Новини для українців всього свту

Friday, Nov. 27, 2020

У чергах на кордоні України з Польщею доводиться стояти по 8-10 годин

Автор:

|

Жовтень 27, 2016

|

Рубрика:

У чергах на кордоні України з Польщею доводиться стояти по 8-10 годин
Черги на кордоні тягнуться на багато кілометрів

Черги на кордоні тягнуться на багато кілометрів

Щодня в прикордонних пунктах пропуску в корках скупчуються від 800 до 1,3 тис. автомобілів. Водії та пасажири багато годин нудьгують у чергах, сваряться одні з одними та з прикордонниками, намагаються давати хабарі й якось проскочити через межу швидше за інших. Ситуація, прямо скажемо, близька до катастрофи. Щоправда, є один важливий нюанс — уся та колотнеча відбувається на кордоні з Польщею. Натомість черг у пунктах пропуску на в’зд до Молдови, Румунії, Словаччини, Угорщини та Білорусі чомусь немає.

Версія прикордонників
Державна прикордонна служба України (ДПСУ) на своєму офіційному сайті пояснює це таким чином: «Сьогодні більшість пунктів пропуску (особливо на кордоні з ЄС) працюють зі значним перевантаженням. Це спричинено перш за все збільшенням транспортного потоку, який особливо спостерігається на українсько-польській ділянці кордону». В ДПСУ заявили, що за 2013 рік через пункти пропуску на українсько-польському кордоні пропустили 6 млн 19 тис. автомобілів, 2014-го — 6 млн 460 тис., 2015-го — 7 млн 116 тис. При цьому за вісім місяців цього року цей показник склав 4 млн 843 тис. автомобілів, що на 8 % більше за аналогічний період попереднього.
«На ритмічність функціонування пунктів пропуску на кордоні з країнами-членами Європейського Союзу (ЄС) чималий вплив має в’їзд/виїзд учасників малого прикордонного руху та власників транспортних засобів іноземної реєстрації з метою продовження термінів перебування в Україні (85-90 % від загальної кількості пропуску)», — стверджують у ДПСУ.
Там уточнили, що вирішити цю проблему можна завдяки будівництву нових пунктів пропуску та реконструкції старих. Зазначимо, що 2017-го на українсько-польському кордоні мають розпочати будівництво нового міжнародного пункту «Нижанковичі-Мальховіце». Крім цього, уряд Польщі виділить 7,7 млн EUR на модернізацію прикордонного пункту «Краковець», що дозволить збільшити його пропускну спроможність. Але чи стане це вирішенням проблеми?

Малий рух — великі проблеми
Малий прикордонний рух (МПР) між Польщею й Україною діє з 2009 року й охоплює 30-кілометрову зону по обидва боки від кордону. Українці, котрі живуть у цій зоні, мають, право на отримання картки МПР у дипломатичних установах Польщі. Така картка дозволяє відвідувати таку ж прикордонну 30-кілометрову зону в Польщі без закордонного паспорта та візи. Картка чинна упродовж двох років (другу видають вже на п’ять років) і дозволяє будь-яку кількість поїдок та перебування у Польщі упродовж 90 днів щороку.
У результаті картка МПР стала надвичайно вигідним бонусом. Різниця в цінах на алкоголь і тютюнові вироби робить кожен перетин кордону дуже прибутковою справою. Навіть офіційно дозволений мінімум (1 л міцних алкогольних напоїв і 40 цигарок на особу) дає можливість заробити кілька десятків злотих.
Дуже приблизна калькуляція — наступна. В Україні найдешевші цигарки обійдуться в 15-20 грн за пачку, поляки їх залюбки купують за суму в злотих, а це вже 90-100 грн. Найдешевша пляшка горілки в Україні потягне на 60-70 грн, у Польщі півлітра напою — приблизно вдвічі дорожче.
Заробіток ніби мізерний, але оскільки учасники МПР мають право перетинати кордон необмежену кількість разів, прибуток зростає в рази. Крім того, багато хто вже має свої «прихвати» і тягне на той бік значно більше за норму. Водночас назад зовсім не обов’язково везти злоті. Ціни на більшість продуктів харчування та побутову хімію в польських супермаркетах нижчі, порівняно з українськими. Там купили, умовно кажучи, сосисок, кави та рідину для миття посуду, повернулися в рідне село в 30-кілометровій зоні — перепродали з наваром перекупникам, котрі далі везуть товар до великих міст, де продають ще дорожче. Ланцюжок давно відлагоджений і працює ефективно.
Інша справа, що люди з картками МПР намертво закорковують переїзди в Польщу. Тим більше, що митники та прикордонники, зазвичай, «свої» люди, тож намагаються пропхати гендлярів в обхід загальної черги. Часто в Інтернеті можна прочитати обурені коментарі приблизно такого змісту: «На моїх очах прикордонники пропускали знайомих окремою смугою, штучно утримуючи чергу з майже 300 (400-500) машин «простих смертних».

Кожних 5-10 днів — через кордон
Тепер про машини «простих смертних». Ще одні постійні клієнти прикордонних переходів — власники автомобілів із єврореєстрацією (в основному, їздять на польських номерах, але трапляються й «естонці», «словаки», «чехи», «литовці» й «італійці»). Автомобілі, які купуються в Україні, оподатковуються, а від того і формується їхня ціна. Водночас машина, завезена на митну територію України, обходиться його власнику лише за її первісною ціною за кордоном. Остання, здебільшого, в кілька разів нижча. Стару іномарку у Польщі можна придбати за 2-3 тис. EUR, в Україні ж вона коштуватиме десь 6-8 тис. Крім того, куплене за кордоном авто не їздило розбитими українськими дорогами, не заправлялося, скажемо чемно, «якісним» українським пальним і не ремонтувалося «кваліфікованими» українськими майстрами. Погодьтеся, стимулів возитися на іноземних номерах не бракує.
Інша річ, що власникам таких автівок доводиться кожних п’ять-десять днів перетинати кордон. Такі терміни є максимальними для транзиту транспортного засобу територією України. Різниця зумовлена вже суто українськими бюрократичними вивертами. Якщо ти в’їхав в Україну через прикордонний перехід однієї реґіональної митниці, а виїхав через зону відповідальності іншої, то маєш десять днів. Якщо тобі ближче возитися через якусь одну митницю — мусиш бувати за кордоном щоп’ять діб.

Акцизи менші — порушників стільки ж
Були певні сподівання на прийнятий Верховною Радом закон про зменшення ставок акцизного збору на вживані авто з-за кордону, який набув чинності 1 серпня ц. р. Його ініціатори сподівалися за допомогою зменшення акцизів оновити автопарк українців, вік якого в середньому становитиме більше 18 років, тоді як в Європі — 8,6 року. Крім того, зменшені акцизи мали б стати стимулом до легалізації у прикордонних реґіонах автівок із європейською реєстрацією, які жителі прикордоння через високі податки не розмитнюють.
Однак експерти розвіяли сподівання законотворців. «Десь 15 % авто, які завозять транзитом, можуть бути розмитнені, — зазначив Олег Назаренко, голова Всеукраїнської асоціації автомобільних імпортерів і дилерів. — Гадаю, їхні власники зі задоволенням розмитнять за порівняно невелику суму, ніж раз у п’ять днів виїжджати за кордон. Але на 85 % таких водіїв це не вплине».
У Львівській митниці Державної фіскальної служби (ДФС) також упевнені, що в прикордонних районах із Польщею не почнуть масово розмитнювати авто. «Люди, котрі живуть біля кордонів, навряд чи розмитнюватимуть автомобілі, а використовуватимуть його в режимі транзиту, оскільки їм це вигідніше — простіше щоп’ять днів перетинати кордон, ніж платити всі митні платежі та збори, — розповів Роман Репецький, заступник начальника управління боротьби з митними правопорушеннями Львівської митниці ДФС. — Це не є протиправним. Натомість особам, котрі живуть далі від кордону, менш вигідно щоп’ять днів долати великий кілометраж, їм набагато простіше здійснити митне оформлення автомобіля».
Вочевидь, якась кількість автовласників скористається цією можливістю. Але навряд чи прикордонні переходи аж настільки сильно розвантажаться. Тож черги на україно-польському кордоні найближчим часом навряд чи зменшаться.

Ігор Берчак

До теми
Помічник депутата Сейму Польщі намагався потайки вивезти з України 2430 пачок цигарок і 11,8 кг необробленого бурштину. «Пізно ввечері 24 жовтня на виїзд із України у пункті пропуску «Краківець» прибув автомобіль «Крайслер» на польській реєстрації. Водій, громадянин Польщі 1995 року народження, заявив, що він — помічник депутата Сейму Польщі, та попросив про першочерговий проїзд, оскільки слідує зі службовою метою та поспішає у важливих державних справах. Поляк навіть надав правоохоронцям лист-прохання особисто від депутата», — йдеться у повідомленні ДПСУ.
«Однак усі ці документи не збили з пантелику прикордонників і вони спрямували автомобіль на спільний із працівниками митниці поглиблений огляд. У результаті додаткової перевірки у порожнинах під заднім сидінням та у багажному відділенні оглядова група виявила 2430 пачок цигарок із українськими акцизними марками та 11,8 кг необробленого бурштину», — інформує прикордонна служба. Автомобіль і товар вилучено. Тривають слідчі дії.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply