Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Saturday, Oct. 20, 2018

За місця в садочках треба боротися

Автор:

|

Січень 28, 2016

|

Рубрика:

За місця в садочках треба боротися

Дитсадок

Куди подіти дитину працюючій мамі — проблема в будь-якому місті України. Є вона й у Львові. В Управлінні освіти Львівської міської ради (ЛМР) почали активно відновлювати дитячі садки та відкривати у них додаткові групи. Планується впродовж 2016-2017 рр. охопити дошкільною освітою всіх дітлахів. Щотижня в мерії звітують про успіхи в цьому напрямку, однак проблеми зі зарахуванням дошкільнят існують і далі.
Галина Мельник уже вкотре намагається влаштувати свого сина у дошкільний навчальний заклад (ДНЗ). Хлопчику минав рік, коли жінка записала його в електронну чергу дитсадка поблизу дому. Згодом їй прийшло повідомлення, що сина в ДНЗ зарахували. Але так сталося, що сім’я переселилася. Батьки рішення про зарахування дитини не підтвердили, й їхню заявку невдовзі було відхилено. Мати з батьком сподівалися віддати сина в садочок в іншому районі міста, та минуло чимало часу, а мати досі оббиває пороги дитсадків.
«Невдовзі синові виповниться три роки, — бідкається п. Галина. — Мені потрібно буде виходити на роботу. З ким маю лишити дитину? В садках місця немає. Чула, що відкривають додаткові групи, однак завідувачі кажуть, що там також немає вільних місць. Я вже навіть погодилася на благодійний внесок. Розумію, що державного забезпечення недостатньо, й як мама хочу, щоб моїй дитині було комфортно. Та все марно».
У ЛМР зазначають, що дошкільною освітою зараз охоплено 62 % дітей. Станом на 1 вересня 2015-го на електронній черзі було 10636 дошкільнят. З них лише близько 6 тис. потрапили в дитсадки. Ще частину дітлахів зарахували в додаткові групи. А трохи більш 4 тис. залишаються вдома.
«У 2016-2017 рр. ми плануємо повністю відновити всі садочки, що були закриті чи ті, які віддали в оренду. Їхньої кількості буде достатньо для того, щоб забезпечити місцями в ДНЗ тих дітей, котрі є на обліку, — розповідає Галина Слічна, директор департаменту гуманітарної політики ЛМР. — Однак проблема в тому, що зараз зводять багато житлових масивів, тому неможливо спрогнозувати, скільки людей житиме там у майбутньому. Якби ми в садочках міста забезпечували дошкільною освітою лише дітей Львова, такої проблеми не виникало б. А до нас привозять дітей із навколишніх сіл, крім того, ще є переселенці. Хоча для них відкриваємо короткотривалі групи, що частково вирішують питання з нестачею місць. Таких груп у Львові є вже чимало».
За місця у новостворених садочках і додаткових групах батькам малюків також треба боротися. Хоча в управлінні освіти ЛМР кажуть, що завідувачі повинні повідомляти про наявність місць, та вони цього не роблять. Ба більше, батьки самостійно моніторять і контролюють наявність вільних місць.
А тим часом групи в садочках — далі переповнені. Законом передбачено, що в групі може бути не більше 20 дітей. Проте наші вихователі виховують значно більше. «Ми не дотримуємося норм, передбачених у законі, — зазначає п. Слічна. — Залежно від віку, дітей може бути різна кількість у групі: раннього — 15, середнього — 20. Та дитсадки відвідує значно більше малят. Однак потрібно врахувати й інший аспект: не всі дітки відвідують садок щодня. У середньому лише 60-61 % дошкільнят є у групі. Я це бачу, оскільки відвідуваність контролюю з першого дня, відколи працюю в управлінні».

Христина Парубій

Коментар експерта
Галина Католик, завідувач кафедри психології Українського католицького університету та голова Українського інституту дитячої й юнацької психотерапії:
— У житті дуже важливо вміти будувати здорові, хороші та конструктивні стосунки. Сім’я першочергово є зразком, який дитина намагається копіювати. Зазвичай діти наслідують авторитетних осіб, якими насамперед є батьки, старші брати, сестри, дідусі та бабусі. Однак для збагачення комунікативного досвіду дітям варто також відвідувати дошкільний навчальний заклад. Очевидно, що дитина має спілкуватися з іншими однолітками, особливо, коли в неї немає братиків чи сестричок. У дитсадку дошкільнята вчаться один в одного різних моделей поведінки, випробовують власні та набувають соціального досвіду. Однак вагомим чинником є кількість дітей у групі. Зараз у багатьох дошкільних закладах їх є дуже багато. Вихователям складно впоратися з дошкільнятами, та й діти втомлюються, виснажуються, хворіють. Для комфортного перебування у групі має бути не більше 15 дітей.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...