Новини для українців всього свту

Friday, Nov. 27, 2020

Професійно-технічна освіта в Україні може зникнути

Автор:

|

Квітень 14, 2016

|

Рубрика:

Професійно-технічна освіта в Україні може зникнути

ПТУ

Через те, що держава переклала фінансування училищ на місцеві громади, професійно-технічна освіта в Україні може зникнути. Маленькі містечка не можуть тягнути на собі такі витрати. 1 квітня ц. р. гроші у місцевих бюджетів закінчилися, тому депутати Львівської обласної ради знову звернулися до уряду про допомогу.
Чи не найгірша ситуація — у Стрию на Львівщині. Викладачам і студентам професійно-технічних училищ (ПТУ) затримують зарплати та стипендії. Проте навчальний процес триває. У ПТУ № 35 учні здобувають знання на буровій вишці. Цей заклад — унікальний, він — єдиний в Україні, що готує фахівців для нафтовидобувної галузі. «У нас сьогодні спуско-підіймальні роботи, підйом, спуск свічі, скручуємо її, спускаємо вниз. Це все складно робити», — розповідає Михайло Дужак, учень ПТУ.
1 січня ц. р. уряд перестав фінансувати ПТУ, переклав ці обов’язки на місцеві громади. «При перемовинах із міською владою ми домовилися, що було виділено кошти за січень. Таким чином закрили заборгованість по зарплаті та стипендіях. Після важких дебатів із депутатами місто нас підтримало і виділило кошти за лютий», — каже Олег Кизима, директор вищого ПТУ № 35.
У бюджеті Стрия гроші на професійну освіту також закінчилися. А таких училищ у місті — чотири. До прикладу, у вищому художньому училищі навчається 700 студентів — ковалі, столярі, зварювальники, художники. Молодь створює картини, гобелени, вітражі, що милують око. Студент Любомир із товаришем створив сайт, де знаходить замовників на портрети. Так заробляє собі гроші на фарби та матеріали, бо стипендію постійно затримують.
«Я взагалі не малював до художнього училища, зараз вмію малювати аквареллю, олійними фарбами, темпорою. Наприклад, пастель коштує 200-300 грн, а це — одна стипендія. А от акварельні фарби аж 400 грн коштують», — пояснює учень другого курсу.
Фінансування державою професійної освіти завжди виглядало так — є гроші на зарплати викладачів, стипендії учнів та оплату комунальних послуг і все. Закладам доводилося самим викручуватись і шукати гроші на навчальні матеріали. «Щоб діти мали на чомусь вчитися, маємо ці гроші заробити. На превеликий жаль, держава фінансує тільки існування навчальних закладів. Решту коштів доводиться звідкілясь брати», — зазначає Олег Капало, директор вищого художнього професійного училища.
Ті ж самі клопоти й у Новому Роздолі на Львівщині. У міському бюджеті не залишилося грошей, такі витрати його паралізують. «Ми повністю ущемляємо своє місто в розвитку. Для того, щоб утримати два училища, на рік треба 16 млн грн. Для нас це — неймовірна сума, таких коштів у місті немає», — скаржиться Андрій Мелешко, міський голова Нового Роздолу.
У міському бюджеті Львова заклали фінансування училищ на рік. В обласній раді — на півроку, на їхньому утриманні — 22 заклади. У містах обласного значення ситуація — гірша, їм вистачило грошей лише на один квартал.
«Сьогодні ситуація критична у містах обласного значення Новий Розділ, Стрий, Дрогобич і Самбір, вони мають фінансування тільки на три місяці. Ми вже втретє звертаємося в Кабінет Міністрів для того, щоб була державна субвенція», — пояснює Володимир Вантух, голова комісії з питань освіти та науки облради. Через ігнорування державою профтехосвіти викладачі ПТУ кажуть, що готові і до рішучих кроків — підуть на Київ.

Ольга Зеліско, Zaxid.net

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply