Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 25, 2020

Скандал із плагіатом картин Приймаченко

Автор:

|

Червень 06, 2013

|

Рубрика:

Скандал із плагіатом картин Приймаченко

У Фінляндії вибухнув мистецький скандал з українською складовою. Минулого тижня випадково виявилося, що принт, який уже шостий рік поспіль використовує одна з найбільших дизайнерських компаній, фактично є абсолютною копією малюнка української художниці Марії Приймаченко.

Адріана Вялець, генеральний директор Національного музею прикладного мистецтва, порівняла картину українки, яка називається «Щур у дорозі», із малюнком, на якому стоїть авторський значок фінської компанії, та не знайшла значних відмінностей. «Композиція не змінювалася. Навіть нахил дерев», — зазначила п. Вялець. Картину Марії Приймаченко в Києві побачив громадянин Фінляндії. Із репродукцією він приїхав додому, впевнився, що малюнки місцевої дизайнерської компанії схожі на неї, як дві краплі води, і зателефонував журналістам. Аби дізнатися, де та як використовували картину українки, музей прикладного мистецтва, у якому зберігається оригінал, має намір написати у Фінляндію лист.
Тим часом виявилося, що ще з 2008 року у Фінляндії, Америці та країнах Азії торгують постільною білизною, посудом, ковдрами, навіть дитячими слинявчиками з малюнками за назвою «Мешканці лісу», які дуже схожі на картини Марії Приймаченко. А одна з авіакомпаній навіть розмістила ліс на фюзеляжі літака. Щоправда, після того, як вибухнув скандал, пообіцяла зафарбувати малюнок.
Дизайнерка Крістіна Ісола, авторству якої належить серія «Мешканці лісу», визнала плагіат через прес-реліз: «Я не замислювалася про авторські права, про те, що привласнюю чиюсь творчу роботу. Вона здавалася такою близькою, що цим лісовим дивом мені захотілося поділитися з усіма. Розумію, що вчинила неправильно. Мені соромно».
Але ці зізнання не мають юридичної сили. «Авторські права належать родині Марії, її спадкоємцям, онукам Іванові й Петру, але право на публікацію належить музею, — зауважила директор музею. – Зокрема, Іван телефоном розповів, що родина щойно дізналася про фінський скандал, але ще не вирішила, що робити. Він пообіцяв прокоментувати ситуацію, однак наразі на зв’язок не виходить.»
Едуард Димшиц, знавець творчості Марії Приймаченко, каже, що її картини часто крадуть. Але аж настільки масштабна крадіжка трапилася вперше. І якщо в Україні з крадіями зазвичай ішли на мирову, то у випадку з фінами родичі мають діяти рішучіше. «Вони можуть запросто подати до міжнародного суду», — зауважив п. Димшиц. Юристи стверджують, що в разі, якщо родичі таки звернуться до суду, сума матеріальної претензії цілком може стати рекордною для України.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply