 до 15 тис. грн. Найменше в Краматорську отримують перукарі та вихователі в дитячих садках — 4 тис. грн. Найбільше пропонують головному інженеру на виробництві — 25 тис. грн.

Найкраща вакансія — головний архітектор
Несолодко живеться медиками і в тимчасово непідконтрольному українській владі Сніжному. Медсестра може розраховувати на 3 650 RUR, дільничний терапевт — на 4 310 RUR. Приблизно ті самі гроші заробляє і учитель-логопед. Найменше на ринку праці прогнозовано отримують прибиральники — 2 510 RUR. Найвища зарплата в електрогазозварника — 12 650 RUR. Значно менше пропонують головному архітектору міста Сніжного — якихось 5 200 RUR. Зате робота «не бий лежачого» — вже багато років тут не проектують і не споруджують нових будівель. А в умовах неоголошеної війни тим більше ніхто не збирається цього робити. У підконтрольному українській владі Покровському на найвищу зарплату може розраховувати лікар-офтальмолог у приватній клініці, за свою роботу він отримає 20 тис. грн. Найменше — двірник, 1 500 грн. Медсестра в Покровському заробляє 3 720 грн, а працівник із висадки зелених насаджень — 4 290 грн. Водієві пожежної машини пропонують зарплату в 7 тис. грн. Цікавою є позначка в 5 тис. грн: саме стільки пропонують бухгалтерам, медсестрам і слюсарям тепломереж.

Немає роботи і товарів
На перший погляд може видатися, що різниця в зарплатах не така вже й разюча. Однак, потрібно взяти до уваги два важливих фактори. Перший — майже тотальне безробіття. В умовах війни практично всі промислові підприємства та шахти в ДНР припинили роботу.
Останнє повідомлення: працівникам шахти «Комсомолець Донбасу» (найбільшої, що залишилася на тимчасово окупованій частині Донецької області) оголосили, що до кінця року вони будуть працювати лише по два тижні на місяць (ще два — у відпустці за власний рахунок). «У зв’язку з тим, що немає попиту на видобуте вугілля і нікуди його продавати», — йдеться в наказі директора шахти, який журналіст Денис Казанський виклав у Facebook.
Щоб було зрозуміло. На копальні працює 5,5 тис. людей, розташована вона в місті Кіровському (згідно зі законом про декомунізацію перейменованому в Хрестівку. — Ред.), населення якого становить 27 тис. осіб. Очевидно, що без джерел постійного доходу опинилося практично все місто. Схожа ситуація й в інших населених пунктах ДНР, хіба за винятком самого Донецька, де багато «державних установ» і процвітає спекуляція надісланою з РФ гуманітарною допомогою.
Другий важливий момент — ціни на майже всі групи товарів (продукти харчування, одяг, взуття, ліки тощо) на тимчасово окупованих територіях значно вищі, ніж в Україні. Єдиний виняток — горілка та цигарки. Вони тут дешеві, як борщ. Пояснення просте — горілчані підприємства контролює особисто ватажок терористів Захарченко, котрий одночасно виступає в ролі і «президента», котрий встановлює вимоги до якості продукції та контролює їхнє дотримання, й бізнесмена, котрий ту продукцію виробляє та реалізовує.
Також не варто забувати, що ще за часів Януковича найбільше в Україні тютюнове виробництво «під Європу» було створене саме в Донецьку. Фабрика «Хамадей» продовжує виготовляти цигарки, але не європейської якості, як ви подумали, а в європейських упаковках із відповідними фальшивими акцизними марками. Утаємничені люди пояснюють, що снаряди на фабрику чомусь не падали, тож виробництво залишилося, і фури з готовими до контрабанди цигарками женуть через лінію розмежування українських військ і сепаратистів. Причому непогану копійчину заробляють й одні, й інші, але це тема зовсім іншої статті. Звісно, частина цигарок залишається і для реалізації на внутрішньому ринку ДНР.

Комусь — свято футболу, іншим — порожні прилавки
Потрібно зауважити, що за останні два місяці чималі ціни на окупованих територіях зросли ще більше. Одна з причин, як не дивно, чемпіонат світу (ЧС) із футболу в Російській Федерації (РФ). На період його проведення жителям окупованих районів Донецької та Луганської областей заборонили перетинати неконтрольовану Україною ділянку кордону з РФ, щоб «не псувати росіянам свято». «Росія ставиться до громадян України, котрі проживають на окупованих територіях, як до людей другого сорту. У період проведення ЧС з футболу вони будуть фактично відрізані не тільки від цивілізованого світу, а й від «великої та духовної», — написав у Facebook Олег Слободян, речник Державної прикордонної служби України.
«Духовність» тут якраз відіграє другорядну роль. Більшість товарів широкого вжитку завозили місцеві «човники» якраз із Ростовської області РФ. Після перекриття кордону єдиним джерело надходження товарів залишилася Україна. При цьому самі ж бойовики час від часу блокують рух через автомобільні пункти пропуску на лінії розмежування, здійснюючи їхні обстріли зі стрілецької зброї та навіть мінометів. Навіщо вони це роблять — залишається загадкою: або в шанцях нудно, або забагато дешевої горілки «для підняття бойового духу» завозять.

Ігор Берчак

Довідка
Населення міст вказане за даними на початок збройного конфлікту на Донбасі 2014 року:
Донецьк — приблизно 1 млн осіб
Маріуполь — 450 тис.
Горлівка — близько 250 тис.
Краматорськ — 160 тис.
Сніжне — 47 тис.
Покровськ — 63 тис. осіб

До теми
Олександр Захарченко заявив, що миротворці Організації Об’єднаних Націй (ООН) «перетворяться на мішені», якщо зайдуть на Донбас за пропонованим Україною сценарієм. «Без узгодження ДНР/ЛНР місія ООН сюди входити не буде. Інакше у нас просто стане більше супротивників. Чим більше супротивників, тим легше стріляти, цілитися не треба», — пригрозив головний бойовик. Крім цього, він учергове наголосив, що підтримує лише пропозицію РФ про розміщення «блакитних касок» винятково на лінії зіткнення для охорони спостерігачів Спеціальної моніторингової місії Організації з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ). Також Москва категорично не погоджується з пропозицією України щодо контролю спостерігачами ОБСЄ неконтрольованої ділянки українсько-російського кордону на окупованій частині Донбасу. Про це повідомив Євген Марчук, представник України у робочій підгрупі з питань безпеки Тристоронньої контактної групи з урегулювання ситуації на Донбасі.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply