Новини для українців всього свту

Sunday, Nov. 29, 2020

Освіта в Україні може стати багатомовною

Автор:

|

Листопад 17, 2016

|

Рубрика:

Освіта в Україні може стати багатомовною
Лариса Ніцой

Лариса Ніцой

Особи, що належать до національних меншин і корінних народів, мають право на вивчення рідної мови. Відповідні поправки до статті 7 законопроекту «Про освіту» узгодили представники Міністерства освіти та науки (МОН) та громадські активісти.
У проекті зазначається, що держава забезпечує кожному громадянинові України право отримати освіту державною мовою. Це правило поширюється на всі державні та комунальні освітні заклади на всіх рівнях: дошкільної, загальної середньої, професійної, позашкільної та вищої. «Особи, що належать до національних меншин і корінних народів, мають право на навчання рідною мовою поряд із українською мовою у державних і комунальних закладах дошкільної та загальної середньої освіти у місцях компактного проживання таких осіб», — йдеться у пропонованих нормах. Також зазначається, що представники нацменшин і корінних народів мають право на вивчення рідної мови також через національно-культурні товариства.
Крім цього, у запропонованих нормах йдеться про те, що закладами освіти забезпечується обов’язкове вивчення державної мови, зокрема, у закладах професійної освіти та вищих навчальних закладах в обсязі, що дає змогу провадити професійну діяльність у вибраній галузі з використанням цієї мови. Особам, котрі належать до національних меншин, іноземцям та особам без громадянства, створюються належні умови для вивчення державної мови.
Окремо виділена норма, що пропонує прописати в законопроекті про освіту наступне: «Заклади освіти відповідно до освітньої програми можуть здійснювати освітній процес двома та більше мовами — державною мовою, а також однією або кількома офіційними мовами Європейського Союзу». Зауважимо, що раніше пропонувалося здійснювати навчальний процес «державною мовою, а також мовами національних меншин, іншими мовами».
Водночас за бажанням здобувачів професійної та вищої освіти заклади освіти створюють можливості для вивчення ними мови національної меншини як дисципліни в обсязі, що дає змогу провадити професійну діяльність у вибраній галузі з використанням цієї мови.
Натомість письменниця та громадська активістка Лариса Ніцой не вважає, що такі зміни значно покращать ситуацію з мовою у школах і вищих навчальних закладах. Вона заявила, що не розуміє, з чим вітають один одного активісти та хвалять нові правки до законопроекту. «Отже, уявімо, що я «упорота» мама. За цими новими правками до закону не просто проситиму, не просто вимагатиму, я тицятиму під носа всім, що моя дитина ПОРЯД ІЗ УКРАЇНСЬКОЮ має право на навчання рідною. Тому, щоб на уроці, поряд із українською, з моєю дитиною розмовляли її рідною, щоб Свято дзвоника було, поряд із українською, моєю рідною. І в спортивній школі з моєю дитиною розмовляйте її рідною, і в музичній також, і на перерві, і в театрі, якщо пішли з класом. Маю таке право.
Отже, якщо я «упоротий» студент, я вимагатиму ПОРЯД ІЗ УКРАЇНСЬКОЮ викладання своєї рідної мови ЯК ДИСЦИПЛІНИ, у такому обсязі, який мені буде необхідний для професійної діяльності. За моїм бажанням (так в законі написано). А бажання в мене ого-го! І для моєї професійної діяльності обсяг цієї дисципліни мені теж потрібен ого-го. Все законно. Що ви там хотіли, перекласти нарешті на 26-му році російські підручники «Київської політехніки»? Ні, вже не треба. Тепер це законно-російські підручники, мої рідні (стаття 7, пункт 5).
Отже, якщо я вчитель, котрий симпатизує сепаратистам, то симпатизуватиму їм на уроці перед учнями. А що, хіба я сказала щось погане про Україну? А якщо й сказала, то що? Що ви мені зробите? У законі про мою відповідальність — нуль тексту.
Й узагалі як «упоротий» учитель я тепер можу навчати учнів і розмовляти з ними в школі та поза школою не українською мовою, а їхньою рідною, і підручників можу мати купу неукраїнських. А що, то їхні рідні підручники. Рідною мовою. Вам статтю показати нового Закону «Про освіту»?». Відтак, активістка вважає цю проблему зовсім невирішеною у законопроекті.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply