Новини для українців всього свту

Monday, Oct. 26, 2020

Одеська юнь добре козакує

Автор:

|

Квітень 04, 2013

|

Рубрика:

Одеська юнь добре козакує

Час від часу активісти Молодіжної паланки «Чорноморського округу Козацтва Запорозького» нагадують про себе цікавими справами. На їхнє запрошення кореспондент тижневика «Міст» гостював у Музеї історії та розвитку українського козацтва, якому саме виповнилося п’ять років. Хоч розмістився він у трьох невеликих кімнатах, та вже встиг перетворитися на одне з найповніших і найцікавіших сховищ історичних артефактів, документів і художніх творів.

А оскільки директором його є енергійний і здатний на цікаві задумки отаман Молодіжної паланки Сергій Шпак, то це – ще й своєрідний клуб для його команди джур і козачат. Вони варті того, щоби про них дізналися всі їхні ровесники України.
Сама ж громадська організація «Чорноморський округ. Козацтво Запорозьке» була створена в русифікованій Одесі всього 12 років тому. Своїм найголовнішим завданням вона вважає відродження традицій чорноморського козацтва та виховання нового покоління їх продовжувачів. Й одним із засобів такої копіткої роботи й мав стати музей. Після подання ентузіастами багатьох клопотань місцева влада змилостивилася-таки над ними та виділила їм підтоплене й украй занехаяне приміщення біля Пересипського мосту на вулиці Чорноморського козацтва, 9. Аби надати йому пристойного вигляду, активістам довелося вивезти шість вантажівок сміття. Експонати ж збирали всім миром, самовіддано допомагали викладачі та студенти Одеського національного університету імені Мечникова, науковці краєзнавчого та портового музеїв.
Експозиція козацького музею не залишає каменя на камені від культивованого місцевою владою міфу про заснування Одеси імператрицею Катериною ІІ, яку Тарас Шевченко назвав «вражою бабою», що занапастила наш край і знищила запорозьке козацтво. А саме воно відіграло вирішальну роль у звільненні від багатолітнього османського панування давнє українське місто Хаджибей-Коцюбієв, яке потім перетворили на Одесу. Свідками його більш як 600-річної історії є старовинні мечі, списи та багнети, що зберігаються в музейних вітринах. А недавно художник Анатолій Утюжников доповнив експозицію діорамами «Штурм Хаджибейської фортеці» та «Козацька застава на Шкодовій горі».
Як розповів Сергій Шпак, у багатьох районах і містах Одещини діють сотні, курені й паланки «Чорноморського округу Козацтва Запорозького». Вони разом беруть участь у відзначенні національних свят, у традиційному вишиванковому фестивалі, доглядають за козацькими похованнями. Торік на березі моря в Лузанівці козаки почали насипати кам’яний курган на місці, де сотня запорожців під проводом отамана Семена Палія 1691 року здобула перемогу над турецьким військом. Дбають у молодіжній паланці й про моральне, і про духовне здоров’я юні. Народні обрядові дійства та вечорниці влаштовують у школах-інтернатах і просто неба на Приморському бульварі, проводять конкурси соломоплетіння, петриківського розпису «Жар-птиця». Улітку має відбутися вже третій відкритий всеукраїнський фестиваль юних музикантів «Чарівна бандура». Надзвичайно цікавими та масовими стали традиційні ігри «Сокіл-Джура», змагання з кульової стрільби. Досвідчені пілоти щотижня проводять повітрянодесантний вишкіл з особовим складом аеромобільної сотні. Отак у навчанні, розвагах і змаганнях і козакує одеська юнь, готуючись до врочистої миті посвячення в козаки. Дивишся на неї – і серце радіє, що не буде переводу козацькому роду.

Сергій Горицвіт

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply