Новини для українців всього свту

Friday, Jul. 3, 2020

Розколотий університет

Автор:

|

Грудень 31, 2014

|

Рубрика:

Розколотий університет

Донецький національний університет

Донецький національний університет (ДонНУ) — розколотий: частина його викладачів і студентів підпорядкувалася «Донецькій народній республіці» (ДНР) і продовжує навчальний процес у Донецьку; інші, дотримуючись рішення Міністерства освіти та науки України, переїхали до Вінниці та залишилися з українським навчальним закладом.
«У мене не було жодних сумнівів щодо вибору. Я розуміла, що проект ДНР лише руйнує країну, в якій я народилася. У тій ситуації, що склалася, не розмірковувала взагалі. Була готова до будь-яких побутових труднощів», — розповідає студентка університету Олена, котра перевелася до Вінниці.
Згідно з рішенням українського уряду, фактично всі ключові вищі навчальні заклади (ВНЗ) Донеччини та Луганщини вже евакуйовано. Як заявив Сергій Квіт, міністр освіти та науки України, ВНЗ, котрі перебувають на тимчасово окупованій території, не матимуть ні ліцензій, ні акредитації.
«Міністерство освіти ДНР», коментуючи ситуацію, навело доволі оптимістичні дані щодо кількості студентів і викладачів в університетах Донецька. Виявляється, їх поменшало лише приблизно на третину. Однак представники ДонНУ у Вінниці кажуть про іншу ситуацію.

За українськими дипломами — понад половину
Тих, хто перевівся до нового ДонНУ у Вінниці, за словами Наталії Пирлік, першого проректора університету у Вінниці, – більш ніж половина. Торік у ВНЗ навчалося 12 тис. студентів, а до Вінниці вже зараховано майже 7 тис. юнаків і дівчат. Крім того, за її словами, перевелося й близько60-70 % викладачів.
«Зрозуміло, що нам хочеться ввійти в аудиторію, читати лекції. Зараз вони готуються до роботи, замовлено парти та стільці. Сподіваюся, що до другого семестру ми вже матимемо більш-менш нормальні умови для викладацької роботи й для студентів у гуртожитках», — зазначає проректорка.
«Для кожного з нас це – величезний емоційний надлом, адже ми з болем залишаємо частину нашого життя та роботи», — каже одна із викладачок, котра переїхала до Вінниці (із міркувань безпеки вона попросила не вказувати прізвища).
Її колега додає: «Нам уже погасили заборгованість за серпень. І хоча проблеми існують, ми налаштовані все ж таки позитивно». На думку співрозмовниці Deutsche Welle, частина колег, котрі залишилися в Донецьку, зробили це з ідейних переконань. Тоді як багато студентів, за спостереженням викладачки, вірили обіцянкам ДНР, що отримають ледь не диплом Московського університету.

Наобіцяли гори
Фінансові проблеми зараз мають обидві «частини» колись єдиного ДонНУ. Утім, у ДНР досі немає навіть власного бюджету. Тож незрозуміло, звідки брати гроші на освіту. Та й перспективи навчання, і статус диплома, виданого на підконтрольній сепаратистами території, є примарними. Після захоплення університету в Донецьку у вересні ц. р. ДНР посадила у крісло ректора Сергія Баришникова, одного з активістів «Російської весни» та колишнього випускника істричного факультету. Тоді і з’явилися заяви «чиновників ДНР», що донецький ВНЗ начебто стане філією Московського державного університету, а його дипломи будуть котируватися в усьому світі.
Натомість останнім часом про статус дипломів ДНР уже ніхто не згадує. «Ніхто не знає, який диплом буде. У мене були вагання щодо переведення до українського ВНЗ з гарантованим дипломом. Але переїзд — це додаткові гроші на проживання. У нашій родині їх немає. До того ж, як я розумію, багатьох роботодавців перш за все цікавить не диплом, а вміння. А я навчаюся добре», — розповідає студентка Ганна, котра продовжує навчатися в Донецьку і не має наміру їхати з міста.
Інші студенти, із якими поспілкувалися кореспонденти Deutsche Welle в Донецьку, не бачать сенсу покидати місто та відкидають будь-які закиди у непатріотичній позиції. «Ми стали заручниками чиїхось політичних інтересів. А чому я маю кидати Донецьк, якщо люблю своє рідне місто? Тож кого я зраджую?» — запитує молодий донеччанин Ігор. Що ж до навчання, то матеріально-технічна база в університеті — дуже добра, додає він. У Вінниці цього, на його думку, не буде. А от першокурсник Сергій надіється на російський диплом. «Ширяться чутки, що, можливо, нас приєднають до якогось російського ВНЗ. Імовірно, доки настане час мені отримувати диплом, ці чутки стануть реальністю», — сподівається хлопець.

Міносвіти РФ розвіяло міфи ДНР
Натомість, Російська Федерація (РФ) уже довела марність таких сподівань. Міністерство освіти РФ пояснило, що, згідно зі законодавством, країна не видає своїх дипломів студентам іноземних ВНЗ. Також не йдеться про наміри створювати філії на територіях ДНР і ЛНР.
Та й у самій ДНР уже «дають задній хід»: мовляв, ніколи й не гарантували російських дипломів. «Заяви у медіа, що керівники ДНР обіцяли однозначно дипломи Російської Федерації, робляться для того, щоби нас якось скомпрометувати», — заявила Лариса Полякова, «перший заступник міністра освіти ДНР».
«Ми ведемо перемовини щодо російських дипломів, просимо допомоги у наших друзів, нас чують. Але ми ще не отримали відповіді. Це — непросто», — зауважує п. Полякова. У будь-якому разі, випускники донецьких ВНЗ отримають дипломи своїх університетів. «До речі, всесвітньо відомих», — додає «чиновниця» і припускає, що такі дипломи визнає, принаймні, Митний Союз. «Ми над цим працюємо», — твердить вона.
Питання диплома — ключове, адже за ним стоїть майбутнє людини, зазначає. натомість, Наталя Пирлік, запрошуючи студентів до Вінниці. «Наші двері відчинені для всіх наших студентів, поки Донецький національний університет знову не запрацює в Донецьку. Це — моє головне прагнення», — наголошує проректор.
Українська служба Deutsche Welle

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply