Новини для українців всього свту

Wednesday, Oct. 28, 2020

Рухаємося назустріч новій українській школі

Автор:

|

Червень 15, 2017

|

Рубрика:

Рухаємося назустріч новій українській школі

Ольга Хома

З 1 вересня ц. р. впроваджують концепцію нової української школи. Про це розповіла Ольга Хома, начальник управління освіти і науки Тернопільської обласної державної адміністрації. Діти, які 1 вересня підуть у перший клас і вчителі перших класів стануть новаторами, які і випробовуватимуть концепцію нової школи.
«Дуже важливо, як це сприймуть педагоги та керівники шкіл у районах, чи готові вони взагалі працювати за новою концепцією, — переживає п. Хома. — 2017-2018 рр. є пілотними, щоб подивитись, як працюватиме програма. Але першочергове питання — робота малокомплектних навчальних закладів. Де голови адміністрацій, районних рад не готові реформувати такі заклади. Фінансування на такі заклади йде з освітньої субвенції, яку, як пояснює чиновниця, можна було б використати не лише на заробітну плату, а й на покращення матеріально-технічної бази у школах».
Зараз у Тернопільській області є 183 малокомплектних школи різного рівня. У школах 1-го рівня в 1-4 класах навчається менше десяти дітей. У школах 1-2-го рівня навчається менше 40 дітей і 1-3-го рівня — менше 100.
«На жаль, статистика є досить невтішною, — пояснює пані Ольга. — Бо 2017 року один учень у малокомплектній школі коштує від 40 до 60 тис. грн. А з держбюджету виділяють 9,6 тис. грн. Все решта фінансуємо ми, а потім звертаємося в управління освіти з проханням виділити додаткові кошти. Розуміючи, що на місцях нічого не робимо. Тому є важливим питання децентралізації. Коли кошти віддаємо на місця і працюємо з тими коштами, які маємо».
Як пояснює п. Хома, ніхто 183 школи в один момент не зачинить. Це потрібно робити поступово та планомірно. «Починати потрібно з тих шкіл, де є троє учнів, а де десять — ще залишати, — каже жінка. — Або понижувати вступи до цих закладів, або приєднувати до інших. Ніхто не каже, що все замкнути потрібно в один момент».
Ще одним етапом реформи освіти в рамках децентралізації є створення нової мережі опорних шкіл. Для оптимізації навчального процесу й економії у великих населених пунктах тепер працюватимуть головні, тобто опорні школи. В них будуть комп’ютери, медіатеки, лабораторії та спецкласи для навчання старшокласників. Їх із сіл возитимуть автобусами. При таких школах будуть філії — сільські школи для молодших класів.
«Створення опорного навчального закладу — це бажання об’єднання територіальної громади чи самого району, — каже Ольга Хома. — Якщо немає бажання, то ніхто його не створить. Директори навчальних закладів якоюсь мірою переживають не за якість освітніх послуг, а за те, що стануть заступниками. А на опорні школи торік з обласного бюджету виділили більше 15 млн грн».
Як повідомляє чиновниця, зараз об’єднані територіальні громади отримали більше 50 млн на розвиток освіти. «За ці кошти можна купити і шкільні автобуси, і облаштувати кабінети в школі, — продовжує п. Ольга. — Але це — на розгляд голів об’єднаних територіальних громад. На чому в першу чергу наголошую, зазвичай ці кошти видають на ремонти. Розумію, що у школах не робили ремонт 25 років, але перш за все маємо дати якісну освіту, а вже потім робити інші речі».
У Тернопільській області юридично зареєстровані уже 15 опорних шкіл, чотири заклади перебувають на реєстрації. Тобто до кінця року буде 19 опорних навчальних закладів.

Мар’яна Дохват, «20 хвилин»

До теми
Міністр освіти та науки України анонсувала масштабну реформу шкільної освіти, яку планують розпочати у 2018-2019 рр. «Основна глобальна реформа нової української школи на основі компетентнісного навчання в нас розпочинається у 2018-2019 навчальних роках. Це буде новий стандарт освіти, це потребує перепідготовки вчителів. Це буде новий спосіб навчання в початковій школі», — зауважила п. Гриневич. Водночас вона зазначила, що запропонований метод навчання є новим для України, але не є новим для освітніх систем світу. За словами міністра, наразі відбулося публічне обговорення навчальних програм для 5-9 класів. Їх почнуть запроваджувати на основі компетентнісного підходу для 5-9 класів вже з 1 вересня наступного навчального року. «Це треба, бо ці діти не можуть чекати. З ними також треба працювати саме зараз, — наголосила очільниця відомства.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply