Новини для українців всього свту

Thursday, Jan. 21, 2021

Воєнна розвідка України — одна з найефективніших

Автор:

|

Вересень 13, 2018

|

Рубрика:

Воєнна розвідка України — одна з найефективніших

Петро Порошенко привітав військовослужбовців ГУР із 26-ю річницею створення воєнної розвідки України

7 вересня відзначила своє професійне свято одна з найзакритіших українських військових структур — Головне управління розвідки (ГУР) Міністерства оборони України (МОУ). До початку збройної аґресії Російської Федерації (РФ) 2014 року про існування цієї спецслужби мало хто й здогадувався. Зрештою, внаслідок цілеспрямованої політики режиму Януковича зі систематичного розвалу Збройних сил України (ЗСУ), можливості воєнної розвідки були зведені практично нанівець. За останні чотири роки ситуація змінилася кардинально, тепер ГУР сміливо можна вважати другою за впливовістю та потужністю спецслужбою в країні після Служби безпеки України (СБУ).

«Сова», що полює на «кажана»
«До 2014 року українське законодавство не передбачало, що на території України могла застосовуватися наша ж воєнна розвідка. ГУР мало право проведення своїх операцій винятково поза територією України. Тобто у нас вийшов певний законодавчий клінч. Але після того, як частина території країни була окупована, ми цю проблему оперативно вирішили, і тепер ГУР має право проводити такі операції, маю на увазі, перш за все, на окупованих територіях. І це своє право дуже успішно реалізовує», — розповів «Апострофу» Дмитро Тимчук, координатор групи «Інформаційний спротив» і народний депутат України.
На його думку, зараз ГУР — одна з найефективніших воєнних розвідок у Європі. «Перш за все, нашій воєнній розвідці вдалося зробити справжній подвиг: за дуже короткий час розгорнути серйозну аґентурну мережу на окупованих територіях. Також розвідники змогли забезпечити надходження інформації нашому військово-політичному керівництву про дії та плани супротивника — російських окупантів», — зазначає п. Тимчук.
Доказом того, що ГУР МОУ зараз значно виділяється на фоні інших спецслужб України, можна вважати її неймовірну «популярність» у ворога. Складається таке враження, що впродовж останнього часу для Кремля, крім воєнної розвідки, більше не існує жодних українських спецслужб: усіх українських «терористів» зачисляють до співробітників ГУР МОУ; всі внутрішні розбірки між бандформуваннями на окупованих територіях Донбасу, зокрема ліквідацію їхніх ватажків, також вважають справою рук ГУР; а затриманих у РФ та окупованому Криму громадян України також пов’язують із українською воєнною розвідкою.
Справжня істерія в російських владних колах спричинилася в жовтні 2016-го, коли була представлена нова емблема воєнної розвідки України — сова, що тримає меча над мапою РФ, та гасло Sapiens dominabitur astris («Мудрий пануватиме над зірками»). Ця емблема та гасло є алюзією на емблему воєнної розвідки РФ, на якій зображений кажан (для сов, як відомо, кажан є здобиччю) та її гасло «Вище нас тільки зірки».
Переважна більшість офіцерського складу ГУР має значний досвід виконання розвідувальних завдань у зоні проведення бойових дій. Зазвичай, прізвища українських воєнних розвідників, методи їхньої підготовки, як і операції, які вони проводять, відомі дуже мало кому і ховаються за грифом «цілком таємно». Однак про деякі аспекти своєї роботи розвідники навіть хочуть, аби вони стали відомі якомога ширшому колу. Мова, наприклад, про роботу ГУР з ідентифікації російських найманців і техніки, що воюють на Донбасі. Певна річ, ця інформація вкрай важлива для збирання доказової бази для притягнення країни-аґресора до відповідальності у міжнародних судах.

Ложка дьогтю в розвідницькій діжці
Нещодавно Петро Порошенко дав ГУР МОУ ще одне важливе доручення — реагувати та своєчасно нівелювати вплив РФ на виборчий процес у ході передвиборної кампанії Президента України. Глава держави уточнив, що співробітники розвідки можуть кооперуватися з іноземними партнерами для викриття антиукраїнської діяльності на території країни: «Завдання — співпраця з нашими міжнародними партнерами для своєчасного реагування та мінімізації впливу РФ, у т. ч. і на виборчий процес, який має відбутися наступного року».
Й ось тут виникають певні побоювання, адже повноваження так чи інакше втручатися у виборчий процес отримала найбільш засекречена спецслужба, яка за своїми можливостями мало чим поступається СБУ, водночас напряму підконтрольна чинному главі держави та перебуває практично поза громадським контролем. Ніхто нікого напряму не звинувачує, однак, є одне важливе «але»…
У жовтні 2016 року на посаду начальника ГУР МОУ був призначений полковник СБУ (тепер уже генерал-лейтенант ЗСУ) Василь Бурба. Тоді низка українських сайтів вибухнула сенсаційними публікаціями. «Перше і найголовніше обвинувачення, що пред’являють Василю Васильовичу — це робота в СБУ під час президентства Януковича і активна участь у придушенні Майдану. Базуються ці звинувачення насамперед на так званому плані «Бумеранг», оприлюдненому відразу ж після перемоги Майдану тоді ще нардепом, а тепер очільником Закарпаття Геннадієм Москалем», — писав сайт depo.ua. За словами п. Москаля, цей план був покроковою інструкцією зі силового розгону Майдану, із зазначенням конкретних відповідальних за реалізацію кожного з пунктів плану. В цьому документі фігурує й прізвище Василя Бурби, котрий на той час посідав посаду начальника другого управління Главку «К» СБУ. Згідно з планом, майор Бурба мав би відповідати за блокування автомобільних доріг на в’їздах до Києва і забезпечення безперебійного пересування центральними вулицями столиці спецтранспорту силовиків. Також він мав забезпечити необхідну кількість нарядів Державної служби з питань надзвичайних ситуацій у місцях проведення «антитерористичної операції зі зачистки Майдану».
І нарешті, головний цвях — указ президента Януковича від 23 серпня 2011 року, яким «За вагомий особистий внесок у захист державного суверенітету, забезпечення конституційних прав і свобод громадян, зміцнення економічної безпеки держави, сумлінне і бездоганне служіння українському народові та з нагоди 20-ї річниці незалежності України» Василя Васильовича Бурбу нагородили орденом Богдана Хмельницького III ступеня.
Єгор Соболєв, народний депутат від «Самопомочі», навіть написав депутатський запит на ім’я Президента України Порошенка і міністра оборони Полторака з проханням «публічно пояснити призначення Василя Бурби начальником ГУР МОУ». Щоправда, чи отримав депутат відповідь, залишилося невідомим.

Спланована кампанія з дискредитації?
Водночас не все в цій історії так однозначно. Багато експертів звернули увагу на те, що восени 2016-го тексти публікацій про нового начальника ГУР МОУ на різних сайтах чомусь дивним чином збігалися. Либонь, мала місце спланована кампанія з дискредитації нового керівника воєнної розвідки. Насправді ж полковник Бурба Майдан не розганяв, також важливо наголосити, що існування плану «Бумеранг», оприлюдненого п. Москалем, досі не отримало офіційного підтвердження, та й, зрештою, він так і не був втілений у життя.
З іншого боку в плані «Бумеранг» так чи інакше фігурувало багато тодішніх працівників середньої ланки СБУ, до якої належав і Василь Бурба. Ці працівники «середньої ланки» досі становлять основу всіх без винятку українських спецслужб. Набрати нових можна, але коли вони нагромадять досвід оперативно-розшукової діяльності? І чи хтось зумів обґрунтовано довести, що «працівники середньої ланки» не є патріотами України, або працюють на ворога?

Нам своє робить
Попри активні спроби дискредитації ГУР продовжує свою роботу. Зокрема нещодавно українським розвідникам вдалося перехопити дані з російських космічних супутників і зупинити наступ ворога. Про це розповів Петро Порошенко. «Напередодні нашого Дня Незалежності, напередодні нашого параду в Києві, вони традиційно намагалися нам зіпсувати свято. Посилена рота на ділянці населеного пункту Жолобок у смузі наступу 1,5 км, сконцентрувавши артилерію, системи залпового вогню, міномети, намагалася прорвати фронт. Супутникові знімки, робота розвідки, дали можливість своєчасно підтягнути резерви, своєчасно підтягнути артилерію, своєчасно сконцентрувати ЗСУ і зустріти ворога так, аби не виникало бажання робити так наступного разу, — повідомив глава держави. — Це стало можливим завдяки фахівцям із комунікаційними спеціальностями, фахівцям із супутникових технологій, оскільки ми робили перехоплення з російських супутників, і це означає, що в Україні вже створена дуже сильна школа, яка дозволяє нам на рівних обороняти рідну землю».

Ігор Берчак

До теми
За даними МОУ, за час війни на Донбасі від мін і вибухових пристроїв постраждали понад 2 тис. осіб, загинули майже 500, із них — 21 дитина. Лінія розмежування на Донбасі розтягнулася більш ніж на 400 км. Від початку бойових дій українські сапери знешкодили і знищили майже 400 тис. протитанкових і протипіхотних мін та саморобних вибухових пристроїв. «Територія, яка зараз вважається небезпечною, складає приблизно 7 тис. кв. км. Це лише та територія, яка підконтрольна уряду України», — заявив Максим Комісаров, начальник управління екобезпеки та протимінної діяльності МОУ. Загалом унаслідок російської гібридної аґресії на сході України з квітня 2014 року в реґіоні, за даними Організації Об’єднаних Націй, загинули понад 10 тис. людей.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply