Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Tuesday, Dec. 11, 2018

Як у Львові ділять гроші США та Канади на харчування солдатів

Автор:

|

Липень 14, 2016

|

Рубрика:

Як у Львові ділять гроші США та Канади на харчування солдатів

Харчування солдатів

Національна академія Сухопутних військ у Львові з минулого року активно закуповує продукти, яких раніше у військових їдальнях ніколи не бачили: тонни лосося, телячих медальйонів, екзотичні фрукти, зелень, соки та сири. Академія купує все це для харчування іноземців-військових, котрі вчать українців і тренуються разом із ними на Яворівському полігоні.
І хоча це харчування фінансує не Україна, гроші ділять за місцевим законодавством. Це означає, що проводять повноцінні торги, на яких перемагає той учасник, котрий запропонував найвигіднішу ціну. Перемагає там, зазвичай, група приватних підприємців, котрі ходять на одні й ті ж самі тендери, і пов’язані спільним бізнесом, родинними зв’язками й однаковими номерами телефонів.
Свою діяльність вони поширили і на деякі інші структури. Наприклад, на Львівське училище фізичної культури. Там вони нещодавно отримали велике замовлення на 3 т чорного шоколаду. При цьому з торгів «викинули» найбільшу кондитерську компанію України, що належить Петру Порошенку. Roshen пропонував шоколад на понад 150 тис. грн дешевше, однак, як стверджує училище, неправильно підготував документи.

Вимоги до харчів — на 55 сторінках
Із травня минулого року і досі академія Сухопутних військ загалом провела 65 успішних закупівель продуктів для харчування представників іноземних армій на майже 75 млн грн. Перелік продуктів — дуже великий: риба, м’ясо, соки, овочі, фрукти, кисломолочні продукти і навіть соуси.
Йосип Саєвич, голова комітету з конкурсних торгів академії і заступник начальника з тилу, розповідає, що крім цих торгів, до кінця року проведуть ще як мінімум 30. «А може й 40. Це все — торги для харчування солдатів міжнародної групи підтримки України — Канада, Америка, Литва й інші. У них вимоги до харчування — дуже високі, розписані на 55 сторінках. Ці країни дуже хвилюються за здоров’я та життя своїх солдатів. На жаль, таких вимог в Україні немає і нам до них дуже далеко. Ну, може, через років 100 доженемо їх», — бідкається він.
Посадовець також стверджує, що роль відіграє не лише ціна, але й якість продуктів. «Ми закуповуємо якісні продукти. І те, що гроші заходять на наш бюджетний рахунок, не означає, що це — наші гроші. Це — гроші посольств США та Канади. Немає тут ніяких порушень, немає криміналу, ніхто не краде», — резюмує він.

Хто отримав гроші
На продуктові тендери, які стартували торік, здебільшого приходили приватні підприємці. Юридичні особи з’являлися вкрай рідко, а перемагати почали лише на тендерах у березні ц. р. зі загальної суми — 75 млн грн левова частка замовлень (понад 57 млн грн) дісталася групі приватних підприємців, які так чи інакше пов’язані між собою.
Виявити цей зв’язок вдалося завдяки спільним номерам телефонів, мобільним і стаціонарним, які для цих підприємці вказували в протоколах розкриття у «Віснику держзакупівель» та офіційних реєстрах. Для прикладу, підприємець Ірина Васильців, котра торік балотувалася до Львівської обласної ради від партії «Громадянська позиція», отримала замовлень на 8,7 млн грн. Її донька Лілія Боднар і зять Назар Боднар — ще на майже 5,3 млн рн, а сестра зятя Уляна Мороз зібрала замовлень на майже 10,6 млн грн.
Подекуди ці родинні зв’язки не заважали їм змагатися в одних і тих же торгах. Так, п. Васильців «конкурувала» зі зятем і його сестрою на 12-х таких тендерах.
Ірина Васильців у такому суперництві нічого поганого не вбачає та переконує, що не домовлялися ні про тендери, на які підуть, ні про ціни, які запропонують. «Як може бути родичкою сестра мого зятя? Зять ніякий не родич. Кожен має свою роботу, кожен займається своїм», — каже вона.
Не тільки родичі п. Васильців активно перемагають у торгах на харчування військових. Мар’яна Пастух, бізнес-партнерка Ірини по фірмі «Агропродпром-Сервіс», отримала замовлення на майже 3,5 млн грн. Перемагає на тендерах академії й Ярослав Петрешак, бізнес-партнер доньки п. Васильців по фірмі «Дивина». Загалом він і його син Назар зібрали замовлень від академії на 7,6 млн грн.
Також журналісти знайшли ще одного родича п. Петрешака, котрий виграє тендери академії. Це — його племінник Володимир Чубоха. Він отримав замовлень на 1,3 млн грн. Їхній сімейний родовід навіть виставлений у відкритий доступ на одному зі сайтів. Полковник Саєвич не приховує, що знав Ярослава Петрешака ще до його участі в тендерах. «Ми просто пили 100 грамів», — каже він.
На торгах зі закупівлі фруктів п. Васильців і п. Петрешак вказали однаковий номер телефону. Про це свідчить протокол розкриття, який був опублікований у «Віснику держзакупівель». У комітеті з конкурсних торгів військової академії вважають це помилкою, опискою, але аж ніяк не свідченням пов’язаності учасників. В інших торгах підприємці мінялися телефонами так, що на одному тендері однакові номери більше не «світили».

Американці платять через 90 днів
Чому на тендери академії ходять здебільшого ці підприємці і вони ж перемагають? Військові мають своє пояснення. «Америка платить по акту виконаних робіт через 90 днів. Коли в Україні вибухнула війна, ніхто не пішов на зустріч, ні Metro, ні «Арсен», ні «Ашан». Не хотіли чекати 90 днів на оплату, — пояснює Йосип Саєвич. — Люди, котрі виграли в тендерах, фактично дали в кредит продуктів на 9-10 млн грн. Гроші чекали півроку. Ніхто з державних структур не підтримав нас, коли треба було організувати харчування на полігоні, коли ці 600 людей захотіли їсти».
Також голова комітету стверджує, що не створював переваг для підприємців. «Ви шукаєте сенсацію, негатив про армію. А ми не підвели честь України. Те, що ми забезпечили харчування, оцінив Президент, котрий п’ять разів був на полігоні. Секретар НАТО був. Ви того не напишете», — сумує посадовець.
На запитання, чи знав він, що підприємці пов’язані між собою, відповідає, що йому байдуже. Хоча потім додає: «Я не маю права їх перевіряти. Є для того Антимонопольний комітет, контролюючі органи. Нехай займаються». У Львівському обласному територіальному відділенні Антимонопольного комітету повідомили, що продуктові тендери Національної академії Сухопутних військ не перевіряли.

Олександра Губицька, Zaxid.net

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...