Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 23, 2021

Розвійте попіл табору ромів на Березняках

Автор:

|

Липень 19, 2012

|

Рубрика:

Розвійте попіл табору ромів на Березняках

Це трапилося на початку червня на околиці Києва — у Березняках. Там у яру, на пустирищі, неподалік залізничного мосту через Дніпро ще років зо два тому розташувалися табором закарпатські роми, що прибули з-під Берегова. Облаштували халупи з дерев’яних каркасів, обтягнутих плівкою чи знайденими на смітнику килимами. Було їх десь із сімдесят. Нікому вони не заважали, бо крадіжками не займалися, а на хліб заробляли тим, що збирали металобрухт і макулатуру та здавали в приймальні пункти. Місцеві жителі навіть допомагали прибульцям, половину з яких складали діти: хто — одежею, хто — харчами. А один охоронець сусідніх гаражів навіть подарував ромам генератор для освітлення.

Біда ж прийшла звідти, звідки її не ждали. Готуючись до спортивного свята, влада вирішила вичистити від усілякого непотребу бодай міста, що мали приймати Євро-2012. Тож місцеві служби заходилися прибирати смітники й масово відстрілювати бродячих собак. До ромів черга дійшла, коли поруч залізницею стали курсувати нові швидкісні потяги «Хюндай», із вікон яких добре проглядався непрезентабельний циганський табір.

Тож київська влада дала команду дарницькій міліції негайно «зачистити» цю місцину, яка псувала вигляд «потьомкінського поселення» імені Попова—Колесникова. Виконали правоохоронці цю вказівку щодо насильницької й незаконної депортації ромів швидко, бездумно й найжорстокішим чином.

Удень, коли в таборі залишалися самі жінки та діти, сюди ввірвалися 15 молодиків спортивної зовнішності, серед яких мешканці табору одразу впізнали кількох перевдягнутих у цивільне працівників міліції. Діяли нападники без постанови суду, який аж ніяк не міг дати дозволу на знищення циганського поселення дощенту. Вони вимагали, аби роми негайно виїхали з Києва. Для більшого постраху стріляли бойовими набоями в повітря й двома пострілами вбили собаку. Потім жінок і дітей повикидали з їхніх домівок, а самі халупи разом з усім майном і особистими документами підпалили.

Цей ганебний факт набув розголосу завдяки кільком небайдужим киянам, які на своїх сторінках у «Фейсбуці» розповіли про те, що сталося на Березняках, і проілюстрували це неподобство знімками. Коментуючи ці повідомлення, дехто прирівняв дії сучасних міліціонерів до злодіянь гітлерівців, які прагнули геть винищити ромів. Комусь пригадався 1980 рік, коли перед Олімпійськими іграми в Москві радянська міліція масово відправляла з Києва електричками марґіналів (ромів, безхатченків, повій) за місто на 101-й кілометр. Як тоді, так і тепер влада діяла за сталінською формулою: «Немає людини — немає проблеми!».

На жаль, більшість українських медіа проігнорувала повідомлення київських блогерів, а ті, що звернули на це увагу, поспішили дати повідомлення, що правоохоронці Дарниці не причетні до спалення циганського табору. Прокуратура ж, як і слід було чекати, не знайшла винних, а тим більше тих, хто дав паліям злочинний наказ. Та не можна не вірити жінкам із табору, які впізнали в нападниках добре знайомих їм місцевих працівників міліції, котрі щодня приходили до поселенців збирати «данину». Окремі очевидці стверджують, що саме правоохоронці після спалення табору навіть допомагали групі ромів покинути столицю — їм дали квитки на електричку в Закарпаття й «провели» в дорогу.

Напередодні Євро-2012, відповідаючи на докори зарубіжних політиків і журналістів, Віктор Янукович запевнив їх, що під час футбольного чемпіонату в Україні не буде проявів расизму й ксенофобії. Схоже, що саме на догоду ґаранту Конституції дарницькі силовики й провели «етнічну чистку» перед спортивним святом.

Тепер із вікон швидкісного потяга Київ—Харків можна бачити в Березняках замість табору закарпатських ромів лише згарище. Чи можна його попіл порівняти з попелом Хіросіми й Чорнобиля або з попелом Клааса — батька Тіля Уленшпігеля, спаленого на вогнищі інквізиції? Хтось зауважить, що не той масштаб, надто дрібний факт. А як на мене, у ньому, мов у краплині води, віддзеркалилися біди й страждання всіх ромів світу. Вони, де би не з’являлися, так відрізняються від оточення, що повсюди сприймаються як чужаки. За даними ООН, понад 90 % європейських ромів живуть за меживуть бідності, їхні права постійно утискаються.

В Україні, за переписом 2001-го року, їх налічується 47,6 тис. Не­офіційна кількість — від 200 до

400 тис. осіб. Не всі з нас усвідомлюють, що роми — наші співгромадяни. А зволікання з вирішенням проблем, яке практикує українська влада щодо ромського населення, лише поглиблює в їхньому середовищі бідність і сприяє поширенню хвороб. Державі потрібно навести лад із паспортизацією, надати ромам доступ до медичного обслуговування, освіти й культурного розвитку, а тих, хто прагне працювати, забезпечити роботою. Інакше держава не уникне загострення ромської проблеми, яка вже визріла в старій і новій Європі.

Зо два місяці тому Європейська комісія проти расизму та нетерпимості, яка є органом Ради Європи, оприлюднила свою доповідь щодо України. У ній було зазначено, що за останній час становище ромів в Україні не покращилося. «Міністерство внутрішніх справ України відмовилося від своїх зусиль, спрямованих на моніторинґ інцидентів расистського характеру на системній основі. Крім того, масштаби проблеми маскуються, бо винні в скоєнні злочину на ґрунті ненависті здебільшого переслідуються як хулігани, — мовиться в доповіді. — Розпуск Державного комітету в справах національностей і релігій створив вакуум у цьому зв’язку». Комісія закликала Україну поліпшити життєві умови ромів, застосувати активні заходи, спрямовані на подолання численних проблем, із якими зіштовхуються представники циганської діаспори в усіх сферах життя.

Допоки ж палатимуть циганські табори, годі сподіватися, що влада повернеться обличчям до гнаних і знедолених кочівників-ромів. І якщо вже навіть Європейська комісія не може достукатися до очільників України, то надії, що їхні серця відгукнуться на стукіт попелу зі згарища у Березняках, не залишається жодної.

Сергій Горицвіт

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply