Новини для українців всього свту

Wednesday, Oct. 21, 2020

Відеореєстратори в Україні або заборонять, або зроблять обов’язковими

Автор:

|

Травень 30, 2013

|

Рубрика:

Відеореєстратори в Україні або заборонять, або зроблять обов’язковими

Ролики з метеоритом, що впав під Челябінськом, досі є популярними на відеопорталі YouTube. Відзняти таке природне явище вдалося за допомогою автомобільних відеореєстраторів. Цими приладами, які записують усе, що відбувається на шляху руху авто, оснащено й чимало транспортних засобів Україні. Багато хто використовує їх не лише для запису рідкісних природних явищ, а й для такої приземленої реальності, як фіксація дорожніх інцидентів. Дані з відеореєстраторів уже давно приймають у суді як докази винуватості чи невинуватості водія, пояснив Денис Журавель, юрист Харківського автоклубу.

Два законопроекти
Тепер, однак, навколо використання цих приладів в Україні точиться жвава дискусія. Недавно Геннадій Москаль і Віталій Ярема, депутати від опозиційної фракції «Батьківщина», зареєстрували у Верховній Раді України законопроект про внесення змін до Кримінально-процесуального кодексу, які стосуються саме застосування автомобільних відеореєстраторів. Нардеи пропонують запровадити карну відповідність за не санкціоноване судом відеоспостереження як за приватними особами, так і за державними службовцями та громадськими діячами. Згідно зі законопроектом, таке відоспостереження слід розцінювати як втручання в приватне життя.
Однак на своїй сторінці у Facebook депутат Москаль спробував заспокоїти громадськість і пояснив, що запропоновані нововведення, що не стосуються звичайних водіїв, повинні запобігти незаконним діям правоохоронців, які проводять несанкціоноване «негласне спостереження» не тільки за опозиційними політиками, а й за приватними особами різними засобами фото- та відеофіксації. Згодом п. Москаль зареєстрував іще один законопроект, який би вже зобов’язував водіїв установлювати відеорєстратори на свої авто.
Чимало юристів критично поставилося до таких ініціатив народного обранця. Так, Павло Осадчий, експерт об’єднання адвокатів «Партнер», вважає законопроект про відповідальність за незаконне здійснення візуального спостереження недопрацьованим. «Судячи зі змісту запропонованого законопроекту, людину можна буде притягнути до відповідальності, якщо в об`єктив її відеокамери потрапить яка-небудь особа, якій здасться, що за нею стежать», — сказав п. Осадчий.

Поле для зловживань
Законопроект відкриває широкі можливості для зловживання, застерігають у громадській організації «Дорожній контроль». «Ідеться про «гласне або негласне стеження» за допомогою спецзасобів. Наші правоохоронці можуть будь-який, навіть найпростіший, відеоприлад перекваліфікувати на спецзасіб. І водія, і навіть журналіста можуть посадити», — переконаний Єгор Воробйов, прес-секретар «Дорожнього контролю».
Як п. Воробйов, так і п. Журавель розкритикували й другий законопроект, який зобов’язує облаштування авто відеореєстратором. «Влада захоче встановлювати якісь сертифіковані прилади. Це – ще одна можливість «нагріти руки» на водіях», — пояснює Єгор Воробйов.
Денис Журавель не відкидає зловживань знову ж таки з боку міліціянтів: «Якщо прилад зламався дорогою? Якщо його вкрали? Цього чітко не прописано, і кожен може стати порушником», — каже юрист. Він переконаний, що замість того, аби ухвалювати купу суперечливих законів, Україні вже давно слід створити один-єдиний чіткий Автомобільний кодекс.
Українська служба Deutsche Welle

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply