Новини для українців всього свту

Sunday, Sep. 22, 2019

Навчання на сході України-2

Автор:

|

Жовтень 30, 2014

|

Рубрика:

Навчання на сході України-2
Заняття у школі № 93 м. Донецька

Заняття у школі № 93 м. Донецька

Інтервенція Російської Федерації (РФ) у східні області України серйозно змінила процес здобування освіти в цьому реґіоні. Дехто зі студентів і родини з дітьми виїхали з небезпечних міст, а дехто — залишився.

Міністерство освіти та науки (МОН) уже розробляє зміни до порядку присудження вчених звань, які нададуть правові підстави позбавляти громадян, котрі підтримують сепаратистів на сході країни, звань професора і доцента. У відомстві вкотре наголосили, що дипломи, видані в самопроголошених «республіках», не матимуть юридичної сили.
Цього разу пригрозили й викладачам. «Ми застерігаємо: тим, хто сьогодні став частиною керованої з Кремля ідеологічної машини «Донецька (ДНР) і Луганська (ЛНР) народні республіки», місця в демократичній європейській Україні вже не буде. Ми переконані: уся академічна спільнота України має дати чітку оцінку особам, наділеним вченими ступенями та вченими званнями, котрі стали на шлях прямої зради Батьківщини, закликають до кровопролиття та до відторгнення від неї земель вигаданої кремлівськими політтехнологами «Новоросії», — заявили у міністерстві.
Як відомо, останнім часом частина навчальних закладів разом із педагогічними колективами зі східних областей була евакуйована в інші реґіони. Наприклад, Міністерство аграрної політики та продовольства України перевело Луганський національний аграрний університет (ЛНАУ) до Харкова. «До завершення збройного конфлікту на території Луганської області, ЛНАУ, за винятком відокремлених структурних підрозділів університету, проводитиме свою освітню діяльність (згідно з наявною ліцензією на освітню діяльність та сертифікатами про акредитацію) на базі Харківського національного технічного університету сільського господарства імені Петра Василенка», — ідеться в повідомленні відомства.
Крім того, відокремлений підрозділ «Політехнічний коледж ЛНАУ» буде проводити свою освітню діяльність на базі Слов’янського технікуму ЛНАУ. У Мінагропромі розповіли, що відомство проводить оперативне інформування працівників і студентів цих навчальних закладів щодо питань тимчасового переведення.
Разом із тим, у Донецьку та Луганську залишилася частина викладачів, які працюють під прапорами ДНР і ЛНР. Саме вони ризикують найближчим часом позбутися своїх наукових звань.
Про те, чим це загрожує педагогам, розповів Станіслав Ніколаєнко, голова Громадської спілки працівників освіти й науки. «Ця ситуація — унікальна. В практиці української держави ще не було подібних випадків. З іншого боку, людина, котра стала на шлях скоєння злочину, пов’язаного зі зрадою Батьківщині, вбивством, тероризмом, згідно з Кодексом про працю, втрачає право бути вихователем. Бо крім навчальної роботи до педагога висуваються морально-етичні вимоги», — зазначив експерт, пояснивши, що позбавити звання викладача зараз нескладно згідно зі законодавством. А ось позбавлення наукового ступеня вимагає значних юридичних змін.
«Вчене звання доцента та професора викладач отримує не тільки за професіоналізм і викладання, а й за людські цінності. Якщо цього звання позбавляють, це означає, що людина не може більше викладати. А ось щодо оскарження наукового ступеня, наприклад, викладач-кандидат філологічних або біологічних наук, то тут складніше. Треба буде вносити зміни до законодавства стосовно позбавлення ступеня», — пояснив п. Ніколаєнко.
Між тим, Луганський національний університет імені Тараса Шевченка заявив про переказ Державною казначейською службою коштів на рахунки навчального закладу для виплати заробітної плати педагогам і стипендій – студентам. Про це поінформував Віталій Курило, ректор цього університету. «Почали виплачувати зарплату, а студентам — стипендію. Це зміцнить дух викладачів і студентів», — зазначив він.
Ще на початку жовтня цей вищий навчальний заклад заявляв про домовленості з Міністерством освіти і науки (МОН) і Міністерством фінансів про відновлення фінансування університету в повному обсязі. 16 вересня ректор Курило розповів про захоплення установи озброєними людьми. 19 вересня прес-служба вишу повідомила, що він відраховуватиме студентів, котрі прийдуть на навчання в Луганську. 14 жовтня навчальний заклад обвинуватив Державну казначейську службу і Міністерство фінансів України в умисному зволіканні з виплатою заробітної плати педагогам і стипендій – студентам.
Водночас, до Донецька було доставлено кілька тонн підручників, зібраних у Росії. Про це повідомив Ігор Костенок, «міністр освіти» ДНР. «Розумію, що підручники — це не та річ, яку можна оцінювати кілограмами, але можу сказати, що це — тисячі книг, які вже завтра ляжуть на парти донецьких школярів», — зазначив він, додавши, що вже найближчим часом мають прибути підручники для шкіл міст і районів Донецької області. Ігор Костенок уточнив, що зібрані книжки, в основному, з точних наук (математика, фізика), меншою мірою представлено російську мову.
Геннадій Москаль, голова Луганської обласної державної адміністрації (ЛОДА), призупинив навчання у 12 школах області. Відвідувати їх небезпечно для життя через постійні обстріли з боку терористів ЛНР. «Мова йде про села Трьохізбенку, Чорнухине, Нижнє, Золоте та Тошківку, а також селище міського типу Гірське в Попаснянському районі. Відвідувати школи в цих населених пунктах – небезпечно для життя», — йдеться у повідомленні прес-служби голови ЛОДА.
Без навчання залишилися 787 учнів. Геннадій Москаль звернувся в Державне управління справами з проханням посприяти вивезенню дітей і педагогів із прифронтових сіл для навчання в інші реґіони України, якщо на те буде згода батьків. Перша група у кількості 68 учнів уже готова до виїзду в дитячий санаторій «Люстдорф» в Одесі. Тут дітям буде організовано триразове харчування, проживання, всі умови для навчання та дозвілля.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...