Новини для українців всього свту

Wednesday, Dec. 2, 2020

Набув чинності новий КПК

Автор:

|

Листопад 29, 2012

|

Рубрика:

Набув чинності новий КПК

Новий Кримінально-процесуальний кодекс (КПК) України почав діяти з 20 листопада — через шість місяців після опублікування. Цей кодекс змінює підхід до розслідування злочинів, зокрема, замість поняття «карна справа» ним вводиться термін «матеріали карного провадження», а поняття «карий злочин» поділяється на дві складові: «карний злочин» і «карний проступок». Останній є м’якшим діянням, тому до нього застосовується простіша процедура притягнення до відповідальності та м’якша санкція (інститут «карних проступків» запрацює після набуття чинності Законом «Про карні проступки»). Кодекс не передбачає необхідності прийняття формального акта про порушення карної справи й скасовує інститут відмови в порушенні карної справи.

Досудове розслідування злочину починається з моменту внесення даних про карне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань і закінчується закриттям карного провадження або спрямуванням до суду обвинувального акта чи клопотання про примусове лікування, застосування заходів виховного характеру або звільнення особи від карної відповідальності.
Новий кодекс гуманізує застосування запобіжних заходів до підозрюваних. Зокрема, найжорсткіший запобіжний захід у вигляді утримання під вартою буде застосовуватися у виняткових випадках до осіб, які вчинили найважчі злочини, а в інших випадках будуть використовувати особисте зобов’язання, особисту поруку, заставу та домашній арешт.
Крім цього, відтепер захисником у карному процесі може бути лише адвокат, який значиться в Єдиному реєстрі адвокатів. Родичі, а також незалежні юристи, не включені до реєстру адвокатів, не зможуть виступати захисниками обвинувачених. Також кодексом запроваджується інститут суду присяжних, але тільки в справах, пов’язаних із вчиненням злочинів, покаранням за які є довічне ув’язнення. Виправдувальний вердикт суду присяжних — остаточний і оскарженню не підлягає.
Крім цього, кодекс вводить нову фігуру — слідчого суддю, який буде займатися судовим контролем над дотриманням прав, свобод і інтересів осіб у карному провадженні. КПК також чітко встановлює граничні терміни досудового розслідування та судового провадження: для злочину середньої й легкої важкості — шість місяців, для важких і особливо важких злочинів — 12 місяців. Обвинувачення та захист отримують рівні права у збиранні доказів, а також у наданні їх суду для визначення винуватості чи невинуватості особи.
Як писав «Міст», Верховна Рада України прийняла Кримінально-процесуальний кодекс України в ніч на 13 квітня. Загалом у кодекс було внесено понад 3,7 тис. поправок. 14 травня президент України підписав КПК. Новий Кримінально-процесуальний кодекс України було опубліковано 19 травня ц. р. у газеті «Голос України». У «Прикінцевих положеннях» кодексу вказується, що він набуває чинності через шість місяців після дня його публікації, крім певних положень.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply